وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مدیرکل صدا و سیمای فارس با هدف تعامل در ارتقای دانش سلامت

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در دیدار با مدیرکل صدا و سیمای فارس، ضمن تاکید بر جایگاه رسانه در آگاهی بخشی عمومی، از همکاری صدا و سیمای مرکز فارس در ارتقای دانش سلامت در جامعه تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دکتر «علی بهادر» با بیان اینکه سلامت جامعه تغییر نمی کند، مگر اینکه تک تک افراد جامعه با تغییر شیوه زندگی، در سلامت خود بیشترین اثر را داشته باشند، بر نقش کارآمد صدا و سیمای مرکز فارس در افزایش آگاهی مردم و با مشارکت مجموعه سلامت تاکید کرد.

 
 او این امر را موجب کاهش هزینه های بهداشت و درمان و صرفه جویی در خرید و راه اندازی تجهیزات پزشکی و دارویی پرهزینه دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۴۸ درصد مرگ و میر در استان فارس را ناشی از بیماری های مرتبط با فشارخون بالا برشمرد و بسیج ملی کنترل فشارخون و اهداف پیش بینی شده برای این اقدام ملی را معرفی کرد.

دکتر بهادر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای پیشگیری را مهمترین جنبه همکاری صدا و سیما در این پویش دانست و گفت: هر تبلیغی که از سوی صدا و سیما برای افزایش آگاهی و سلامت مردم اطلاع رسانی می شود، می تواند به عنوان عامل کاهش دهنده در هزینه ها و پیشگیری از هرگونه بیماری تاثیرگذار باشد.

  
 او به عوامل بیماری زایی همچون آلودگی های آب و هوا و سموم کشاورزی و همچنین نقش تغذیه مناسب در کاهش بیماری و پیشگیری از چاقی اشاره کرد و از سازمان صدا و سیما خواست تا با همکاری همدیگر و درک متقابل تلاش شود اعضای جامعه به عنوان مهمترین سرمایه کشور، تندرست و سالم باشند.

دکتر بهادر با بیان اینکه باید بیشترین سرمایه گذاری کشورها در دو زمینه آموزش و سلامت باشد، محوریت موضوع «آموزش» را توانمندسازی افراد جامعه دانست که رشد و پیشرفت کشور را به همراه دارد.

 
 او افزود: کشور به انسان های توانمند و تندرست نیاز دارد و با همکاری و تعامل مشترک می توان ضمن دستیابی به این هدف، پیشرفت و رشد کشور را رقم زد.

اعلام آمادگی صدا و سیمای مرکز فارس در اطلاع رسانی بسیج ملی کنترل فشارخون

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس نیز در این دیدار با اشاره به حجم کاری ۲۴ ساعته و اقدام های شبانه روزی هر دو سازمان در زمینه خدمات رسانی به مردم، نسبت به اجرای برنامه های مشترک ملی از جمله بسیج ملی کنترل فشارخون اعلام آمادگی کرد.

«سید تقی سهرابی» گفت: این سازمان با توانمندی هایی که در رادیو و تلویزیون، بخش های خبری و فضای مجازی دارد، برای اطلاع رسانی و آگاه سازی تمامی مردم کشور، آمادگی کامل دارد.

او با تاکید بر اینکه رسانه ملی باید آموزش محور بوده و برای اطلاع رسانی به مخاطب از ابزارهای مناسب استفاده کند، ادامه داد: معاونت فضای مجازی سازمان صدا و سیمای مرکز فارس دارای ظرفیت مناسبی برای افزایش آگاهی مردم در پیشگیری از بیماری ها و اطلاع رسانی در این پویش ملی است و باید از این ظرفیت، با پیوند بین فضای نوین و فضای سنتی، به بهترین نحو استفاده شود.

  
 سهرابی با اشاره به پیشگامی صدا و سیمای مرکز فارس در اطلاع رسانی این بسیج ملی در کشور گفت: با توجه به سبک زندگی امروز در جامعه و افزایش بیماری های غیرواگیر، می توان از ظرفیت های رسانه ملی، برای اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و کاهش هزینه های جامعه بهره برد.

همکاری و هماهنگی در اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون بالا

معاون بهداشت دانشگاه نیز با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت، تاکید بر موضوع «تقدم پیشگیری بر درمان» است، گفت: همکاری صدا و سیمای مرکز فارس در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی حوزه بهداشت و درمان در سال گذشته، به شکل گسترده انجام و برنامه های مختلفی پخش شد.

دکتر «عبدالرسول همتی» از همکاری صدا و سیما به پاس اطلاع رسانی برنامه ها و اهداف بسیج ملی کنترل فشارخون که از بیست و هفتم اردیبهشت آغاز شده است تقدیر کرد و ادامه داد: با توجه به جایگاه و نقش صدا و سیما، هر برنامه ای با حمایت این مجموعه، نتیجه ای موفقیت آمیز می یابد.

 
 او اضافه کرد: دو هفته نخست آغاز این بسیج ملی به اطلاع رسانی در مورد اهمیت سنجش منظم فشارخون و به ویژه برای گروه های هدف اختصاص یافته که صدا و سیما در این زمینه نقش موثری ایفا می کند؛ این بسیج ملی تا پانزدهم تیر با ارائه خدمات غربالگری ادامه دارد.

دکتر همتی از برنامه ریزی برای اندازه گیری فشار خون یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از مردم استان فارس در این بسیج ملی خبر داد و گفت: با توجه به موارد شناسایی شده گذشته در استان، پیش بینی می شود نزدیک به ۱۰۰ هزار مورد با فشارخون بالا در این بسیج ملی شناسایی شوند.

در این دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اهدای لوح سپاس، از خدمات صدا و سیمای مرکز فارس در اطلاع رسانی مضامین سلامت قدردانی کرد.

دکتر «عبدالرسول همتی» معاون بهداشت و دکتر «سید روح الله حسینی» سرپرست مدیریت روابط عمومی دانشگاه در این دیدار دکتر «بهادر» را همراهی می کردند./۱۰۳

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٥:٣٣ / شماره خبر: ١٩٠٥٩٢ / تعداد نمايش: 35

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج