وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان به مناسبت فرا رسیدن هفته سلامت و در جمع نمازگزاران نماز جمعه در سمنان:

امنیت و سلامت دو نعمت بزرگ هستند /خودمراقبتی و روش‌های پیشگیرانه سیاست اصلی برای حفظ سلامت جامعه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان ظهر امروز در آستانه آغاز هفته سلامت در جمع نمازگزاران نماز جمعه سمنان، به تشریح دستاوردهای حوزه سلامت استان و ضرورت توجه به سلامت فردی پرداخت و گفت: امنیت و سلامت دو نعمت بزرگ هستند که تا زمانی که آن‌ها را داریم متوجه نیستیم ولی اگر خدای‌نکرده دچار بیماری شدیم و یا امنیت‌مان به خطر افتاد متوجه می‌شویم که چه نعمت‌های بزرگی داشته‌ایم.

به گزارش وبدا، دکتر شادنوش با بیان اینکه هرسال هفته‌ای به نام سلامت در کشور نامگذاری شده است شعار امسال هفته سلامت را « سلامت برای همه، همه برای سلامت» عنوان کرد و گفت: سلامت حق اولیه هر انسانی است که باید تأمین شود و در این بین نیز باید رسانه‌های جمعی و افراد تأثیرگذار جامعه تلاش کنند تا این حق طبیعی مردم برای آنان تبیین شود و مردم ترغیب شوند تا به سلامت خود توجه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، گفت: متأسفانه از دیرباز تاکنون رسم بر این است تا شخصی دچار بیماری نشود معمولاً برای حرکت به سمت سلامتی بیشتر تلاش نمی‌کند اما امروز اصل بر روش‌های پیشگیرانه است و باید تلاش کرد تا از ابتلا به بیماریها پیشگیری نمائیم.

وی با بیان اینکه امروز «خوددرمانی» روش منسوخی است از مردم خواست به‌جای اینکه در هنگام بیماری اقدام به خوددرمانی کنند به سمت «خودمراقبتی» حرکت کنند و تلاش کنند قبل از اینکه دچار بیماری شوند از سلامت خود مراقبت کنند.

رئیس هفته سلامت استان سمنان با بیان اینکه همه دستگاه‌های باید نقش خود را در حوزه سلامت ایفا کنند به نقش سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: تنها 25 درصد سیاست‌گذاری برای حفظ سلامت جامعه مربوط به حوزه سلامت است و 75 درصد آن مربوط به سایر دستگاه‌ها مانند محیط‌ زیست، وزارت صنعت و راه و شهرسازی است. بنابراین نیاز است تا همه این دستگاه‌ها در کنار هم برای حفظ سلامت جامعه تلاش کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به آغاز به کار مجمع ملی سلامت در کشور گفت: از سال گذشته این مجمع با ریاست رئیس‌جمهور و با عضویت دستگاه‌های سلامت محور در کشور آغاز به کار کرده است و به‌تبع در استان‌ها نیز با ریاست استاندار با هدف ارتقای شاخص‌های سلامت راه‌‌اندازی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه امید به زندگی در کشور افزایش‌یافته است به میزان امید به زندگی در سال 53 اشاره کرد و گفت: امید به زندگی در سال 53 حدود 52 سال بوده که این میزان به خاطر اعمال سیاست‌های اجراشده در حوزه سلامت به 76 سال رسیده است. امروز اگر بخواهیم سلامت عمومی جامعه حفظ شود باید درزمینهٔ فرهنگ‌سازی در حوزه سلامت فعالیت بیشتری صورت گیرد و در این میان خانواده‌ها نقش بسیار مهمی دارند.

وی با بیان اینکه درگذشته بیماری‌های واگیر مانند سرخک، آبله‌مرغان و... سلامت مردم را تهدید می‌کردند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز با پیشرفت در حوزه پزشکی و سلامت دیگر نگران خطرات بیماری‌های واگیردار نیستیم، ولی موضوع مهم امروز بیماری‌های غیر واگیر مانند فشارخون، قند خون، بیماری‌های قلبی و عروقی است که سلامت مردم را تهدید می‌کند و نیاز است مردم در این زمینه بیشتر توجه داشته و خود مراقبتی بیشتری داشته باشند.

گفتنی است: برپایی ایستگاه ها و نمایشگاه سلامت، حضور فعال مراقبین سلامت، ارائه خدمات بهداشتی ازجمله اندازه گیری فشار و قندخون، مشاوره بهداشتی و خودمراقبتی، حضور کارشناس بهداشتی در مهد آدینه و توزیع کتابها و پمفلت بهداشتی از دیگر برنامه های این روز بود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧ - ١٨:٠٦ / شماره خبر: ١٧٥٥١٧ / تعداد نمايش: 854

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج