وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری دستگاه های خدماتی دولت در سالگرد زلزله کرمانشاه:

هیچگونه شیوع و یا افزایش شیوع بیماری های عفونی در مناطق زلزله زده نداشتیم

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برخی رسانه ها با بزرگ نمایی و بیان نابجا فشار و استرس های روانی برای مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه ایجاد نکنند.

به گزارش وبدا، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری دستگاه های خدماتی دولت در سالگرد زلزله کرمانشاه در پاسخ به سوالی در مورد شیوع عفونت های ادرای به ویژه درخصوص بانوان مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و یا سایر عفونت ها به دلیل نبود و یا کمبود سرویس های بهداشتی در این مناطق گفت: در مورد ساخت و احداث سرویس های بهداشتی مناسب، سایر دستگاه های خدماتی باید توضیح دهند.

دکتر حریرچی  با اشاره به اینکه براساس بررسی های وزارت بهداشت، هیچگونه شیوع و یا افزایش شیوع بیماری های عفونی در مناطق زلزله زده نداشتیم، افزود: در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه، به صورت گسترده وسایل بهداشتی لازم و اختصاصی زنان توسط وزارت بهداشت، هلال احمر و سایر گروه های مختلف توزیع شده است.

وی با بیان اینکه غربالگری سلامت روان در این مناطق جزو اولین تجربیاتی بود که تمام مردم این مناطق به صورت انفرادی یا گروهی آن را تجربه کردند، افزود: بسیاری از استرس های روانی برای مردم مناطق زلزله از بیرون از این مناطق ایجاد می شود و با پرسش از شیوع عفونت های مختلف در این مناطق توسط برخی رسانه ها تنها استرس روانی ایجاد می شود. برای مثال، سالک در سال های گذشته در این مناطق وجود داشته و ممکن است در حال حاضر نیز در مناطق زلزله زده کرمانشاه سالک وجود داشته باشد و نباید این مساله را به شرایط ناشی از زلزله مرتبط کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: گزش حیوان به دلیل گرمای تابستان نیز از گذشته در این مناطق وجود داشته و در حال حاضر طبق بررسی های صورت گرفته، گزش حیوان و سالک به طور وسیع و معناداری کاهش یافته است.

دکتر حریرچی همچنین گفت: نباید برخی رسانه ها با بزرگ نمایی و بیان نابجا فشار و استرس های روانی برای مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه ایجاد کنند.

وی در ادامه افزود: ۱۲۲ مورد مشکوک به نارسایی کلیوی در مناطق زلزله زده کرمانشاه داشتیم که اقدامات برای بررسی بیشتر در این زمینه انجام شد و در کل استان تنها یک بیمار در یک جلسه دیالیز شد و توانستیم از بیماری نارسایی کلیه در این مناطق جلوگیری کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در مطالعه کلانی در سال ۹۳، تمام بیمارستان های کشور از نظر مقاومت در برابر زلزله بررسی و ارزیابی شدند و مشخص شد که تعدادی از بیمارستان ها، قابل مقاوم سازی هستند، افزود: بیش از ۸۰ درصد از بیمارستان های کشور در شهرستان ها، در برابر زلزله مقاوم سازی شده اند و در تهران میزان مقاوم سازی بیمارستان ها به دلیل حجم و وسعت بالا، کمتر انجام شده است.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه اکثر بیمارستان های کشور قدمتی بیش از ۱۵ سال دارند و با معیارهای امروزی زلزله و مقاوم سازی، وضعیت چندان مناسبی ندارند، افزود: مقاوم سازی تعدادی از بیمارستان های کشور در برابر زلزله، مقرون به صرفه نیست و بهتر است بجای آن، بیمارستان جدیدی ساخته شود. یعنی مقاوم سازی ساختمان فعلی برخی بیمارستان ها، بیشتر از ساخت یک بیمارستان جدید هزینه دارد.

وی همچنین گفت: در برخی شهرها، بیمارستان های جایگزین ساخته شده اند. البته مشکلی نیز در برخی شهرها وجود دارد که بعد از ساخت بیمارستان جایگزین در یک شهر، مردم و مقامات محلی اصرار به ادامه فعالیت بیمارستان قبلی نیز دارند که همین موضوع، مشکلاتی را به وجود می آورد.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیمارستان شهدای سرپل ذهاب که در زلزله سال گذشته تخریب شد، آماده افتتاح است و به زودی با حضور وزیر بهداشت به بهره برداری می رسد.


کاهش آمار خودکشی در استان کرمانشاه نسبت به قبل از وقوع زلزله
وی با اشاره به اینکه در مورد آمار خودکشی در مناطق زلزله زده و کشور مکلف هستیم که علمی برخورد کنیم و آمارهای علمی ارائه دهیم، گفت: آمار خودکشی در استان کرمانشاه نسبت به سال ۹۵ که سال قبل از وقوع زلزله است، ۵ درصد کاهش یافته است.

دکتر حریرچی افزود: استنباط های شخصی و استنتاج های ذهنی با واقعیت ها و آمارهای علمی و مستدل تفاوت دارد و آمار نشان می دهد که میزان خودکشی ها ۵ درصد کاهش پیدا کرده است و تجربیات بین المللی در کشورهای توسعه یافته نیز همین را نشان می دهد، چراکه به دلیل مراقبت های بهداشتی و درمانی به خاطر افزایش حساسیت ها و استقرار روانشناسان و پزشکان و آموزش در این مناطق، آمار خودکشی ثابت مانده و یا کاهش می یابد.

وی با اشاره به اینکه بعد از حوادثی مانند زلزله و سونامی، شرایط مناطق تحت تاثیر، در برخی از کشورهای جهان به دلیل عدم وجود امکانات و مراقبت های لازم، بدتر می شود، اما کشورهای توسعه یافته می توانند آثار منفی این حوادث را کنترل کنند، افزود: بعد از وقوع زلزله در روزها و هفته های اول، اگر پس لرزه رخ دهد، میزان افسردگی و اضطراب افزایش پیدا می کند و وقتی شرایط مناطق زلزله زده، پایدار می شود، کشورهای مختلف با توجه به توانایی های خود می توانند انعکاس اقدامات خود را نشان دهند.

دکتر حریرچی در ادامه تصریح کرد: تجربیات بین المللی و کشور نشان می دهد که  در ایران خدمات حمایتی بسیار بیشتری از سوی وزارت بهداشت، هلال احمر، بهزیستی، سازمان های مردم نهاد، تشکل ها و گروه های داوطلب در مناطق زلزله زده ارائه می شود.

وی در پایان گفت: تعداد تخت های بیمارستانی شهرستان سرپل ذهاب پس از زلزله، ۵۰ تخت افزایش یافته است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧ - ١٤:٢٩ / شماره خبر: ١٨٣٥٠١ / تعداد نمايش: 342

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج