وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت خبر داد:

سیستم آزمایشگاهی مناطق زلزله غرب کشور بازسازی می شود/ استقرار آزمایشگاه سیار در مناطق زلزله زدهمدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت با بیان اینکه آزمایشگاه سرپل ذهاب در حال حاضر از لحاظ عملکردی 100 درصد غیرفعال است، گفت: بازسازی سیستم آزمایشگاهی مناطق زلزله غرب کشور در دستور کار است.

به گزارش وبدا، دکتر سیامک سمیعی مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: مطابق با ارزیابی اولیه تیم ارزیاب آزمایشگاهی، با توجه به ارزیابی سازه ای و غیر سازه ای، آزمایشگاه سرپل ذهاب در حال حاضر از لحاظ عملکردی 100 درصد غیرفعال است.

وی گفت: آزمایشگاه سیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان با دو نفر نیرو به سرپل ذهاب اعزام و در کنار درمانگاه سیار مستقر در محوطه بیرونی بیمارستان سرپل ذهاب مستقر شده است و در حال حاضر در آزمایشگاه فوق امکان انجام آزمایش های اولیه بیوشیمی و سایر تست های آزمایشگاهی مطابق با EOP آزمایشگاه مرجع سلامت فراهم است.

دکتر سمیعی تصریح کرد: اتوبوس دیابت نیز در کنار آزمایشگاه سیار قرار گرفته و به عنوان مرکز خونگیری و انتقال امن و ایمن آن به آزمایشگاههای سایر شهرستانها و یا آزمایشگاه مرجع منطقه ای کرمانشاه فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: محیط های انتقالی برای نمونه های مشکوک به سندرم های اسهال حادآبکی و اسهال خونی (کری بلر ) و نمونه های تنفسی UTMهمچنین ملزومات نمونه گیری از جمله لوله ژل دار جهت خونگیری و جداسازی سرم، لوله CBC و سایر ملزومات نیز پیش بینی شده است.

دکتر سمیعی در عین حال یادآور شد: در شهرستان سرپل ذهاب 2 آزمایشگاه خصوصی وجود دارد که آسیب فیزیکی ندیده اند و از طریق معاونت درمان، هماهنگی جهت استفاده از امکانات این آزمایشگاهها در حال انجام است.

مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت بیان کرد: مطابق با ارزیابی اولیه تیم ارزیاب آزمایشگاهی، آزمایشگاه بیمارستان و مرکز بهداشت قصر شیرین هر دو سالم و از لحاظ عملکردی 100 درصد فعال هستند.

وی افزود: قصر شیرین که نیم ساعت از سر پل ذهاب فاصله دارد، به عنوان آزمایشگاه پشتیبان سرپل ذهاب، در زمینه تامین محیط های کشت و مواد اولیه مورد نیاز، فعالیت می کند.

وی گفت: مطابق با ارزیابی اولیه، ساختمان درمان بستر دالاهو که آزمایشگاه نیز در آن مستقر است از نظر سازه ای آسیب دیده و آزمایشگاه نیز تخلیه شده و تجهیزات ابتدایی آن در چادری در کنار آن مرکز گذاشته شده است .لذا آزمایشگاه مرکز بهداشت شهرستان دالاهو از لحاظ عملکردی 100 درصد غیرفعال بوده و نیاز به یک دستگاه کانکس جهت استقرار آزمایشگاه موقت می باشد که هماهنگی های لازم با رئیس مرکز مدیریت شبکه برای این موضوع صورت پذیرفته است.

مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت تاکید کرد: مطابق با ارزیابی اولیه آزمایشگاه، مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی ثلاث باباجانی سالم و از لحاظ عملکردی 100 درصد فعال هستند و آزمایشگاه شهرستان جوانرود نیز به عنوان پشتیبان ثلاث در تامین محیط های کشت و محیط های انتقالی و همچنین تامین مواد و ملزومات ضروری پشتیبانی می کند./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٦ - ١٢:٥١ / شماره خبر: ١٦٩٠٣٧ / تعداد نمايش: 2514

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج