وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دبیر کل مجمع خیرین سلامت:

دولت باید برای تداوم طرح تحول سلامت کمک کند/ باید زمینه فعالیت خیرین را در بخشهایی مانند صدور مجوز و پروانه تسهیل کرد


دکتر شهریاری گفت: طبق قانون ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز باید به حوزه سلامت اختصاص می یافت که ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه ها را به طور کامل ندادند، افزود: به همین دلیل وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند در ساخت و ساز بیمارستان عمل کند و لازم است بخش خصوصی و خیرین به این حوزه ورود کنند.

به گزارش وبدا، دکتر شهریاری، درچهارمین‌کنگره تخصصی و اولین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات با تاکید بر این که حوزه سلامت همیشه دچار چالش بوده و کوچکترین بروز مشکل در این حوزه موجب بروز مشکلاتی در جامعه می شود چرا که این حوزه با جسم و روح مردم سرکار دارد، گفت: تنها، بر روی کاغذ، منابع مالی خوبی به حوزه سلامت اختصاص داده شد و در هیچ زمانی تیم اقتصادی کشور کمکی در جهت اجرای موارد مطرح شده بر روی کاغذ برای حوزه سلامت نکرد.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت افزود: اولین جرقه اجرای طرح تحول سلامت از سخنان مقام معظم رهبری بود که فرمودند بیمار نباید رنج دیگری جز بیماری داشته باشد و هیچ دولتی نتوانست این مطلب را به اجرا برساند اما دولت دکتر روحانی به همت دکتر هاشمی، وزیر بهداشت، توانست این امر را محقق کند

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که میزان رضایتمندی مردم از طرح تحول سلامت بالا بود، افزود: در انتخابات ریاست جمهوری از طرح تحول سلامت، استفاده بهینه شد، بنابراین این دولت نباید بگذارد این طرح دچار مشکل شود و باید به تداوم آن کمک کند

دکتر شهریاری با تاکید بر این که طبق قانون ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز باید به حوزه سلامت اختصاص می یافت که ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه ها را ندادند، افزود: به همین دلیل وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند در ساخت و ساز بیمارستان عمل کند و لازم است بخش خصوصی و خیرین به این حوزه ورود کنند.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی و خیرین نباید احساس کنند که دولت رقیبشان است و باید درست مدیریت شوند تا بتوانند درست فعالیت کنند.

دکتر شهریاری با بیان این که در قانون، اختیارات تعرفه گذاری در بخش خصوصی به خودشان‌ واگذار شده اما برای بخش دولتی این‌ چنین‌ نیست و دولت می تواند ‌ورود کند، گفت: اگر قرار است بخش خصوصی با تعرفه دولتی اداره شود دچار مشکل می شود.

وی افزود: اعتقاد نداریم تعرفه بیمارستان های خیریه همانند بیمارستان خصوصی باشد اما با تعرفه دولتی هم نمی توان آن را اداره کرد.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت ضمن اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که بیمار نباید به غیر از درد و رنج بیماری درد دیگری داشته باشد، تاکید کرد: باید از ظرفیت خیرین استفاده کرد و از این ظرفیت غافل نشد چرا که خیرین می توانند اقدامات گسترده ای در حوزه سلامت انجام دهند.

دکتر شهریاری با اشاره به این که حدود ۵ هزار میلیارد تومان توسط خیرین سلامت در کارهایی مثل ساخت و تجهیز بیمارستان ها، تجهیزات پزشکی و خانه های بهداشت هزینه شده است، افزود: بسیاری از خیرین دوست ندارند اقداماتشان به عنوان کار دولتی مطرح شود.

وی با بیان این که منابع دولت کافی نبوده و جوابگوی همه اقدامات نیست بنابراین ورود خیرین در حوزه سلامت به این حوزه کمک خواهد کرد تاکید کرد: باید زمینه فعالیت خیرین را در بخشهایی مانند صدور مجوز و پروانه تسهیل کرد.

دکتر شهریاری افزود: هیچ جای دنیا به اندازه ایران، هدر رفت تجهیزات ندارد چرا که برای برخی از تجهیزات پزشکی خدمات پس از فروش نداریم .

وی گفت: امیدواریم تولیدات را از داخل با تضمین دریافت کنیم تا بتوانیم تجهیزات را به روز کنیم

دکتر شهریاری در پایان تاکید کرد: در زمینه پژوهش، آموزش و پیشگیری بیشتر باید کار شود و باید به اصلاح سبک زندگی مردم و تغییر در رفتار مردم به منظور کاهش بار بیماری های غیرواگیر توجه کرد چراکه درمان پر هزینه است./203

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ آذر ١٣٩٦ - ١٧:٠٠ / شماره خبر: ١٦٩٩٧٧ / تعداد نمايش: 1796

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج