وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت هفته سلامت و در جمع نمازگزاران:

تلاش مسئولان سلامت کشور، بدون همدلی مردم، بی نتیجه است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی سلامت، در جمع نمازگزاران آئین سیاسی عبادی نمازجمعه امروز شیراز حضور یافت و با معرفی شعار امسال سازمان جهانی بهداشت، سلامت را یک مقوله همگانی معرفی کرد که ارتقای آن نیز، مرهون همتی همگانی است.

به گزارش وبدا، دکتر علی بهادر ضمن تبریک روز ارتش و روز پاسدار و تجلیل از زحمات آنان در تامین امنیت کشور، گفت: همه پزشکان و کارکنان سلامت، باید همراهی داشته باشند تا بتوان سلامت جامعه را به پیش برد، اما تلاش مسئولان سلامت کشور، بدون همدلی مردم، بی نتیجه است؛ از سویی دیگر، تمامی دستگاه ها و مسئولان نیز در ارتقای سلامت کشور سهیم هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به قدمت بیش از هفتاد سال فعالیت این دانشگاه، با معرفی بیشتر این مجموعه، افزود: با تلاش هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این مجموعه صورت گرفت، امروز با بیش از 10 هزار دانشجو در 250 رشته، سی هزار کارمند، هزار عضو هیات علمی، هزار خانه بهداشت، 18 دانشکده، سیصد مرکز بهداشتی درمانی و مجموعه های عظیم بیمارستانی، در خدمت مردم هستیم.

دکتر بهادر با اشاره به نقش موثر این دانشگاه در رونق اقتصاد استان و جلب گردشگران سلامت از دیگر کشورها، آن را حاصل تلاش این مجموعه برشمرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، نقش مردم را در تامین و ارتقای سلامت خود بسیار موثر خواند و ادامه داد: همانگونه که با رعایت نکات ایمنی، خطر بروز سوانح کاهش می یابد، با رعایت اصول "خودمراقبتی" نیز خطر ابتلا به بیماری ها کاهش می یابد و در هزینه خانواده ها و نظام سلامت کشور نیز صرفه جویی صورت می گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به طرح تحول نظام سلامت، به عنوان تلاش ثمربخش وزارت بهداشت برای تامین سلامت مردم و کاهش هزینه های بهداشت و درمان خانواده ها اشاره کرد و گفت: به کمک این طرح، پرداختی از جیب مردم بسیار کاهش یافت، پزشکان در شهرستان ها و مناطق محروم اسقرار یافتند، بیمارستان های کشور توسعه یافت و بهسازی شد و تخت های ویژه ICU، CCU، NICU و PICU در بیمارستان ها افزایش یافت.

دکتر بهادر، راه اندازی 117 بلوک زایمانی در استان فارس، ایجاد بخش های شیمی درمانی، توسعه بخش های اورژانس و افزایش حضور پزشکان، در کنار دستاوردهای بهداشتی از قبیل ایجاد مراکز خدمات جامع سلامت با حضور مراقبان سلامت و دیگر تیم های بهداشتی و ارائه خدمات بهداشتی به مردم در حاشیه شهرها را دیگر دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در فارس معرفی کرد و یادآور شد: استمرار طرح تحول نظام سلامت، نیازمند حمایت همه جانبه مردم و مسئولین است.

وی شعار "پوشش همگانی سلامت؛ برای همه، در همه جا" به عنوان شعار امسال هفته سلامت را همسو با شعار امسال سازمان جهانی بهداشت، یعنی "سلامت برای همه" عنوان کرد و افزود: امروز هشتصد میلیون نفر در دنیا، به کمترین میزان امکانات بهداشتی دسترسی ندارند، اما با تلاش هایی که ما در ایران داشته ایم، دیگر برای هیچگونه درمانی نیاز به مراجعه به دیگر کشورها نداریم و شبکه ارائه خدمات بهداشت و درمان ایران برای الگوبرداری، مورد بازدید دیگر کشورها قرار می گیرد.

دکتر بهادر از نمازگزاران و عموم مردم خواست تا در کنار این امکانات، خود نیز به موضوع سلامت توجه جدی داشته و با انتخاب سبک زندگی سالم، ورزش، مصرف غذاهای سالم و به میزان متعادل، زندگی سالم تری داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع را تلاشی دیگر برای تامین سلامت مردم استان فارس برشمرد که می تواند با افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت، شناخت بهتر و سریع تر بیماری ها و کاهش هزینه ها، در این زمینه موثر باشد.

گفتنی است، هفته ملی سلامت از فردا، یکم اردیبهشت، با شعار "پوشش همگانی سلامت؛ برای همه، در همه جا" در کشور آغاز می شود و تا هفتم اردیبهشت، ادامه دارد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧ - ١٨:٥٩ / شماره خبر: ١٧٥٥١٨ / تعداد نمايش: 925

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج