وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت:

حوزه سلامت، در تحقق عدالت اجتماعی حرکتی روبه جلو داشته است

دکتر حق دوست گفت: در تحقق عدالت اجتماعی در حوزه سلامت حرکتی روبه جلو داشته ایم و رضایتمندی مردم از خدمات حوزه سلامت گواهی بر این مدعاست.
 
به گزارش وبدا، دکتر علی اکبر حق دوست، معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شب گذشته با حضور در برنامه " همین امشب" شبکه سلامت سیما ضمن تشریح دستاوردهای چهل ساله حوزه سلامت، گفت: پيشبرد اهداف در هر حوزه‌اي نيازمند برنامه‌اي جامع و کامل است تا با استناد به اين برنامه‌ها اهداف مورد نظر را پيش ببرد.
 
وی در ادامه گفت: وزارت بهداشت با تشکیلاتی که در کشور دارد که حوزه آموزش پزشکی را نیز شامل می شود وزارتخانه ای با مسئولیت عریض و طویلی در کشور است و معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی می تواند در ترمیم شکاف های موجود ناشی از عملیاتی کردن اسناد بالادستی برای دستیابی به اهداف مورد نظر، گام های مثبتی را بردارد و با ارائه‌ اطلاعات و پیش‌بینی‌های مربوط به آینده فرصت تأثیرگذاری را مهیا و وضعیت پویاتری را فراهم نماید.
 
دکتر حق دوست تصریح کرد: نظارت بر تمامی امور از دورافتاده ترین نقاط کشور تا پایتخت نیاز به هماهنگی و همسوکردن فعالیتها دارد و برنامه ریزی استراتژیک کلید در دست گرفتن سرنوشت وزارتخانه است و معاونت برنامه ریزی می تواند این کار را به شکل جمعی و با همیاری اعضای درون مجموعه و البته هماهنگی های لازم بین بخشی میسر نماید.
وی اجرایی کردن اسناد بالادستی، سند چشم انداز 20 ساله و سیاستهای کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را مورد تاکید قرار داد و گفت: رصد کردن روند های بین المللی در حوزه سلامت و آینده نگری نیز نیازمند هماهنگی، همفکری و برنامه ریزی با معاونین وزارتخانه و روسای دانشگاه های علوم پزشکی با هدفگیری خدمت رسانی به مناطق دور افتاده نیز از مهمترین دلایل وجود معاونت برنامه ریزی در وزارت بهداشت است. 
 
معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی با تاکید بر اینکه موفقیت و شکستها را باید نسبی دید و با گذشته مقایسه کرد، گفت: رضایتمندی در حوزه سلامت فاصله خواسته ها و داشته های ماست که خواسته ها سریع تر رشد می کنند و گاهی منجر به نارضایتی نسبی می شوند اما با نگاهی به گذشته می توان رشد قابل ملاحظه مطابق با استاندارهای بین المللی در حوزه پزشکی، دندانپزشکی و خدمات بیمارستانی را شاهد بود.
 
وی خاطرنشان کرد: دسترسی به خدمات در سطح کشور به خصوص در مناطق محروم، رشد چشمگیری داشته که شاخص ها نشان دهنده آنها هستند اما هنوز با ایده آل فاصله داریم. 
 
دکتر حق دوست افزود: در حال حاضر خدمات عمومی را در شهرستانها  و مناطق محروم ارائه می دهیم و خدمات پیشرفته را نیز به صورت ادواری پزشکان متخصص پوشش می دهند  همچنین در حوزه واکسیناسیون پوشش صد در صدی داریم. 
 
وی با اشاره به اینکه، تمام روستاهای ما خانه بهداشت با حضور بهورز دارند ،افزود: در حال حاضر مراکز جامع سلامت در شهرها نیز با حضور روان شناس، کارشناس تغذیه، پرستار و ماما در کنار پزشک، خدمات ارائه می دهند. 
به گفته دکتر حق دوست، در تحقق عدالت اجتماعی در حوزه سلامت حرکتی روبه جلو داشته ایم و بهترین ابزار برای رضایت سنجی، خود مردم هستند بطوریکه بر اساس نظرسنجی صدا وسیما و خبرگزاری ها، رضایتمندی از خدمات بهداشتی درمانی همیشه بالاترین رتبه را داشته است. 
 
وی افزود: در حال حاضر نیاز کشور ما به پزشک به تناسب رسیده است اما نسبت به استاندارهای بین المللی کمی عقب هستیم . هدفگیری ما براساس مستندات بین المللی به ازای هر هزار نفر یک پزشک است که در حال حاضر به ازای هر 1200 نفر می باشد و مشکل اصلی ما توزیع است که تمایل برای ارائه خدمات در مناطق دورافتاده کمتر است که این مشکل در کشورهای پیشرفته اروپایی، کانادا و استرالیا نیز وجود دارد.
 
معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: در حوزه سلامت مواردی چون کم تحرکی، مصرف دخانیات و تصادفات هزینه هایی را به سیستم بهداشت و درمان تحمیل می کنند همچنین سبک زندگی مردم و روند رو به سالمندی جامعه گاهی آسیب رسان هستند و هزینه هایی را تحمیل می کنند که باید تدابیری برای آنها اندیشیده شود./235

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٧ تير ١٣٩٧ - ٠٨:١٨ / شماره خبر: ١٧٨٨٣٤ / تعداد نمايش: 500

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج