وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سازمان نظام پزشکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

با سودجویان و بدعت‌های غیر علمی افراد فاقد صلاحیت در امور سلامت مقابله می‌کنیم


به گزارش وبدا، سازمان نظام پزشکی در اطلاعیه‌ای، هشدار جدی و محکوم کردن شدید مداخلات و بدعت‌های غیر مجاز و غیر علمی افراد فاقد صلاحیت در امور سلامت، صیانت از سلامت آحاد جامعه را تکلیف شرعی و قانونی خود دانسته و بر استفاده از تمام توان و ظرفیت قانونی خود برای مقابله با این سودجویان و تخلفات سنگین آن‌ها تاکید کرد.
این سازمان در اطلاعیه خود ضمن هشدار جدی به مردم برای دریافت خدمات پزشکی و دارویی، صرفا از موسسات مورد تایید وزارت بهداشت و پزشکان دارای پروانه طبابت از سازمان نظام پزشکی، از سایر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به ویژه قوه قضائیه و دادسرهای جرایم پزشکی تقاضای همکاری کرد.
متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:
سلامت یکی از ارکان مهم و اصلی جوامع پایدار و پویا است که توسعه و پیشرفت جوامع نیز در گرو آن است. جمهوری اسلامی ایران از بدو انقلاب، توجه و اهتمام خاصی به امر سلامت عمومی جامعه داشته و خوشبختانه دستاوردهای بی‌نظیر آن نیز در عرصه‌های بین‌المللی و داخلی نمایان است.
علاوه‌بر موضوعات مهم پیشگیری، بهداشت و خودمراقبتی که موجب ارتقای سطح سلامت شده‌اند، توجه ویژه به استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی نیز از جمله اقدامات فاخر انجام شده در این حوزه بوده است که با راهیابی آن به مراکز علمی و دانشگاه‌های علوم پزشکی، محملی مناسب و رشددهنده برای طب سنتی ایرانی فراهم شده که خوشبختانه توفیقات قابل توجهی هم داشته است.
طب سنتی ایران یک مکتب غنی، مبتنی بر حکمت، خرد، دانش، بینش و روش است که بهره‌مندی از این مجموعه می‌تواند در حوزه سلامت تاثیرات خود را بروز دهد و از این جهت است که برای رشد، بالندگی و اثربخشی آن، حتما باید با استقرار و تقویت آن از طریق دانشگاه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های موجود، هرچه کارآمدتر و علمی‌تر شود.
مجموعه غنی طب سنتی کشورمان که از افتخارات حوزه فرهنگی و تمدنی اسلام و ایران بوده و موجب فخر جهانیان است، چنانچه در مسیر علمی و منطقی خود قرار نگیرد، نه‌تنها موجب ارتقای سلامت جامعه نخواهد بود، بلکه موجب آسیب و صدمات جبران‌ناپذیری نیز خواهد شد.
متاسفانه علی‌رغم توفیقات دانشگاه‌های علوم پزشکی در زمینه توسعه، پیشرفت کارآیی طب سنتی، عده‌ای افراد بدون علم و آگاهی از طب سنتی و فقط با تمسک به آن، در حال ایجاد خسارت، ضررها و آسیب‌های برگشت‌ناپذیر در حوزه سلامت در جامعه هستند که به‌عنوان یک خطر بزرگ، سلامت همگان را تهدید می‌کنند.
افرادی که بدون داشتن صلاحیت و مجوز قانونی به اسم درمان از طریق طب سنتی و سوء استفاده از نام مقدس اسلام، مردم را از دریافت درمان‌های صحیح محروم و بیماران را به بیماری‌های دیگر مبتلا و یا حتی باعث تهدید حیات آن‌ها می‌شوند، قطعا در پیشگاه خداوند متعال و ملت فهیم ایران و بالطبع قانون مسئول بوده و باید پاسخگوی این خسارت‌های غیر قابل جبران باشند.
سازمان نظام پزشکی ، ضمن هشدار جدی و محکوم نمودن شدید مداخلات و بدعت‌های غیر مجاز و غیر علمی افراد فاقد صلاحیت در امور سلامت، از تمام توان و ظرفیت قانونی خود برای مقابله با این سودجویان و تخلفات سنگین آن‌ها استفاده کرده و صیانت از سلامت آحاد جامعه را تکلیف شرعی و قانونی خود می‌داند و در این راه از سایر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به‌ویژه قوه محترم قضائیه و دادسرهای جرایم پزشکی تقاضا دارد که همکاری لازم را با این سازمان معمول فرمایند؛ همچنین، از مردم عزیز تقاضا دارد تا برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌شان، برای دریافت خدمات پزشکی و دارویی، صرفا به موسسات مورد تایید وزارت بهداشت و پزشکان دارای پروانه طبابت از سازمان نظام پزشکی، مراجعه کنند.
به امید سلامتی و سربلندی برای آحاد جامعه و توفیق و افتخار خدمت برای جامعه فخیم پزشکی کشور

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٦ - ١٥:٤٩ / شماره خبر: ١٦٨٩٦٠ / تعداد نمايش: 2196

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج