وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیرکل غذا و آشامیدنی سازمان غذا و دارو خبر داد:

طرح غنی سازی آرد نانوایی ها با ویتامین D اجرایی می شود

مدیرکل غذا و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: به زودی طرح پایلوت غنی سازی آرد نانوایی ها با ویتامین D اجرا می شود.

به گزارش وبدا، دکتر وحید مفید با اشاره به اینکه غنی سازی آرد با اسید فولیک و آهن در گذشته اجرا شده است، اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده بسیاری از افراد در کشور با کمبود ویتامین D نیز مواجه هستند و غنی سازی مواد غذایی از برنامه های وزارت بهداشت است که با همکاری سازمان بهداشت جهانی و یونیسف انجام می شود.

وی افزود: غنی سازی ویتامین D در مواد غذایی مانند روغن، آرد و شیر مطرح است. در سال های گذشته شیر مدارس با ویتامین D غنی سازی می شد و هم اکنون نیز برخی از کارخانجات بزرگ تولید لبنیات، محصولات خود را با این ویتامین غنی سازی می‌کنند.

مدیرکل غذا و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سه کارخانه تولید روغن، محصولات تولیدی خود را با ویتامین D غنی سازی می کنند، عنوان کرد: البته این برداشت که استفاده بیشتر از این روغن ها ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین می کند، اشتباه است و مردم باید در میزان مصرف روغن دقت کنند.

وی با اشاره به انتخاب آرد به عنوان یکی از حامل های اصلی غنی سازی با ویتامین D، عنوان کرد: این طرح در مرحله آزمایشی قرار داشته و به زودی مرحله آزمایشی در استان منتخب پیاده سازی می شود.

به گفته دکتر مفید سازمان غذا و دارو براساس طرحی مشترک با وزارت کشاورزی، پایش میزان فلزات سنگین گندم از قبیل سرب، آرسنیک و کادمیم را در دستور کار قرار داده است. همچنین بناست که سموم گندم‌هایی که در داخل کشت می شوند، اندازه گیری و پایش شوند/.302/225

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧ - ١٠:٢٠ / شماره خبر: ١٨٣٤٧٤ / تعداد نمايش: 309

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج