وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در آخرین روز هفته سلامت؛

دستاوردهای حوزه سلامت در تریبونهای نماز جمعه کشور تشریح شد


نماز جمعه اين هفته در سراسر كشور، به آيين گراميداشت هفته سلامت اختصاص يافت.

به گزارش وبدا، همزمان با آخرين روز هفته سلامت، روسا و معاونین دانشگاه ها و دانشکده های علوم‌پزشکی سراسر کشور و نیز مدیران شبکه های بهداشتی با حضور در نماز جمعه، در سخنراني پيش از خطبه ها، پیرامون اهمیت هفته سلامت و مهمترین موضوعات حوزه سلامت به سخنراني پرداختند.

كاهش پرداختي توسط مردم، مهمترين دستاورد طرح تحول سلامت

دكتر كوروش ساكي، رييس دانشگاه علوم پزشكي لرستان، در سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه اين هفته، گفت: انسان محور توسعه و موجودي با مشغله هاي فراوان است و بر اين اساس بايد سلامت خود را تأمين كند. در همين راستا انجام خدمات غربالگري سلامت براي افراد بين 30 تا 50 سال در مراكز جامع سلامت، مهم ترين برنامه هاي حوزه سلامت به شمار مي رود كه مردم را در جريان وضعيت سلامت خود قرار داده و هشدارهاي لازم را براي افراد در معرض خطر براي پيشگيري اعلام مي كنند.

وي فعاليت 10 دانشكده آموزش پزشكي در استان را عمده برنامه هاي مقوله بهداشت دانشگاه دانست و گفت:آموزش سلامت، يكي از بهترين برنامه هاي پيشگيري از امراض است كه تلاش مي كنيم در بين عموم مردم آن را گسترش دهيم. هم اكنون در استان 13 رشته تحصيلات تكميلي و 4 رشته دستياري پزشكي آموزش داده مي شود كه دستاورد بزرگي در چند سال اخير محسوب مي شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي لرستان در ادامه سخنانش به دستاوردهاي طرح تحول سلامت در استان اشاره كرد و گفت: اين طرح، طرحي راهبردي بود كه با عنايات رهبر معظم انقلاب و همكاري و مشاركت دولت و مجلس محقق شد و كاهش پرداختي توسط مردم را به دنبال داشت. مبارزه و حذف زيرميزي و بازار قاچاق دارو هم، يكي ديگر از اثرات مثبت طرح تحول سلامت بود. همچنين از زمان آغاز اين طرح، حدود 280 ميليارد تومان به استان تخصيص شد كه بيش از 50 درصد آن صرف كاهش هزينه هاي پرداختي مردم شدند. بهبود تأسيسات، مبلمان مراكز ارائه خدمات بهداشتي درماني، افزايش و ارتقاي امكانات بهداشت و درمان از ديگر دستاوردهاي طرح بود.

دكتر ساكي همچنين دستاوردهاي حوزه درمان را بسيار كم سابقه دانست و گفت: قبل از شروع طرح تحول سلامت در لرستان، به ازاي هر 1000نفر 0.8 تخت درماني وجود داشت، اما در حال حاضر و به دنبال شروع طرح، اين رقم را به 1.4 رسانديم.

وي ادامه داد: با افتتاح مراكز در دست ساخت به ويژه بيمارستان 500 تختخوابي خرم آباد، اين رقم به 2.2 در سال 1400 رسيد. افزايش 55 آمبولانس، دو دستگاه اتوبوس آمبولانس، دو بالگرد اورژانس هوايي از ديگر دستاوردهاي حوزه درمان بود. همچنين افتخار ما اين است كه امروز هم استاني هاي مستقر در صعب العبورترين مناطق با استفاده از بالگردهاي اورژانس از خدمات سلامت به ويژه براي مادران باردار بهره مند مي شوند.

دكتر ساكي گفت: در سال گذشته 880000 مورد مراجعه در كل مراكز بهداشت و درمان استان داشتيم كه از اين تعداد 88000 مورد مربوط به بستري در بيمارستانها بوده است.
از آمار عنوان شده 45000 مورد به عمل جراحي منتهي شده است و اين بار عظيم مراجعات را در حيطه ي ارائه ي خدمات بهداشت و درمان نشان مي دهد.

دكتر ساكي ورود مردم به خدمات سلامت و استفاده از ظرفيت هاي خيرين سلامت را از ديگر برنامه هاي مهم دانشگاه علوم پزشكي لرستان قلمداد كرد و اظهار داشت: در سال گذشته 30 ميليارد اعتبار عمراني داشتيم كه تنها 7ميليارد آن محقق شد، با اين وجود ما از بخش كمك خيرين سلامت نزديك به 64 ميليارد تومان اعتبار جذب كرديم.

سخنران پيش از خطبه هاي نماز جمعه در بخش پاياني سخنانش به استفاده از بحث تحقيقات و پژوهش در تأمين سلامت جامعه اشاره كرد و گفت: در حال حاضر 4 مركز تحقيقاتي در حوزه هاي دارويي، تغذيه و بهداشت در حال فعاليت در استان هستند كه دستاوردهاي مطلوبي داشته اند.


وزارت بهداشت، تنها متولي سلامت جامعه، نيست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به مناسبت هفته سلامت در سخنرانی پیش از خطبه هاي نماز جمعه گفت: رفتارهای ما در زندگی، بیشترین تاثیر را بر سلامت ما مي گذارند. بر همين أساس، محیط اجتماع ما باید شرایطی را دارا باشد که بتواند از سلامت حمايت كند.

دکتر سید وحید احمدی طباطبایی، با اشاره به ارائه بسته های خدماتی جهت اقدامات پیشگیرانه برای تمامی سنین به صورت رایگان یا با تعرفه بسیار کم در مراکز بهداشتی دولتي، إظهار داشت: متولي سلامت افراد یک جامعه فقط وزارت بهداشت نیست، بلکه همه وزارتخانه های دیگر نیز در این امر سهيم هستند. سلامتی بحثی پیچیده و چند وجهی است و هر سازمان با تصمیم گیری هایش به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر روی سلامت تاثیر می گذارد. باید کاری کنیم که محیط از سلامت حمایت کند و قوانین مرتبط با سلامت در جامعه حاکم شود.

جذب ۳۰۰ متخصص در حوزه سلامت

رئیس مرکز بهداشت استان هرمزگان در سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه بندرعباس در هفته سلامت، با بيان اينكه اقدامات مناسبی در حوزه سلامت در اين أستان، صورت گرفته و خدمات در حوزه تامین سلامت مردم و جامعه از اولویت های اصلی پزشکان و فعالان عرصه سلامت بوده است، گفت: در همين راستا هزار و ۸۳۰ پروژه بهداشتی درمانی، احداث و ۵ کلینیک ویژه تخصصی در سطح استان راه اندازي شد. همچنين ۸۲ تخت به تخت هاي بیماران اعصاب و روان شهروندان هرمزگاني، اختصاص يافت.


دکتر غلامعلی جاودان رئیس مرکز بهداشت استان هرمزگان، تصريح كرد: اینکه بیمار و خانواده او جز درد و رنج بیماری دغدغه سایر مسائل را نداشته باشند، دغدغه همیشگی فعالان حوزه سلامت می باشد. تامین سلامت مردم، رفع نیازهای آن ها، پیشگیری از بیماری و ارائه خدمات به مردم جامعه از مهم ترین اهداف نظام جمهوری اسلامی بوده که برای رسیدن به این اهداف تاکنون تلاش های بسیاری صورت گرفته است.

وی با اشاره به افزایش چهل و یک پایگاه سلامت جهت ارائه خدمت به مردم، افزود: مجموع پایگاه های سلامت که در استان وجود دارد ۱۱۳ پایگاه است که این پایگاه ها گام های موثری را در رابطه با سلامت شهروندان هرمزگانی برداشته اند. همچنين، در مناطق مختلف هرمزگان پوشش های سلامت مناسبی انجام شده و در مناطق روستایی، خدمات در حوزه سلامت دندانی به طور رایگان ارائه شده و اکنون نیز ۷۶ مرکز دندانپزشکی به مراکز تامین سلامت در روستاهای هرمزگان افزوده شده است.

جاودان همچنين پيرامون اولويت هاي ساخت، تکمیل و تجهیز بهداشتي استان، عنوان کرد: بیش از ۲۰۰ مرکز خدمات جامع سلامت شهری ساخته و یا تجهیز شده اند. علاوه بر اين، در حال حاضر ۴۳ رشته که در حوزه پزشکی نقش دارند، در دانشگاه های هرمزگان وجود دارد، همچنین ساخت و راه اندازی دانشکده سلامت نیز از دیگر اقدامات خوبی بوده که انجام شده است. علاوه بر اين، با جذب سیصد متخصص اکنون ۳۰۷ متخصص در استان حضور دارند و با جذب ۲۵ پزشک فوق تخصص نیز در حال حاضر ۴۳ فوق تخصص مشغول فعالیت در استان هستند.


رشد و توسعه بهداشت و درمان در سايه طرح تحول سلامت

دکتر غلامعباس محمدی، رييس دانشکده علوم پزشکی سیرجان، نيز پیش از خطبه های نمازجمعه به مناسبت هفته سلامت، گفت: انسان سالم، محور توسعه پایدار است. انسان های سالم، جامعه سالم را می سازند و مسلما عقل سالم در بدن سالم است؛ لذا سلامت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حفظ سلامت جامعه بر عهده نهاد خاصی نیست، چرا که همه دستگاه ها و نهادها و حتی خود افراد جامعه با خودمراقبتی و افزایش آگاهی ها، باید به نحوي در ارتقا و حفظ سلامت جامعه بکوشند.

وي در تشريح أهداف و اقدامات صورت گرفته در زمينه طرح تحول سلامت، بيان داشت: از اهدف طرح تحول نظام سلامت، ارتقای کیفیت خدمات درمانی و ویزیت پزشکان، کاهش پرداخت از جیب مردم و دسترسی عادلانه به خدمات است که در 6 بسته اعلام شده به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ و اجرا شدند. قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، 91 بیمارستان دارای پزشک مقیم بود، در حالی که اکنون 412 بیمارستان با 7200 متخصص مقیم در 24 ساعت شبانه روز، آماده ارائه خدمات در حداقل زمان ممکن هستند.

دكتر محمدي در ادامه افزود: با اجرای طرح تحول سلامت، بیمارستان ها به خوبی تجهیز شدند و 7 هزار دستگاه پزشکی مانند ام.آر.آی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی، سونوگرافی، رادیولوژی، اندوسکپی و... در مراکز درمانی کشور توزیع شد؛ بیش از 7 هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در 302 شهر کمتر توسعه یافته مستقر شدند و 18 متخصص به کادر درمانی بیمارستان امام رضا(ع) اضافه شدند.

وي با اشاره به توسعه و رشد بهداشت و درمان در اين منطقه با اجراي طرح تحول سلامت، گفت: از ابتدای اجرای این طرح در شهرستان، راه اندازی بیمارستان جدید، افزایش تخت های آی.سی.یو از 4 به 14 عدد، راه اندازی کلینیک های ویژه با حداقل ویزیت دریافتی، افزایش تجهیزات و دستگاه های تشخیصی و پزشکی، ساخت 19 خانه بهداشت، راه اندازی مراکز جامع سلامت در حاشیه شهر ها و بسیاری موارد دیگر را داشتيم. همچنين ساختمان مرکز غربالگری سرطان در سیرجان به اتمام رسید و مقرر شد با قول مساعد معاون درمان وزارت بهداشت، اين طرح، به زودی به بهره برداری رسد. طرح توسعه اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال پيگيري است.

اصلاح شيوه زندگي، راهكار كاهش بيماري ها

در ادامه سلسله سخنراني هاي آخرين روز از هفته سلامت در نماز جمعه هاي سراسر كشور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی شهركرد با حضور در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) اين شهر، پیش از خطبه های نماز جمعه به ارائه اهداف و برنامه های هفته سلامت و دستاوردهای برنامه تحول نظام سلامت در استان پرداخت.

دکتر ارسلان خالدی فر، ضمن هشدار نسبت به شیوع بیماری های غیر واگیر در جامعه، تصریح کرد: اصلاح شیوه زندگی و کنار گذاشتن عادات غلط همچون کم تحرکی، مصرف بالای شکر و نمک و چربی ها، استعمال دخانیات و بی توجهی نسبت به عوامل استرس زا و تاثیر مضر اضطراب و افسردگی در شیوع بیماری های مزمن همچون دیابت، فشار خون بالا و انواع سرطان ها مهترین راهکار برای کاهش بار بیماری ها است.

وی با اشاره به اقدامات موثر صورت گرفته برای ارتقاي کیفیت خدمات در حوزه های بهداشتی و درمانی بر لزوم اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی و ارائه آموزش ها از سنین کودکی تاکید داشت و گفت: در کنار اقدامات پیشگیرانه باید نسبت به توسعه زیرساخت ها و رفع کمبودهای حوزه سلامت در استان و برقراری عدالت در دسترسی به خدمات این حوزه تلاش کرد. هم اکنون حدود یک هزار و 400 تخت بیمارستانی در استان فعال می باشد که در مقایسه با استان های همجوار و با جمعیت مشابه با کمبود حدود یک هزار و 700 تخت بستری مواجه هستیم.

وی در ادامه به اجرای برنامه های متنوع خدماتی، آموزشی و فرهنگی در طول هفته سلامت اشاره کرد و افزود: در این هفته 22 طرح درمانی بهداشتی با اعتباری بالغ بر 80 میلیارد در سطح استان به بهره برداری رسید. این پروژه ها شامل، پایگاه اورژانس و فوریت های پزشکی، خانه بهداشت، خانه پزشک و مرکز جامع سلامت در مناطق شهری و روستایی بود.
همچنین تا پایان امسال 77 طرح درمانی بهداشتی دیگر نیز تکمیل و به بهره برداری می رسد.

وی همچنین از برگزاری آئین کلنگ زنی بیمارستان یک هزار تختخوابی در مجتمع رحمتیه خبر داد و خواستار حمایت مسئولین و مشارکت مردم و خیرین نیک اندیش برای تامین اعتبارات مورد نیاز و اجرای هرچه سریعتر این پروژه و بهره مندی مردم از خدمات تخصصی و فوق تخصصی این مرکز شد.

همچنین در هفتمین روز از هفته سلامت با همکاری سایر ارگان ها، همایش پیاده روی خانوادگی با استقبال خوب مردم در شهرکرد و تعدادی از شهرستان ها برپا شد.

عدم آگاهي در فضاي مجازي با انتقادهای غیر منطقي

همچنين در هفتمین روز از هفته سلامت با عنوان »منابع پایدار، جامعه سالم«، دکتر فرامرز اسکندری رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان طارم در مصلی نماز جمعه اين شهر، با ارائه گزارشي از اقدامات انجام شده در حوزه سلامت اين شهرستان، درباره فضای موجود در برخی از کانال‌های فضای مجازی در انتقاد تند در مورد عملکرد تعدادی از پزشکان، گفت: کار شبکه بهداشت و درمان، کاری جامع است ولی انتقادهای غیر منطقی در فضای مجازی که با عدم آگاهی کافی صورت می‌گیرد، بسیار ناراحت کننده هستند.

دکتر فرامرز اسکندری با اعلام اینکه ارتقاي سطح سلامت مردم در اولویت کارها قرار دارد، بیان کرد: در هفته سلامت یکی از اهداف مهم در اجرای برنامه‌ها همکاری بیشتر با مدارس خواهد بود. همچنين شبکه بهداشت و درمان طارم در حوزه اجرا و ساخت پروژه‌های مهم و زیربنایی در سطح استان رتبه خوبی دارد و امسال در هفته سلامت شاهد اجرای 20 برنامه مهم و بیش از 70 برنامه دیگر در سطح شهرستان خواهیم بود.

كاهش سهم مردم در بستری بيمارستاني در طرح تحول سلامت

دکتر محمد محبوبی، ریاست دانشکده علوم پزشکی اسدآباد هم در سخنراني پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان اسدآباد، به ارائه آمار و ارقام در حوزه سلامت پرداخت و ضمن بيان آنها، به برخي اقدامات انجام شده در اين شهر اشاره كرد و گفت: دانشکده علوم پزشکی و معاونت بهداشتی به صورت کامل؛ قرص‌های آهن، ویتامین دی، ید، کلسیم و ولتی ویتامین را به صورت رایگان، در گروه‌های مختلف تقسیم می‌ كند. با توجه به اينكه ۷۱۱ نفر بیماران دیابتی شناسایی شده اند، باید همه برای غربالگری به مرکز خدمات جامع سلامت ما مراجعه کنند. همچنين شناسایی بیماران هپاتیت نيز در اين شهر انجام شده است و نسبت به سال قبل، از ۱۰ فرد مبتلاي شناسايي شده، تعداد آنان با كار دقيق در حوزه بهداشت، تا امروز به ۲۲ نفر رسيده است.

وي ادامه داد: ۷۰۳۷ بازدید از امکان عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط کارشناسان و مهندسین بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی انجام شده است. علاوه بر اين، وارنیش فلوراید برای ۹۷۹۵ نفر از دانش‌آموزان اسدآبادی انجام شد و ۱۳۰۸ نفر فیشور سیلانت برای آنها انجام گرفت تا حداقل تا ده سال از پوسيدگي دندان مصون بمانند.

وي پيرامون كاهش سهم مردم در پرداخت ها در طرح تحول سلامت، نيز، إظهار كرد: کاهش سهم مردم در بستری برای روستاییان و اقشار شهری، در طرح تحول سلامت اتفاق افتاد و در این طرح ۲۲ میلیارد تومان پرداخت از جیب مردم کم شد. در عين حال، با وجودي كه پوشش بیمه برای همه مردم اجباری است، اما در حال حاضر، ۹۲ درصد از مردم بیمه هستند که در مواقع مراجعه به بیمارستان‌ها دچار مشکل می شوند. بر همين أساس، باید هرچه سریعتر نسبت به بیمه نمودن مابقي أفراد، اقدام شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد، در پايان، با اشاره به خدمات بهداشتي ارائه شده در اين شهر، إظهار كرد: پلی کلینک ویژه تخصصی امید با ۶۰۰ میلیون تومان آغاز به کار نموده است. فوریت های پزشکی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد در سال ۱۳۹۶ قریب به ۲۰۱۸ ماموریت انجام داده است. همچنين بیمارستان قائم (عج) اسدآباد با ۱۲۸ تخت و ۲۱ پزشک متخصص، ۱۰ پزشک عمومی و ۴۰۲ پرسنل اداری و درمانی مشغول ارائه خدمات به مردم شریف اسدآباد و حومه هستند.

مردم توجه زیادی به خود مراقبتی داشته باشند

همچنین در شیراز نیز به مناسبت هفته سلامت، مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ضمن دیدار با امام جمعه اهل سنت شیراز و هیات امنای مسجد رسول اکرم(ص)، اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در استان فارس در زمینه خدمات سلامت را به نمازگزاران این مسجد، معرفی کردند.

مشاور عالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز پیش از خطبه های نمازجمعه اهل تسنن شیراز، سلامت را کلید واژه ای عنوان کرد که همه انسان ها باید به آن توجه داشته باشند و گفت: از گذشته، علوم را به دو علم دین و علم بدن خلاصه کرده اند که اگر درست نگاه کنیم تمام علوم دیگر دور این دو علم می گردند؛ علم دین به مسایل روحانی و علم بدن به مسایل جسمانی انسان اشاره دارد، بنابراین این دو مقوله در کنار هم ماهیت انسان را تشکیل می دهند.

دکتر "سید منصور کشفی" افزود: بر اساس نظریه سازمان جهانی بهداشت، امروزه به هر کسی که بیمار نباشد سالم نمی گویند، یعنی سلامتی به معنای بیمار نبودن نیست، بلکه سلامتی به معنی رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است.

مشاور عالی رییس دانشگاه، با اشاره به اثربخشی مسایل مسایل جسمی و روحی بر یکدیگر، ادامه داد: همچنین مشاهده می کنیم چیزی که بیش از هر مقوله ای روی جسم اثر می گذارد، معضلات اجتماعی است، تمام این موارد بر روی سلامت روان و به طور غیرمستقیم روی جسم انسان اثرگذار است.

وی سلامت را به عنوان محوری ترین مساله وجودی انسان معرفی کرد و گفت: اولویت ما در هفته سلامت نیز توجه به همین موضوع است، اگر خودمراقبتی را ترویج کنیم و همه انسان ها سعی کنند از خود مراقبت کنند تا بیمار نشوند، دیگر نیازی به مراجعه به تک تک خانه ها نیست.

مشاور عالی رییس دانشگاه، اضافه کرد: همه افراد جامعه باید در زمینه خودمراقبتی برنامه ریزی و فعالیت کنند؛ باید مراقب زندگی و حیات خود و دیگران باشیم و سعی کنیم سلامت را از خودسازی شروع کنیم.

دکتر کشفی، موضوع سلامت و اهمیت مراقبت از خود را موضوعی فراتر از هفته سلامت عنوان کرد و افزود: با توجه هر فرد به بهداشت و سلامت خود، سیل مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان ها کاهش می یابد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز علاوه بر بیماران استان فارس به بیماران سایر استان ها نیز خدمات رسانی می کند، گفت: حدود 25 درصد بیماران بستری در استان فارس، مراجعان سایر استان های کشور هستند؛ کار ما سعی و تلاش برای حفظ سلامت مردم است، اما مردم نیز باید به خودمراقبتی توجه بیشتری داشته باشند.

مشاور عالی رییس دانشگاه، اجرای طرح تحول سلامت را نیز راهکاری دانست که در کاهش هزینه های مردم بسیار موثر بوده است و اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که مراجعه های بی دلیل برای دریافت خدمات درمانی، باعث می شود ارایه خدمات به افرادی که نیاز فوری و ضروری به دریافت خدمات درمانی دارند، با اختلال مواجه شود.

مشاور عالی دانشگاه، یادآور شد: تفاهم و همکاری اهل تسنن و اهل تشیع در استان، همیشه زبانزد بوده است و ادامه دارد.

سلامت؛ یکی از نشانه های بارز اتحاد و انسجام اهل تشیع و تسنن در استان فارس

امام جمعه اهل سنت شیراز نیز در دیدار با مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: خدا را سپاسگزاریم که وحدت و همدلی بین شیعه و سنی در ایران اسلامی وجود دارد و این وحدت بین ادیان و مذاهب مختلف، به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی است، همه ما از ریشه یک درخت و از شاخ و برگ های متفاوت هستیم.

شیخ "عبدالواحد خواجوی" با اشاره به راه اندازی پایگاه درمانی مسجد اهل سنت شیراز، آن را نمودی از تلاش جمهوری اسلامی برای توسعه تعامل ادیان برشمرد و با تقدیر از این اقدام، افزود: در استان فارس و به ویژه شهر شیراز، اهل تشیع و تسنن قابل شناسایی نیستند و این نتیجه تعامل در زمینه های مختلف مانند موضوع سلامت است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:٠٠ / شماره خبر: ١٧٥٩٩٤ / تعداد نمايش: 1384

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج