وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت:

برای خدمات پر هزینه پروتکل تدوین می شود

معاون درمان با تاکید بر این که  هدف از طراحی نظام شبکه ارائه خدمات درمان کشور، استفاده بهینه از منابع موجود در بخش درمان کشور است ، گفت: با تکیه بر این سیستم می توان هزینه اثر بخشی را در بالاترین کیفیت به گیرندگان خدمت ارائه داد.

به گزارش وبدا، دکتر جان بابایی در چهارمین کنگره تخصصی و اولین کنگره بین‌المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات با اشاره به انجام اقدامات مطالعاتی در زمینه طراحی شبکه درمان در کشور، گفت: یکی از افتخارات ما طراحی شبکه بهداشت در کشور بود که شامل خانه بهداشت، مراکز بهداشتی و درمانی در روستا و شهر می‌شد و ساختاری برای ارائه خدمات در قالب سطح‌بندی شده بود که به نوعی نظام ارجاع را هم در خودش ایجاد کرده است و به همین منظور  ایجاد شبکه درمان در کشور به عنوان یکی از نیازهای اساسی در حوزه سلامت مطرح است.

معاون درمان با تاکید بر این که در حوزه درمان هم باید یک نظام شبکه‌ای ایجاد کنیم و این موضوع در قانون برنامه پنجم نیز مطرح شده است، گفت: در شرایط فعلی حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد بودجه سلامت کشور در بیمارستان‌ها هزینه می‌شود و حتی حوزه‌های آموزشی و پژوهشی در بیمارستان‌ها هم منابع‌شان از محل درآمد بیمارستان‌ها تامین می‌شود.

دکتر جان بابایی با بیان این که در حال حاضر حدود ۱۲۸ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که تعداد ۸۷ هزار تخت اعم از تخت‌های درمانی و آموزشی در بیمارستان‌های دولتی، ۱۶ هزار تخت در بیمارستان‌های خصوصی و ۱۰ هزار تخت در مراکز تامین اجتماعی قرار دارد، افزود: طبق برآوردهای ما در حال حاضر در کشور ۸۰ بیمارستان زیر ۳۲ تخته و ۲۴ بیمارستان زیر ۱۰۰ تختخوابی داریم که تعادل میان درآمد و هزینه وجود ندارد و گاهی منجر به نارضایتی مردم هم می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه ایده ‌آل‌ ترین نوع اداره بیمارستان در کشور ما در بیمارستان بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تختخوابی وجود داشته است، افزود: برای خدمت رسانی خوب در بیمارستان ها، باید تکلیف درمان را مانند حوزه بهداشت مشخص کنیم و به سه سوال پاسخ دهیم و آن سه سوال این است که در هر بیمارستانی چه افرادی کار کنند؟ چه خدماتی ارائه شود؟ و چه امکاناتی وجود داشته باشد؟ بنابراین باید یک نظام شبکه ارائه خدمات درمانی داشته باشیم که در این نظام شبکه‌ای خدمات درمان در سه لایه طراحی می‌شود.

وی افزود: لایه اول برای بیمارستان‌های محلی در شهرهای زیر ۳۰ هزار نفر است و لایه دوم شامل بیمارستان‌های ۱۰۰ تختخوابی با رشته‌های تخصصی پایه در شهرستان‌های بین ۳۰ تا ۱۰۰ هزار نفر است و لایه سوم شامل بیمارستان‌های بالای ۱۰۰ تخت و با خدمات فوق تخصصی است، بنابراین اگر قرار است این نظام شکل بگیرد باید خدمات پایه را بازنگری کرده، داروهای ضروری مورد نیاز کشور را استخراج کنیم و حتما برای خدمات پر هزینه پروتکل تدوین کنیم.

وی با بیان این که مرحله بعد  اصلاح ساختارها و فرآیندهای بیمارستانی است، افزود: ساختار و فرآیندهای بیمارستانی بیشترین هزینه را برای بیمارستان‌ها ایجاد می‌کند و  مهم‌ترین علت تراز منفی در بیمارستان‌هاست.

دکتر جان بابایی ادامه داد: بنابراین در این طرح، ساختار و تشکیلات بیمارستان ها باید بازنگری شود و مشخص کنیم که مثلا برای بیمارستان ۳۲ تختخوابی چه ساختاری باید وجود داشته باشد و برای ایجاد این نظام شبکه‌ای یا باید به سمت تشکیل بیمارستان‌های هیات امنایی رویم یا واگذاری تخت به صورت پیمانی را در دستور کار قرار دهیم.

معاون درمان افزود: در طراحی پیشنهادی این شبکه که در حال حاضر در فاز مطالعاتی قرار دارد، پیش بینی شده که مراکز اورژانس باید مهم‌ترین رشد را برای انتقال و جابجایی درست و سریع بیمار در میان لایه‌ها داشته باشند. در این سیستم بیمار می‌تواند هم از طریق شبکه بهداشتی و هم به صورت مستقیم به بیمارستان‌های لایه اول مراجعه کند. همچنین خدمات سطح یک باید در لایه اول تعریف و ارائه شود و بر اساس این الگو باید بتوانیم شبکه نظام خدمات درمانی را ایجاد کنیم./203

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ آذر ١٣٩٦ - ١٦:٤٩ / شماره خبر: ١٦٩٩٧٩ / تعداد نمايش: 1846

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج