وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ريیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت مطرح كرد:

٤٠ هزار دندانپزشك تا سال ١٤٠٠ خواهیم داشت

ريیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت، گفت: پیش از این، حوزه دندانپزشکی از عدم سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب رنج می برد. اما آنچه که امروزه اهمیت یافته، داشتن دید یکپارچه به بهداشت و سلامت دهان و درمان در این حوزه است.

به گزارش وبدا، دكتر قاسم صادقي در نشست سراسري روسا و كارشناسان امور دندانپزشكي دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور اظهار داشت: همواره تلاش اداره امور دندانپزشکی معاونت درمان، تدوین برنامه هایی در راستای سیاست های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و تاکیدات وزیر بهداشت و معاون درمان بوده است.

وي ادامه داد: پیش از این، حوزه دندانپزشکی از عدم سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب رنج می برد. اما آنچه که امروزه اهمیت یافته، داشتن دید یکپارچه به بهداشت و سلامت دهان و درمان در این حوزه است.

دكتر صادقي با بيان اينكه تاكنون برای ۳۲ هزار و ۴۰۷ دندانپزشک در نظام پزشکی پروانه صادر شده است و هر ساله ۲۰۰۰ نفر به این تعداد افزوده می شود، اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۰، مجموع تعداد دندانپزشکان به ۴۰ هزار نفر خواهد رسید.  تقریبا می توان گفت که این تعداد از استانداردهای جهانی بالاتر است، چراکه براساس استاندارها برای هر ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر یک دندانپزشک لازم است، در حالی که براساس این آمار ۱ دندانپزشک برای هر ۲۰۰۰ نفر در کشور وجود دارد. البته به دلیل عدم توزیع نامناسب استفاده از خدمات دندانپزشکی برای عموم مردم در تمام مناطق کشور فراهم نشده است که تلاش می کنیم این مشکل را برطرف سازیم.

ريیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: آنچه در چند ماه گذشته اتفاق افتاده ایجاد سیاستگذاری واحد است. تجمیع تشکیلات سبب برآیند تلاش ها و فعالیت ها، دسترسی عادلانه و یکسان به خدمات این حوزه می شود. بنابراین اگر تشکیلات دندانپزشکی اعم از تعرفه، نظارت و خدمات بهداشتی در یکجا متمرکز شود، هزینه ها در یک راستا قرار می گیرد و می توان بدون اضافه شدن بودجه ۱۰ تا ۲۰ برابر شاهد خروجی موثر باشیم.

وي تصريح كرد: امروزه تعامل و همکاری موثر بین بخشی با معاونت آموزشی صورت گرفته و آموزش هایی را در زمینه های آموزش ایمپلنت، لیزر و دستیار ارائه شده است. همچنین آموزش های دندانپزشکی در شرکت ها و موسسات غیرمجاز در حال بررسی، پیگیری و ساماندهی است.

دكتر صادقي با بيان اينكه براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با حمایت معاونت آموزشی وزارت بهداشت  و اهرم نظارت، بدون تنش با 28 شرکت آموزشی متخلف در تهران و شهرستان ها برخورد صورت گرفته  است، افزود: هفته گذشته شاهد افتتاح اولین مرکز خدمات دندانپزشکی برای بیماران خاص و تحت بیهوشی در سبزوار بودیم.

وي ادامه داد: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همکاری خوبی در این زمینه با ما داشت و از فضای یک اتاق عمل در بیمارستان حشمتیه سبزوار برای ایجاد این مرکز استفاده شد. براساس برنامه عملیاتی تدوین شده، فاز اول تاسیس این مراکز ایجاد زیرساخت بوده و مقرر است فاز دوم و سوم آن که به تجهیز این مراکز و تامین نیروی انسانی می پردازد به ترتیب تا پایان شهریور و پایان آذر ماه انجام می شود و در نهایت افتتاح و بهره برداری این مراکز در بهمن و اسفند صورت می گیرد.

ريیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت، تاكيد كرد: با توجه به رویکرد مدیریت منابع و هزینه امیدواریم بتوانیم از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود به بهترین شکل استفاده کنیم تا خدمات یکپارچه و عادلانه و مناسبی برای مردم فراهم شود./٢٠٧

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧ - ١١:٥٩ / شماره خبر: ١٧٨٩٥٩ / تعداد نمايش: 523

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج