وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی خبر داد:

اجرای برنامه ملی غربالگری اوتیسم از مهر ماه امسال

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: برنامه ملی غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به اوتیسم با همکاری سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی از مهر ماه امسال به صورت آزمایشی در اصفهان آغاز می شود.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، دکتر محمد تقی جغتایی با بیان این مطلب، افزود: هدف از اجرای این برنامه، تکمیل چرخه غربالگری کودکان اوتیسم است. بخشی از این چرخه شامل کودکان در سن مهد  کودک است که از سوی بهزیستی اجرا می شود و بخش دیگر آن شامل کودکان در سن مدرسه است که با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی، غربالگری و شناسایی این کودکان انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: قرار است غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم از 18 ماهگی نیز در شبکه های بهداشتی وزارت بهداشت انجام شود.

دکتر جغتایی ادامه داد: این غربالگری از طریق آزمونی که طراحی و بومی شده، انجام می شود. تمام کودکان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی از طریق این آزمون غربالگری می شوند و کودکان مشکوک به اوتیسم به مراکز پزشکی و تخصصی ارجاع داده می شوند.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی اظهار داشت: این برنامه، کار مشترکی با سازمان بهزیستی کشور است و بعد از تشخیص اوتیسم در کودکان، خدمات توانبخشی، اجتماعی و حرفه ای از سوی بهزیستی ارائه می شود.

به گفته وی، تاکنون هفت تا هشت هزار کودک مبتلا به اوتیسم در کشور شناسایی شده اند.

دکتر جغتایی تصریح کرد: پیش بینی شده که حدود 30 هزار کودک زیر پنج سال مبتلا به اوتیسم در کشور قابل شناسایی باشد چون برآورد می شود از هر 250 کودک، یک کودک مبتلا به اوتیسم قابل شناسایی است و با توجه به یک میلیون و 500 هزار تولد در هر سال، حدود 30 هزار کودک مبتلا به اوتیسم در هر سال باید شناسایی شود.

وی در پایان یادآور شد: تشخیص اوتیسم در بدو تولد امکانپذیر نیست. چون مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم، اجتماعی شناختی است و زمانی قابل شناسایی و تشخیص است که کودکان میزان رشد شاخص های سلامت اجتماعی و شناختی خود را بروز دهند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢ خرداد ١٣٩٧ - ١٥:٣٠ / شماره خبر: ١٧٧١٠١ / تعداد نمايش: 812

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج