وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ريیس سازمان غذا و دارو در شيراز:

تامین دارو، منابع مالی و تقویت بیمه ها از اولویت های وزارت بهداشت در بخش دارو است

ريیس سازمان غذا و دارو گفت: تامین دارو و منابع مالی و همچنین تقویت بیمه ها برای پرداخت مطالبات دانشگاه ها و زنجیره نقدینگی و تولید دارو از اولویت های بخش دارويي كشور است.

به گزارش وبدا، دکتر غلامرضا اصغري به همراه دکتر وحید مفید، مدیرکل امور غذایی و آشامیدنی و آرايشي سازمان غذا و دارو در سفر به شيراز با ريیس و اعضای هیات ريیسه دانشگاه علوم پزشکی شیراز دیدار کرده و با دستاوردهای این دانشگاه در حوزه تامین دارو و تجهیزات دارویی آشنا شد.

دکتر اصغری در این دیدار با تقدیر از تلاش های انجام گرفته و بیان اینکه این اقدامات می تواند به عنوان الگو به سایر دانشگاه های علوم پزشکی معرفی شود، افزود: تاثیر این اقدامات در تحول نظام سلامت دیده می شود.

وي حمایت از شرکت های دارویی زنجیره دارو و همچنین تامین منابع ارزی در این حوزه را از اقدامات وزارت بهداشت معرفی کرد و از اختصاص سه و نیم میلیارد دلار به این حوزه خبر داد.

ريیس سازمان غذا و دارو، تامین دارو و منابع مالی و همچنین تقویت بیمه ها برای پرداخت مطالبات دانشگاه ها و زنجیره نقدینگی و تولید دارو را از اولویت های بخش دارو برشمرد.

همچنين مدیرکل امور غذایی و آشامیدنی و آرايشي سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به آمار بالای مرگ و میر در اثر بیماری های ناشی از غذا در جهان که بخشی از این آمار مربوط به کودکان زیر پنج سال است، بر اهمیت تامین سلامت و امنیت غذایی تاکید کرد.

دکتر مفید با بیان اقدامات صورت گرفته در زمینه ارتقای امنیت غذایی در کشور، به مدیریت مصرف نمک، به عنوان یکی از این اولویت ها اشاره کرد که به ویژه در نان های مصرفی، تحت نظارت قرار دارد.

در ادامه اين نشست، دكتر علي بهادر، ريیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز کاهش هزینه ها را اولویت مهم این دانشگاه عنوان کرد که با کمک بررسی وضعیت موجود و مدیریت کارآمد هزینه ها در بخش های مختلف بهداشتی، درمانی و دارویی در حال انجام است.

دکتر بهادر با اشاره به مراجعه مردم استان های همجوار به فارس برای دریافت خدمات سلامت، بر اهمیت حمایت از این استان برای توسعه خدمات رسانی، تاکید کرد.

دكتر عبدالخالق کشاورزی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز  در اين نشست با اشاره به تلاش های انجام گرفته برای ثمربخشی طرح تحول نظام سلامت در عرصه خدمات دارویی فارس، از پیگیری این موضوع در نشست های سیاستگذاری ستاد تحول سلامت دانشگاه خبر داد که تاکنون ۲۵ نشست از این ستاد برگزار شده و ۳۱۰ مصوبه به همراه داشته است.

وي با اعلام آمار کاهش ۳۵ درصدی تعداد آزمایش ها در استان، بر اساس آمار مهرماه امسال نسبت به سال گذشته، این امر را تلاشی در این راستا برشمرد.

 
دكتر كشاورزي ضمن معرفی سامانه کنترل داروهای پرهزینه برای اعلام ماهانه داروهای پرهزینه از سوی بیمارستان های دانشگاه و صرفه جویی ۱۲ و نیم میلیارد ریالی در مورد آنتی بیوتیک های پرهزینه طی ماه های تیر تا آبان در ۳۰ بیمارستان استان، از برگزاری هر دو هفته یک بار نشست های ستاد توزیع دارو با شرکت های توزیع دارو، برگزاری نشست های مشترک با تامین کنندگان و تولیدکنندگان اقلام پرمصرف تجهیزات پزشکی، تشکیل نشست های ماهانه کمیته حمایت از تولیدات داخل، رویت خدمات تصویربرداری و آزمایش های بیماران ارجاعی در بیمارستان مقصد، مداخله در اعمال جراحی گلوبال برای مدیریت دارو، لوازم مصرفی و تجهیزات پزشکی، اعلام تعداد مصرف آنتی بیوتیک مصرفی، بررسی مصرف میکروست ها و اجرای دستورالعمل فرآوری مجدد وسایل پزشکی در این دانشگاه خبر داد.

 
همچنين، دکتر عبدالرسول همتی، معاون بهداشت، دکتر مهرداد شریفی، معاون توسعه مدیریت و منابع و دکتر یونس قاسمی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز دیگر اعضای حاضر در این نشست حضور داشتند و ضمن بیان دستاوردهای دانشگاه، دغدغه های خود را در حوزه دارو و ارتقای سلامت مردم استان با رییس سازمان غذا و دارو در میان گذاشتند.

دكتر حسام درستی، مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه نیز به بیان اقدامات انجام گرفته در این مدیریت در زمینه مدیریت تامین و کنترل مصرف دارو، به عنوان دو محور اساسی فعالیت ها پرداخت.

وي ۳۰۵ میلیارد تومان صرفه جویی در حوزه دارو و تجهیزات دارویی در دانشگاه را حاصل مدیریت صحیح هزینه ها و اقدامات ابتکاری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانست.

در ادامه اين نشست، دکتر سیدابوالفضل هاشمی اصل، مدیر امور پشتیبانی و رفاهی و رییس کمیته حمایت از تولیدات داخل دانشگاه نیز با اشاره به جایگاه کنونی استان فارس در زمینه تولید تجهیزات پزشکی و توانمندی در حوزه علم و صنعت، از در دست بررسی بودن ۵۰ پروژه تولیدی و تجهیزات پزشکی خبر داد.

وي با بیان توانمندی های فارس در این زمینه، صنایع دارویی و غذایی را نخستین صنعت فعال استان از نظر کمیت و درآمدزایی عنوان کرد.

بازدید ريیس سازمان غذا و دارو از یک شرکت داروسازی در شیراز

دکتر اصغری، ريیس سازمان غذا و دارو با همراهی دکتر خشنود، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از مسئولان دانشگاه، در ادامه از یکی از شرکت های داروسازی در شیراز بازدید کرد.

 
این شرکت در زمینه تولید محصولاتی نظیر کیسه، بطری، ویال های ۵ سی سی و ۱۰ سی سی svp، بسته بندی، اتوکلاو و تهیه محلول، با حضور دویست نفر نیرو فعالیت دارد.

 
دکتر اصغری در بازدید از بخش های مختلف این شرکت از نزدیک با روند فعالیت های آن آشنا شد و راهکارها و راهنمایی های لازم را در خصوص بهبود این روند ارائه کرد.

شرکت در همایش روز جهانی غذا، از دیگر برنامه هاي سفر رییس سازمان غذا و دارو به شیراز است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧ - ٠٩:٢٣ / شماره خبر: ١٨٤٧١٠ / تعداد نمايش: 406

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج