وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

گسترش دامنه خدمات مرکز درمان ناباروری مولود زاهدان/ ذخیره سازی سلول های جنسی بانوان مبتلا به برخی سرطان ها خدمت دیگری به مردم سیستان و بلوچستان

 
با گسترش دامنه خدمات مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) زاهدان، از این پس امکان ذخیره سازی سلول های جنسی (تخمک) بانوان مبتلا به برخی سرطان ها وجود دارد.
 
به گزارش وبدا، امکان باروری در بانوان مبتلا به برخی بیماری های صعب العلاج و سرطان ها پس از بهبود بیماری به دلیل افت کیفیت سلول های تولید مثل در پی مصرف برخی داروها، به شدت کاهش می یابد، اما توسعه علم و تکنولوژی امکان ذخیره سازی سلول ها را در محیط آزمایشگاهی جهت استفاده پس از بهبود فراهم آورده است تا این افراد نیز بتوانند پس از اتمام دوره درمان، در صورت تمایل اقدام به باروری کنند.
 
دکتر مجتبی اسلامی، جنین شناس و دکترای بیولوژی تولید مثل مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان می گوید: خوشبختانه این فناوری امکان ذخیره سازی سلول تخمک را، بدون هیچ تغییری در ساختار سلولی، فراهم آورده است.
 
وی با اشاره به اینکه تعداد تخمک قابل ذخیره بسته به هر فرد متفاوت است گفت: از این طریق امید بسیاری از بانوانی که بدلیل بیماری، امکان باروری نداشتند جان گرفته است.
 
براساس آمارها 65 درصد مجموع مراجعه کنندگان به مرکز رادیوتراپی بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان به عنوان تنها مرکز درمان پیشرفته بیماران مبتلا به سرطان در استان، خانم ها هستند.
 
دکتر مرضیه قاسمی، رییس مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان نیز گفت: بانوانی که سلول جنسی آنها ذخیره سازی شده، پس از بهبودی می توانند با لقاح آزمایشگاهی این سلول ها، بارداری سالمی را تجربه کنند.
 
وی با اشاره به اینکه تا کنون 100 مورد IVF و 151 مورد IUI در این مرکز انجام شده است، افزود: البته تمام بانوان مراجعه کننده به دلیل دریافت خدمات باروری به این مرکز مراجعه کرده اند و تاکنون تقاضایی جهت ذخیره سازی سلول جنسی بانوان مبتلا به سرطان در این مرکز نداشتیم که به نظر می رسد عدم آگاهی بانوان در این مساله موثر بوده است.
 
 براساس این گزارش، با توجه به محدود بودن سن باروری بانوان، امکان ذخیره سازی تخمک بسیار مورد توجه قرار گرفته، اما علم جدید این امکان را فراهم کرده است تا سلول جنسی آقایان (اسپرم) نیز ذخیره سازی شود  که این امکان نیز در مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان وجود دارد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ - ١٥:٢٢ / شماره خبر: ١٨٣٦٦٨ / تعداد نمايش: 444

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج