وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

برای تحقق اهداف عالی پژوهش، حضور شرکت های دانش بنیان ضروری است/ ضرورت وجود زیر ساختهای لازم برای فعالیت های پژوهشی/ طی ۴ سال گذشته بیش از ۷۰ درصد منابع صرف ایجاد زیر ساخت برای پژوهش های معنی دار شده است

دکتر ملک زاده بر لزوم وجود زیر ساختهای لازم برای فعالیت های پژوهشی تاکید کرد و افزود: در گذشته زیر ساخت برای بخش تحقیق و پژوهش وجود نداشت اما طی ۴ سال گذشته بیش از ۷۰ درصد منابع صرف ایجاد زیر ساخت برای پژوهش معنی دار شده است.

به گزارش وبدا، دکتر رضا ملک زاده در دومین جشن دانش آموختگی دوره های دکتری تخصصی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های تحقیقاتی در حوزه سلامت، گفت: درحال حاضر سالانه ۱۰۰ محقق در کشور در این حوزه تربیت می شوند که برای آنها حدود۷۰۰ مرکز تحقیقات مصوب وجود دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به حضور حداقل ۵ عضو هیات علمی پژوهشی در هر مرکز تحقیقاتی، افزود: در مراکز تحقیقات پیشرفته نیز بیشتر از ۵ عضو هیات علمی حضور دارند.

دکتر ملک زاده بر لزوم افزایش اعتبارات مراکز تحقیقاتی کشور و سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و پژوهش تاکید کرد و گفت: در گذشته میزان بودجه ای که به امر تحقیق و پژوهش اختصاص داده می شد کم بود اما طی ۴ سال گذشته اعتبارات حوزه تحقیق و پژوهش افزایش یافته است.

وی حضور شرکت های دانش بنیان برای تحقق اهداف عالی پژوهش را امری مفید بیان کرد و افزود: محققان می توانند در این شرکت ها فعالیت داشته باشند تا بتوانند علم خود را به محصول تبدیل کنند.

معاون تحقیقات و فناوری در ادامه با اشاره به گردش مالی ۴۰ هزار میلیارد تومانی در حوزه سلامت از محل دارو و تجهیزات و خدمات دیگر سلامت، افزود: بخشی از این گردش مالی مربوط به محصولات خارج از کشور است که به کشور وارد شده که ما خود می توانیم این محصولات را به همت محققان و با کمک کارخانجات و شرکت های دانش بنیان در داخل کشور تولید کنیم.


دکتر ملک زاده بر لزوم وجود زیر ساخت برای فعالیت های پژوهشی تاکید کرد و افزود: در گذشته زیر ساخت برای بخش تحقیق و پژوهش وجود نداشت اما طی ۴ سال گذشته بیش از ۷۰ درصد منابع صرف ایجاد زیر ساخت برای پژوهش معنی دار شده است.

وی ضمن اشاره به وجود ۲۰ مرکز کوهورت (مرکز مطالعات هم گروهی و بین نسلی) در سطح ۲۰ استان کشور، افزود: در ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور برای ۲۰ کوهورت نیز سرمایه گذاری کردیم که همین مسئله در واقع ایجاد زیرساخت در بخش پژوهش است.

دکتر ملک زاده با تاکید بر این که توسعه زیر ساخت ها، موجب ارتقا در سلامت می شود، افزود: وجود مقاله به تنهایی کافی نیست و باید مقالات و اقداماتی که صورت می گیرد باعث ارتقا سلامت مردم شود.

وی افزود: با وجود سرمایه گذاری های تثبیت شده که منجر به جهش در کیفیت تحقیقات شود، می توانیم وارد مطالعات بین المللی شویم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان با بیان این که تفاوتی میان دکتری آموزشی با پژوهشی نیست، تاکید کرد: بهتر است اختیار پذیرش و تربیت دانشجوی پژوهشی به خود دانشگاه های علوم پزشکی واگذار شود.

گفتنی است در پایان این مراسم از ۱۰۴ دانش آموخته دوره دکتری پژوهشی سراسر کشور تقدیر شد و به دو تن از برترین دانش آموختگان این دوره به نام های دکتر" پانته آ ناظری " از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر " میثم مقبلی " از دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، هدایای ویژه ای اعطا شد. /203

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦ - ١٥:١٧ / شماره خبر: ١٦٣٣٦٠ / تعداد نمايش: 2097

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج