وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در آیین رونمایی از دو داروی جدید در اصفهان:

موثرترین داروها و با کیفیت ترین تجهیزات پزشکی باید در اختیار مردم باشد

 
 
وزیر بهداشت گفت: اگر فرصت و زمینه را برای مشارکت بخش خصوصی در حوزه های مختلف فراهم کنیم اتفاقات خوبی رخ می دهد و از روز اول نیز تاکید داشتم که دولت و مجموعه های حاکمیتی باید از دخالت در تولید و پخش دارو اجتناب کنند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در آیین رونمایی از دو داروی جدید شرکت داروسازی رها در اصفهان، اظهار داشت: بخش دولتی و حکومتی در حوزه دارو و واکسن باید اجازه مشارکت بخش خصوصی را بدهند و حضور بخش غیردولتی در سایر حوزه ها مانند صنایع هوایی، فضایی و مالی به نفع کشور است.
 
وزیر بهداشت یادآور شد: دولت باید سیاستگذار و ناظر باشد تا در برخی موارد به دلیل تعارض، شاهد مسئولیت پذیری کمتر نباشیم.
 
دکتر هاشمی با اشاره به رونمایی از تولید داروی "لوترا" در شرکت داروسازی رها،گفت: این دارو در دوران گذشته به کشور وارد می شد و در حال حاضر که این دارو در کشور تولید شده است، سازمان غذا و دارو و بیمه ها نسبت به حذف این دارو از لیست واردات اقدام کنند چراکه بر اساس استانداردهای موجود، اثربخشی این دارو به نسبت داروهای خارجی اگر بیشتر نباشد، کمتر هم نیست.
 
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از اول مسئولیتم در وزارت بهداشت تاکید داشتم که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی باید به کیفیت توجه شود و نباید به اسم تولید داخل و اقتصاد مقاومتی، اجازه آسیب وارد شدن به سلامت مردم را بدهیم چراکه با شرع، قانون و انصاف و همچنین نظرات مقام معظم رهبری سازگار نیست.
 
دکتر هاشمی افزود: مردم برای درمان بیماری، حتی ممکن است متحمل هزینه شوند اما باید بهترین تجهیزات و داروها در اختیار آنها قرار بگیرد و سازمان غذا و دارو در این زمینه سخت گیری می کند و جلوی واردات داروهایی که اثربخشی کمتری در مقایسه با محصولات داخلی دارند را نمی دهد اما در شرایطی که اثربخشی یک داروی داخلی و خارجی مساوی است، حتما باید از تولیدات داخلی حمایت کنیم.
 
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود دو مشکل عمده حوزه دارو را مطالبات مزمن آنها و نوسانات نرخ ارز عنوان کرد و گفت: مطالبات مزمن شرکت های دارویی به دلیل عدم تعهد بیمه نسبت به تکالیف شان است و امیدواریم که با توجه به صحبت های جلسه اخیر هیات دولت، به وعده ها عمل شود و تا پایان سال شاهد پرداخت بخش عمده ای از مطالبات آنها باشیم.
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: حتما باید منطقی عمل کرده و از مردم حمایت کنیم اما نباید به قیمت نابود کردن تولید و واردات داروهای مورد نیاز مردم باشد بلکه باید صنایع و سیاستگذار، واقع بین باشند و به مشکلات مردم و تولید و وارد کنندگان دارو، توجه شود./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٤ اسفند ١٣٩٦ - ٠٧:٤٥ / شماره خبر: ١٧٣٤٤٣ / تعداد نمايش: 953

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج