وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاکید کرد:

ضرورت توسعه خدمات سلامت در مناطق محروم کشور / انجام بیش از دو میلیون زایمان طبیعی رایگان در مراکز دولتی

 

معاون درمان وزارت بهداشت، توسعه خدمات سلامت در مناطق محروم کشور را یکی از مهم ترین اقدامات طرح تحول سلامت بیان کرد و گفت: تثبیت اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت که به نفع مردم است باید از اهداف طرح تحول سلامت باشد.

 

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در یکصد و ششمین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، با تاکید بر ضرورت پایش عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی،‌ گفت: تعداد مصوبات باید محدودتر و کمتر ولی دقیق تر شود و لازم است مصوبات استانی در سطح وزارت بهداشت و سطح دانشگاه های علوم پزشکی بازخوانی شده و اشکالات آن برطرف شود.

 

وی تاکید کرد: همچنین باید شاخص های کیفیت خدمات درمانی پررنگ شود و از ظرفیت های کلان مناطق بیشتر استفاده شود.

 

دکتر جان بابایی هدفمند سازی پوشش خدمات ستاره دار و اجرای فرانشیز پلکانی براساس گروه های درآمدی افراد بیمه شده مطابق ماده ۹ قانون بیمه همگانی را از برنامه های  آینده معاونت درمان بیان کرد و گفت: تعریف پوشش بیمه پایه و پوشش عمیق تر خدمات ستاره دار، ‌اصلاح پرداختی ماندگاری، بازطراحی ساختار درمان کشور، لایه بندی خدمات درمانی و راه اندازی بیمارستان های محلی از دیگر برنامه های آینده معاونت درمان است.

 

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه، با اشاره به انجام بیش از دو میلیون زایمان طبیعی رایگان در مراکز دولتی،‌ گفت: برگزاری کلاس آموزش رایگان برای ۷۱۰ هزار نفر به منظور آمادگی برای زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی، ‌راه اندازی بیش از ۱۴۰۰ اتاق تک نفره زایمان طبیعی تا پایان سال ۹۶،‌ تامین اعتبار تجهیز ۱۸۰۰ واحد تک نفره زایمانی و راه اندازی تعداد ۵۷ مرکز مهارت بالینی ویژه زایمان طبیعی از دستاوردهای برنامه ترویج زایمان طبیعی از ابتدای طرح تحول سلامت تا کنون است.

 

دکتر جان بابایی افزود: همچنین آموزش تعداد ۱۲۰ نفر از هیات علمی مامایی و ۶۰ نفر هیات علمی زنان به عنوان مربیان دانشگاهی مهارت آموزی زایمان طبیعی و توانمند سازی ارائه دهندگان خدمات زایمانی با برگزاری دوره های آموزش الزامی برنامه ترویج زایمان طبیعی از دیگر دستاوردهای برنامه ترویج زایمان طبیعی است.

 

معاون درمان در ادامه سخنان خود با اشاره به این که میزان سزارین از ۵۶ درصد در سال ۹۲ به ۵۰.۸ درصد در پایان سال ۹۶ کاهش یافته است، ‌گفت: همچنین میزان سزارین نخست از ۵۵.۶ درصد در سال ۹۲ به ۴۷.۹ درصد در پایان سال ۹۶ کاهش یافته است.

 

دکتر جان بابایی، ‌ترویج زایمان کم خطر،‌ توسعه زایمان بی درد، ‌ارتقای‌ دانش مامایی،‌ اصلاح نظام مالی و انتظار معقولانه کاهش سزارین را از راهکار های کاهش سزارین بیان کرد.

 

دکتر جان بابایی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به  اجرای دستورالعمل مربوط به  مصرف آنتی بیوتیک توسط دانشگاه های علوم پزشکی، ‌گفت: ۴۱ دانشگاه، نتایج اولیه خود از اجرای  این دستور العمل را ارسال کرده اند که با توجه به اطلاعات دریافتی، به طور میانگین به ازای هر ۱۰۰ تخت عمومی و تخصصی،  از تجویز مناسب آنتی بیوتیک های پرهزینه، بالغ بر ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون ریال صرفه جویی شده است./203

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٣ تير ١٣٩٧ - ١٧:٤٣ / شماره خبر: ١٧٨٧٣٥ / تعداد نمايش: 1327

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج