وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با رایزن منطقه ای بهداشت کشور فرانسه در امور خاورمیانه خبر داد:

تدوین نقشه راه همکاری ایران و فرانسه در حوزه سلامت

معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با رایزن منطقه ای بهداشت کشور فرانسه در امور خاورمیانه با ذکر ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت، گفت: کشورهای ایران و فرانسه، تا پیش از این هم، همکاری هایی در زمینه های مختلف حوزه سلامت داشته اند و لازم است با تداوم همکاری های قبلی، حوزه های جدیدی برنامه ریزی شود.

به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با گیوم هوارد، رایزن منطقه ای بهداشت کشور فرانسه در امور خاورمیانه با بیان کلیاتی درخصوص نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به پیشینه علوم پزشکی در کشور اظهار داشت: کشور ما چهره های ماندگاری در این حوزه دارد و اساتید برجسته ای در حوزه علوم پزشکی ایران فعالیت می کنند.

دکتر لاریجانی به سیستم یکپارچه بهداشت و درمان کشور اشاره کرد و خاطرنشان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی ایران، خدمات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی را به صورت یکپارچه به جامعه تحت پوشش خود ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه در هر استان ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد، گفت: در سال های اخیر توسعه چشمگیری در علوم پزشکی کشور ایجاد شده، به طوری که بیش از 60 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، تاکید کرد: تمام رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور تدریس می شود و در تحصیلات تکمیلی پیشرفت خوبی داشته ایم.

وی افزود: هدف ما این است که با همه مراکز علمی جهان ارتباط داشته باشیم. همچنین نقشه همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور با کشورهای مختلف ترسیم شده است.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه ظرفیت های بسیاری در دانشگاه های علوم پزشکی ایران وجود دارد اظهار داشت: دولت ایران درصدد است تا از طریق همکاری با مراکز علمی معتبر جهان، این ظرفیت ها را ارتقاء دهد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، گفت: دانشجویان از بسیاری از کشورها در ایران مشغول به تحصیل در رشته های علوم پزشکی هستند و ظرفیت های دانشگاه های کشور در سامانه Education Iran به دانشجویان علاقمند جهان معرفی می شود.

وی با بیان اینکه حدود هزار بیمارستان و 700 مرکز تحقیقاتی زیرمجموعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور فعالیت می کنند، عنوان کرد: بسترهای خوبی در ایران وجود دارد که با برنامه ریزی مناسب می توانیم از این بسترها برای توسعه علمی و سلامت کشور بهره برداری کنیم.

دکتر لاریجانی به همکاری های پیشین دو کشور ایران و فرانسه در حوزه سلامت اشاره کرد و تصریح کرد: همکاری هایی با نهادهایی مانند انتقال خون و انستیتو پاستور شروع شده است که امیدواریم با تداوم این همکاری ها شاهد دستاوردهای خوبی برای دو کشور باشیم.

در ادامه گیوم هوارد، رایزن منطقه ای بهداشت کشور فرانسه در امور خاورمیانه با اشاره به زمینه های همکاری که بین دو کشور وجود دارد گفت: این آمادگی در کشور فرانسه وجود دارد که در دوره های فلوشیپ و فوق تخصصی، پذیرای دانشجویان ایرانی باشد.

وی با اشاره به همکاری هایی که برخی دانشگاه های علوم پزشکی ایران با کشور فرانسه دارند، خاطرنشان کرد: در چند ماه آینده، اجلاسی در زمینه سلول درمانی برگزار می شود که دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی هم، در این اجلاس همکاری دارند.

رایزن منطقه ای بهداشت کشور فرانسه در امور خاورمیانه از وجود زمینه های همکاری مختلف دو کشور از جمله طب اورژانس و سلول درمانی سخن گفت و اظهار داشت: در زمینه های مختلف می توانیم از طریق تبادل دانش، همکاری های خوبی داشته باشیم.

وی در ادامه از آمادگی کشور فرانسه برای برگزاری دوره های کوتاه مدت و کارگاه های آموزشی، خصوصا در زمینه علوم نوین خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی دوطرف، این همکاری ها اجرایی شود.

دکتر لاریجانی در پایان با بیان تجارب جمهوری اسلامی ایران در زمینه اخلاق پزشکی، این رشته را یکی از زمینه های همکاری دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: به زودی نقشه راه روشنی برای همکاری دو کشور طراحی خواهد شد و اقدامات بعدی برمبنای این نقشه برنامه ریزی می شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧ - ١٥:٣١ / شماره خبر: ١٧٨٩٦٥ / تعداد نمايش: 465

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج