وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

کارگاه بین المللی اپیدمیولوژی میدانی با حضور نمایندگان 13 کشور در ایران برگزار شد/ برگزاری این دوره آموزشی به مدت 3 هفته توسط مدرسان آلمانی و ایرانی

کارگاه بین المللی تابستانه اپیدمیولوژی میدانی از ۲۸ مرداد تا ۱۵ شهریورماه با حضور ۲۵ نفر شرکت کننده از کشورهای اتریش، انگلستان، آلمان، غنا، کنیا، اتیوپی، نیجریه، فلسطین، عراق، بنگلادش، پاکستان، افغانستان و ایران در تهران و نیز روستای اکنلو در استان همدان برگزار شد.

به گزارش وبدا، در دومین دوره مدرسه تابستانی اپیدمیولوژی میدانی مشترک ایران و آلمان، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران که با همکاری پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران‌ برگزار شد، شرکت کنندگان در دو هفته اول به صورت تئوری با مفاهیم و کلیات مرتبط با اپیدمیولوژی میدانی، مدیریت طغیان بیماری های واگیر، اصول نظام مراقبت، مفاهیم اولیه آماری و طراحی مطالعات اپیدمیولوژی آشنا شدند و در هفته سوم با حضور در پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران واقع در روستای اکنلو شهرستان کبودرآهنگ بعضی از مباحث آموخته شده را به صورت عملی و با حضور در عرصه (فیلد) مرور کردند.


پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران، مرکز تحقیقاتی در حوزه بیماری های نوپدید و بازپدید و به خصوص بیماری های طاعون، تولارمی و تب کیو محسوب می شود و شرکت کنندگان در این دوره آموزشی بین المللی به صورت عملی با روش های نمونه گیری از جوندگان و حیات وحش، گرفتن ناقلین خارجی (نظیر کک و کنه) و تشریح و انجام آزمایشات مرتبط با بیماری های نوپدید و بازپدید آشنا شدند.

بنابر این گزارش، شرکت کنندگان همچنین با اصول طراحی پرسشنامه آشنا شده و پس از طراحی یک پرسشنامه، سطح آگاهی، نگرش و عملکرد مردم روستای اکنلو را درباره بیماری تب مالت سنجش کردند.

شرکت کنندگان همچنین، بازدیدی از مرکز جامع خدمات سلامت و خانه بهداشت روستای آب مشکین در کبودر آهنگ همدان داشتند و از نزدیک چارچوب ارجاع و خدمات دهی بهداشتی و درمانی به اهالی روستاهای ایران را مشاهده کردند.

همچنین، سال گذشته دانشکده بهداشت و موسسه برنهارد ناخت گرنت مشترکی را از موسسه DAAD با رویکرد برگزاری مدرسه بین‌المللی میدانی اپیدمیولوژی دریافت کردند تا در کنار اصول اپیدمیولوژی در مورد بیماری‌های نوپدید و بازپدید در ایران آموزش‌های لازم را ارائه دهند.

این مدرسه تابستاني در سال جاری پیرو قرارداد دانشکده بهداشت با موسسه بیماری‌های گرمسیری برنهارد ناخت و دانشگاه هامبورگ به منظور اجرای برنامه‌های مربوط به حوزه Public Healthاجرایی شد و پیرو انعقاد تفاهمنامه همکاری بین دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور ایران دوره عملی در پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستتیو پاستور یاران اجرا شد و اعضای هیأت علمی دانشکده بهداشت و انستیتو پاستور ایران به همراه اساتید آلمانی تدریس سرفصل‌های تعیین شده و حضور در فیلد آموزشی را برعهده داشتند.
بنابراین گزارش، برگزاری این دوره در کنار انتقال تجربه و دانش سطح اول دنیا در حوزه اپیدمیولوژی، گسترش ارتباطات علمی و همکاری‌های اجتماعی، رویکرد نمایان ساختن چهره واقعی کشور به اتباع خارجی را دنبال می کند.

گفتنی است ایجاد تجربه یک دوره بین‌المللی برای شرکت کنندگان، بهبود چشم‌انداز فرصت‌های شغلی، توسعه تعاملات آکادمیک با دانشگاه‌های خارج از کشور، گسترش زمینه‌های تازه برای تبادل دانشجویان و ایجاد رقابت میان دانشجویان از جمله مزایای برپایی مدارس تابستانی است.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٦ - ١١:١٢ / شماره خبر: ١٦٥٩٦٧ / تعداد نمايش: 2782

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج