وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:

روند درمان چشم "شوخان" متوقف نشده است

در پی انتشار اخباری درباره درمان "شوخان"، کودک کردستانی مبتلا به یک بیماری چشمی، مشاور وزیر بهداشت، تاکید کرد: شوخان در فواصل زمانی مشخص برای انجام معاینه و پیگیری درمان به بیمارستان نور تهران مراجعه می‌کند و فرآیند درمانش ادامه دارد.

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر عباس زارع‌نژاد با اشاره به انتشار اخباری درباره درمان شوخان، کودک کردستانی که مبتلا به یک بیماری چشمی است، گفت: شنبه گذشته که به کردستان سفر کرده بودیم، در روستای کلکان شهرستان دیواندره با خانواده شوخان هم ملاقاتی داشتیم. این کودک که در سال ۱۳۹۳ به بیماری چشمی استیونز جانسون مبتلا شده بود و بینایی‌اش را از دست داد، در همان سال توسط دکتر هاشمی؛ وزیر بهداشت مورد عمل پیوند قرنیه و سلول‌های بنیادی که  یک عمل پیشرفته است قرار گرفت.

وی افزود: طی چهار سال گذشته هم طبق زمان‌بندی مشخصی معاینات مکرر برای شوخان انجام شده، داروهایش مرتبا تجدید می‌شوند و هر اقدام درمانی جدیدی هم که نیاز باشد، برایش انجام می‌شود. تاکنون شوخان چندبار تحت عمل جراحی قرار گرفته است و علی رغم کاهش دید نسبت به دید بعد از عمل اول، پزشکان از روند درمان اعلام رضایت می‌کنند.

مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه درمان کودک نابینای کردستانی متوقف نشده، ادامه داد: شرایط فعلی بینایی‌اش به دلیل ماهیت بیماری است. در عین حال اعمال جراحی و درمان‌های طبی هم به‌طور مستمر و در فواصل زمانی مشخص برایش انجام می‌شود. پدر و مادر شوخان هم از بیمارستان نور و شخص دکتر هاشمی بابت توجهی که طی این چهار سال به درمان فرزندشان شده است، تشکر کردند.

دکتر زارع نژاد با بیان اینکه هفته گذشته نیز شوخان به بیمارستان نور مراجعه کرده است، گفت: در بیمارستان نور دو نفر از اساتید چشم‌پزشکی از طرف دکتر هاشمی و از سال ۹۳ تا کنون مامور پیگیری اقدامات درمانی‌ این کودک هستند. مراجعه بعدی شوخان نیز حدود یک ماه دیگر است. بر این اساس این کودک در فاصله زمانی مشخصی برای انجام معاینه و پیگیری درمان به بیمارستان نور مراجعه می‌کند و در مهمان‌سرایی که وابسته به کلینیک نور است به همراه خانواده اسکان داده می‌شوند.

 

وی در ادامه تاکید کرد: طبق گفته مسوولان بیمارستان خصوصی نور نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان برای درمان شوخان هزینه شده است و این هزینه را خود بیمارستان تقبل کرده است. در عین حال هیچ قصور پزشکی هم نه در زمان ابتلای او به بیماری و نه در طول درمانش اتفاق نیفتاده است. بنابراین بیماری‌اش به دلیل قصور پزشکی نبوده است، بلکه یک بیماری شناخته شده به نام استیونز جانسون با درگیری شدید چشمی است.

 

دکتر زارع نژاد با بیان اینکه مراجعات مستمر شوخان ادامه دارد، گفت: فیلمی هم در این زمینه منتشر شده که در آن اعلام کردند درمانش متوقف شده است نادرست است. یک کلیپ دیگر هم ساخته‌اند که در آن گفته شده قرار است شوخان مجددا عمل شود، اما محتوای این کلیپ هم نادرست است. بنابراین شوخان تحت نظر تیم پزشکی قرار دارد و مرتبا مراجعاتش را انجام می‌دهد و پزشکان مجرب این کودک نیز در عین حال  امیدوار هستند که از عوارض این بیماری کاسته و شرایط مناسب‌تری را بتوانند برای دید شوخان ایجاد کنند. مجددا تاکید می‌کنم که اقدامات درمانی برای شوخان همچنان ادامه دارد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧ - ١٦:٠٥ / شماره خبر: ١٨٤٨٧٢ / تعداد نمايش: 798

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج