وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه ساری:

بیماری های واگیردار در ایران کنترل شده است


دکتر رنجبران گفت: امروزه یکی از معضلات حوزه سلامت در سراسر جهان، بیماری های غیر واگیر است. در همین راستا در نظام جمهوری اسلامی، اقدامات خوبی انجام شده است و شبکه گسترده بهداشتی در دور افتاده ترین روستاها نیز وجود دارد و این بیماری ها در حال حاضر به دلیل فراهم آوردن امکانات، کنترل شده است.

به گزارش وبدا، دکتر حسین رنجبران، جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه این هفته شهر ساری، با بیان اینکه، اول تا هفتم اردیبهشت ماه هفته سلامت نامگذاری شده است، گفت: شعار هفته سلامت امسال «سلامت برای همه» است که با تاکید بر موضوع «پوشش همگانی سلامت، برای همه و در همه جا»، در راستای عدالت محوری است.

وی افزود: فردی که در شهر و روستا زندگی می کند، باید به مراکز بهداشتی و درمانی و خدمات سلامت دسترسی داشته باشد.

دکتر رنجبران با بیان اینکه کشور ما در خصوص کنترل بیماری های واگیردار موفق عمل کرده است، اظهار داشت: امروزه یکی از معضلات حوزه سلامت در سراسر جهان، بیماری های غیر واگیر است که باید برای کنترل آن اقدامات اساسی انجام شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، علت اصلی بیماری های غیر واگیر را کم تحرکی دانست و افزود: امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی، بیماری های غیر واگیر افزایش پیدا کرده است، لذا برای داشتن جامعه ای پویا، این بیماری ها باید کنترل شوند.

وی با بیان اینکه در سازمان بهداشت جهانی، سلامت به معنای سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی است، بیان کرد: یکتا پرستی و عبادت، نقش اساسی در سلامت دارد و در مقالات علمی نیز به اثبات رسیده است.

دکتر رنجبران با اشاره به اینکه در سال های گذشته به دلیل بیماری های واگیردار، بسیاری از افراد فوت می کردند، گفت: در نظام جمهوری اسلامی، اقدامات خوبی انجام شده است و امروزه شبکه گسترده بهداشتی در دور افتاده ترین روستاها نیز وجود دارد و این بیماری ها به دلیل فراهم آوردن امکانات، کنترل شده است.

جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه امید به زندگی در مردم در ابتدای انقلاب 53 سال بوده است، گفت: در حال حاضر این شاخص در زنان به 75 و در مردان به 73سال رسیده است.

وی به احداث 1110 خانه بهداشت پس از پیروزی انقلاب اسلامی در استان مازندران، اشاره کرد و بیان داشت: 189 مرکز درمانی روستایی، 90 مرکز درمانی شهری، 45 پایگاه بهداشتی و درمانی در مازندران نیز احداث شده است.

دکتر رنجبران با بیان اینکه هم اکنون در استان مازندران 3720 تخت بیمارستانی، 25 بیمارستان دولتی، 5 بیمارستان تامین اجتماعی، 7بیمارستان خصوصی و سه بیمارستان نیروهای مسلح و... وجود دارد، اظهار کرد: در گذشته های نه چندان دور، پزشکان پاکستانی و فیلیپینی در بیمارستان هایمان فعالیت می کردند، ولی امروز در دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشجویان در 102رشته و 4 رشته فوق تخصصی در حال تحصیل اند و همین موضوع نشان دهنده پیشرفت کشور در زمینه های علمی و پزشکی است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧ - ١٩:١٧ / شماره خبر: ١٧٥٥١٩ / تعداد نمايش: 963

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج