وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت عنوان کرد:

فعالیت هزار و ١٥٠ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: ٣ هزار و ٧٠٠ شركت دانش بنیان در کشور به‌ ثبت رسیده است که از این تعداد  هزار و ١٥٠ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت مشغول به ‌فعالیت هستند.

به گزارش وبدا، دکتر حسین وطن پور در همایش ملی دانشجویی گیاهان دارویی و طب مکمل در سبزوار اظهار کرد: هزار و ١٥٠ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت مشغول به ‌فعالیت هستند که از این تعداد، ١٧٠ شرکت دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی ثبت شده و این شرکت‌ ها در قالب طب سنتی و گیاهان دارویی فعالیت می‌ کنند.

وی  با اشاره به‌ برنامه‌ های وزارت بهداشت برای حمایت و توسعه فعالیت ‌های شرکت‌ های دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی، خاطرنشان كرد: با توجه به ‌اثر بخشی بسیاری از گیاهان دارویی در درمان بیماری‌ ها و با توجه به‌ سابقه استفاده از گیاهان دارویی در كشور، به ‌دنبال اين هستيم تا از لحاظ مالي، شرکت ‌های دانش بنیان فناوران را مورد حمایت قرار دهيم تا در حيطه گياهان دارويي فعاليت كنند.

مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه هم اکنون ٢ هزار و ٥٠٠ محصول دانش بنیان در کشور وجود دارد که در بازار داخل کشور به‌ فروش می‌ رسد، تصریح کرد: همچنین ٥٢ شرکت دانش بنیان به‌ جایگاه صادراتی رسیده‌ اند و میزان فروش این شرکت‌ ها در سال گذشته حدود ٧٠ میلیون دلار بوده است.

دکتر وطن پور در ادامه با اشاره به اینکه سبزوار با توجه به ‌موقعیت جغرافیایی و برخورداری از گونه‌ های مختلف گیاهی و فعاليت ديرينه در حوزه طب سنتی، پتانسيل خوبي در اين زمينه دارد، بيان کرد: دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بايد به‌ سمت ظرفیت‌ های گیاهان دارویی سبزوار سوق داده شود.

وی  عنوان کرد: سبزوار یکی از قطب ‌های گیاهان دارویی در شرق کشور است و این موضوع فرصت خوبی است تا دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اقدامات ویژه ای در‌ حوزه فناوری سلامت در زمينه گياهان دارويي انجام دهد.

توجه ویژه به پژوهش، تحول عظیمی در بخش تولید ایجاد می‌ کند

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نيز در اين همايش عنوان كرد: انجام پژوهش در حوزه های مختلف از نیازهای ضروری کشورهای درحال توسعه بوده و در سال های آینده نیاز به این امر روز به روز بیش تر می شود.

دکتر حسین مقصودی ادامه داد: پژوهش یکی ازمحورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هرکشور و دروازه ورود به توسعه است.

وی بابیان اینکه ایران از گذشته در حوزه پژوهش ظرفیت های بالایی داشته افزود: پژوهش، هزینه ها را کاهش می دهد، در صورتی که به صنعت و بازار متصل شود، مطابق نیاز حرکت کرده و صرفه اقتصادی را نیز به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توجه ویژه به پژوهش، تحول عظیمی در بخش تولید ایجاد می‌کند و با ایجاد صرفه اقتصادی امر پژوهش نیز پویایی بیشتری پیدا می کند، اما متاسفانه به دلایل مختلف پژوهش در کشور ما با موانع متعددی روبرو بوده و بسیاری از این امورات منطبق با نیاز کشور نیست.

دکتر مقصودی با بیان اینکه پژوهش را باید در تمام امور سرلوحه خود قراردهیم تاکید کرد: پژوهش، حلقه واسط بین علم و تولید است و برای اینکه بتوانیم پاسخگوی نیازهای کشور باشیم و از رقابت با دنیا نيز عقب نمانیم، تنها راه حل، توجه به پژوهش است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت ها و پتاسیل های سبزوار در حوزه گیاهان دارویی، اضافه کرد: گیاهان دارویی را باید به عنوان یک پتانسیل در نظر بگیریم و با پژوهش پل ارتباطی برقرار کنیم و این امر زمینه را برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف فراهم می کند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بيان کرد: آماده همکاری در زمینه طرح های پژوهشی و گیاهان دارویی هستیم و امید است تا با همکاری دانشگاه ها و اعضای هیات علمی بتوانیم موانعی موجود در حوزه پژوهش را با پیگیری های لازم رفع نماییم.

فعالیت های پژوهشی باید مبتنی بر نیاز ها واولویت های اصلی جامعه باشد

ريیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همچنين در اين همايش گفت: تحقیقات و پژوهش ها باید باید مبتنی بر نیاز ها واولویت های اصلی و موثر در جهت حل مشکلات مردم و نیازهای جامعه باشد.

دکتر علیرضا مسلم ضمن تبریک هفته پژوهش اظهار کرد: پژوهش ها باید مشکلات بهداشتی و درمانی جامعه را مورد بررسی قرار دهد و با استفاده از راهکارهای علمی در جهت حل اين مشكلات تدابیری اتخاذ شود.

ريیس دانشگاه علوم پزشكي سبزوار با اشاره به وضعیت کنونی حوزه سلامت در دانشگاه  ها و کشور اظهارداشت: گذر از بحران ها و مشکلات، تجربه و تصمیمات به موقع و دقیق مي طلبد و باید به این دوران به شکل یک فرصت نگاه کنیم تا بتوانيم نسبت به حوزه سلامت در خود و در مردم تغيير نگرش ايجاد كنيم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تخصیص اعتبارات به دانشگاه ها وضعیت خوبی ندارد، افزود: در سال جاری ١٢ میلیارد ریال بودجه پژوهشی به دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اختصاص یافت که تاکنون ٧ میلیارد ریال آن محقق شده است.

دکتر مسلم گفت: امروز مشکلات فراوانی در جامعه وجود دارد و باید پژوهش ها مبتنی بر نیاز کشور و توجه به حل مشکلات انجام شود.

ريیس دانشگاه علوم پزشكي سبزوار در ادامه ضمن تاکید براستفاده از پتانسیل دانشجویان در طرح های پژوهشی خاطر نشان کرد: امید است تا با همکاری  پژوهشگران، اعضاي هیات علمی و دیگر مسئولین دانشگاه، شاهد توفیق روز افزون حوزه آموزش و پژوهش و ارتقاي بیشتر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار باشیم.

گفتني است، همایش ملی دانشجویی گیاهان دارویی و طب مکمل، چهارشنبه ٢١ آذر ماه باحضور ٢٥٠ شرکت کننده از ٢٥ دانشگاه از سطح کشور در بخش های سخنرانی، طراحی پوستر و ارائه مقاله برگزار شد. برگزاری کارگاه های آموزشی، برپایی نمایشگاه جنبی تولیدات مرکز رشد و تقدیر از پژوهشگران برتر به مناسبت هفته پژوهش و فناوری از دیگر برنامه هایي بود که در حاشیه این همایش برگزار شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧ - ١٤:٤٥ / شماره خبر: ١٨٤٧٢٠ / تعداد نمايش: 399

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج