وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت همزمان با هفته سلامت بانوان ایران اعلام کرد:

زنان، محور و مدیر سلامت خانواده و یار و همکار ارائه دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: سلامت زنان در همه خانواده ها به عنوان فرزند، خواهر، همسر، مادر یا مادربزرگ اهمیت خاصی دارد و چند دلیل مهم این اولویت را حمایت می کند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدحامد برکاتی همزمان با هفته سلامت بانوان ایران، گفت: زنان آسیب پذیرترند و در نتیجه بیشتر از مردان در جستجوی خدمات سلامت هستند و پاسخگویی به این نیاز  وظیفه اصلی نظام سلامت است.
 
وی افزود: زنان، محور و مدیر سلامت خانواده و یار و همکار ارائه دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند و بخش مهمی از فعالیت های مربوط به خودمراقبتی و مراقبت در منزل به عهده آنان است. آنها به طور معمول مدیریت و برنامه ریزی سلامت خانواده از واکسیناسیون کودکان گرفته تا تغذیه نوجوانان و کاستن از استرس های بزرگترها و ارائه خدمات به سالمندان را به عهده دارند. بخش سلامت تغذيه از مزرعه تا سفره نیز معمولا عرصه تصمیم گیری بانوان است.
 
وی ادامه داد: از طرف دیگر آثار نامطلوب بیماری و مرگ و میر مادر بر سلامت اعضای خانواده غیر قابل چشم پوشی است. زنان به عنوان مادر در خانواده محور سلامت خانواده بوده و مرگ ومير، ناتواني و رفتارهاي  آنها، همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثير قرار مي دهد. از جمله این موارد می توان به خطرات تهدیدکننده سلامتی مادران  بر سلامت سایر گروه های سنی در خانواده مانند (انتقال مادر به جنین، اثر سوء تغذیه  و دیابت و فشارخون مادر بر جنین، اثر استعمال دخانیات بر سلامت جنین و سایر افراد خانواده) اشاره کرد.
 
دکتر برکاتی بیان داشت: افزایش موارد کار و کاهش تحصیل در فرزندان مادر از دست داده نیز از دیگر آثار نامطلوب نبود مادران در خانواده است. مرگ مادر نه فقط به دلایل مرتبط با حاملگی و زایمان بلکه به دلایل دیگر نیز به همان اندازه برای خانواده فاجعه آمیز و در تمامی ابعاد، دردناک و جبران ناپذیر است.
 
وی افزود: با توجه به يادگيري رفتار در خانواده و نقش مادران در شبكه يادگيري اجتماعي، آثار رفتارهای زنان و مادران بر جنبه هاي مختلف سلامت و بيماري و تاثير آن در فرهنگ رفتاري همه اعضاي خانواده بر هيچكس پوشيده نيست.
 
وی تصریح کرد: از سوی دیگر، اکثریت ارائه دهندگان خدمات سیستم خدمات بهداشتی درمانی در سراسر کشور را زنان تشکیل می دهند و این موضوع نقش مستقیم زنان در ارتقای سلامت جامعه را نیز آشکار می کند و بالاخره اینکه زنان نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهند.
 
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درخصوص اهمیت فعالیت جسمانی زنان و شعار سال 97 هفته ملی سلامت بانوان، گفت: دستیابی به هدف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه برای کاهش زندگی بدون تحرک به میزان 10 درصد و تاثیر فعالیت فیزیکی بر کلیه ابعاد سلامت آنان از بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها به عنوان اولی ترین علل مورتالیتی تا مشکلات روانی اجتماعی، اسکلتی عضلانی، ناباروری و غیره به عنوان مهمترین علل موربیدیتی زنان راهی جز انجام مداخلات اساسی درخصوص افزایش فعالیت فیزیکی پیش پای ما نمی گذارد که در چارچوب راهبردهایی مورد پیگیری قرار می گیرد.
 
وی این راهبردها را چنین برشمرد: اجرای دقیق مشاوره برای بهبود فعالیت فیزیکی در بسته خدمات گروه های سنی مختلف برای گیرندگان خدمات بهداشتی در واحدهای تابعه، هماهنگی برون بخشی برای فراهم نمودن شرایط حامی فعالیت فیزیکی در محیط کار و زندگی و تحصیل،  ترویج فعالیت فیزیکی؛ آموزش عمومی گروهه ای مختلف جامعه در برنامه های آموزشی از طریق رسانه های ملی و محلی در پویش های ملی و استانی برای ترویج فعالیت فیزیکی در اقشار مختلف جامعه که انتخاب محور فعالیت فیزیکی در هفته ملی سلامت بانوان سال جاری به همین دلیل است./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - ١٤:٠٣ / شماره خبر: ١٨٢٥٢٦ / تعداد نمايش: 486

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج