وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوى وزارت بهداشت:

استمرار، ارتقا و نهادینه سازی طرح تحول سلامت اولین اولویت وزارت بهداشت در دولت دوازدهم است/ همسویی و انطباق 94 درصدی برنامه های وزارت بهداشت با اسناد بالادستی و قانون برنامه ششم توسعه


سخنگوى وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه های وزارت بهداشت منطبق بر اسناد بالادستى و قانون برنامه ششم توسعه و سياست هاى کلی نظام در حوزه های مختلف و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای است، گفت: این انطباق هم سویی 94 درصدی را نشان می دهد.

به گزارش وبدا، دکتر ايرج حريرچى، سخنگوى وزارت بهداشت در نشست خبرى که صبح امروز برگزار شد، افزود: طبق گزارشی که معاونت نظارت مجلس ارائه داده است، تك تك موارد بررسى شده و تمام احكام منطبق بر سياست هاى حوزه بهداشت و درمان است که این گزارش ها بیش از 94 درصد انطباق و هم سویی را نشان داده است.

وی گفت: اين برنامه طبق اصول برنامه نويسى، تعريف نظام سلامت، كاركردهاى نظام سلامت و بر مبناى اصول محورى سازمان جهانى بهداشت است.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: چشم انداز اصلى این برنامه تا سال ١٤٠٤ است که معتقد هستیم، با همكارى و هميارى دولت، مجلس و کلیه ارکان نظام و همچنین مردم، جمهوری اسلامی ایران موفق خواهد شد، در سال 1404 طبق بند ٢ سياست هاى كلى نظام سلامت، جايگاه اول را در منطقه آسياى جنوب غربى پيدا کند.

وی با بیان اینکه اهداف دورنمای ما این است که امید به زندگی سالم ارتقا پیدا کند، ادامه داد: تامین سلامت، تغذیه سالم، پیشگیری از بیماری ها و جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد و سوانح، بيمارى ها و آلودگى هاى زيست محيطى نیز در راس اقدامات وزارت بهداشت است.

دکتر حریرچی گفت: ماموريت ما تحقق سلامت همه جانبه و انسان سالم با رعایت اولویت پیشگیری بر درمان است.

وی با تاکید بر اینکه مشاركت افراد و خانواده ها در جامعه در سلامت تاثیر به سزایی دارد، تصریح کرد: این درست نیست که مردم سیگار مصرف کنند، تغذیه سالم و تحرک بدنی نداشته باشند و انتظار داشته باشند، فرد دیگری مشکلات سلامتی آنها را حل کند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره براینکه بايد امنيت غذايى را براى تمام كشور تامين كنيم، افزود: باید مطابق اصول و ارزش های انسانی و بند 1 و 2 و 11 سیاست های کلی سلامت و بند 7 سیاست های اقتصاد مقاومتی، آموزش و پژوهش و بهداشت و درمان توسعه پیدا کند و در نظام آموزشی تحول ایجاد شود که این تحول از طريق تداوم طرح تحول سلامت و ايجاد اصلاحات در ساختار بهداشتی و درمانی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه استمرار، ارتقا و نهادینه سازی طرح تحول سلامت اولین اولویت وزارت بهداشت در دولت دوازدهم است، گفت: در مجلس شورای اسلامی شش اولويت را اعلام کردیم كه اولويت اجرایی اول تداوم و ارتقا و نهادينه سازى طرح تحول سلامت است.

دکتر حریرچی گفت: موضوع دوم استقرار نظام ارجاع و پزشك خانواده خواهد بود که در حال حاضر در ده استان نیز زیر ساخت های آن ایجاد شده است.

وی گفت: تعداد فارغ التحصیلان در گروه پزشکی باید منطبق با نیاز مردم باشد، برنامه تحول و نوآوری در آموزش و پژوهش پزشکی، از دیگر برنامه های وزارت بهداشت در دولت دوازدهم است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: چهارمين اولويت ما تامين منابع مالى پايدار خواهد بود و تلاش مى كنيم منابع را از نفت و منابع ناپايدار خود را جدا كنيم و حتما كنترل هزينه ها اعمال خواهد شد و مدیریت در حوزه منابع مالی را شفاف و هماهنگ با فعالیت ها انجام خواهیم داد.

وی اظهارداشت: پنجمين برنامه اصلاح ساختار نظام سلامت براى تقويت توليت سلامت و چابك سازى دولت و تفكيك نقش ها خواهد بود.

دکتر حریرچی در ادامه، رصد مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت مثل اعتیاد، طلاق، بیکاری و آلودگی محیط زیست را از برنامه های دیگر وزارت بهداشت در دولت دوازدهم عنوان کرد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٦ - ١٢:٤٣ / شماره خبر: ١٦٥٠٩٣ / تعداد نمايش: 2580

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج