وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در همایش معاونین غذا و داروی کشور:

کم حاشیه‌ ترین دوره در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در دولت یازدهم بوده است/میزان اقلام دارویی 2 برابر شده است

وزیر بهداشت با بیان اینکه در دولت یازدهم مشکل کمبود دارو برطرف شد، گفت: خوشبختانه با حمایت‌های مالی که از افراد نیازمند شد، کمبودها تامین شد و اقلام دارویی 2 برابر شد.

به گزارش وبدا؛ دكتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت در همایش معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: از طرف خود و دولت از معاونت هاي غذا و دارو، به خاطر زحمات چهارسال گذشته تشكر مي كنم، زيرا فعاليت هاي صورت گرفته باعث دلگرمي مردم عزيز شده است، به نحوی که در ۴ سال گذشته با کمبود دارو مواجه نبودیم، اما به اين معنی نیست كه مشكلي وجود ندارد.

وزير بهداشت با اشاره به اينكه دسترسی مردم به اقلام دارویی افزایش یافته است، خاطرنشان كرد: درحال حاضر اقلام دارویی ۲ برابر افزایش پیدا کرده است.

دکتر هاشمی گفت: اقلام واکسن نیز مانند داروها در دولت یازدهم افزایش یافته است، در آغاز کارمان برای واکسن های معمولی هم دچارمشکل بودیم و این واکسن ها استاندارد نبودند که خوشبختانه با حمایت‌های مالی که از افراد نیازمند شد، کمبودها تامین شد و همه این اقدامات در سراسر کشور در 100 روز اول دولت یازدهم اتفاق افتاد.

وزیربهداشت تصریح کرد: در این دولت در جهت کاهش واردات و توسعه صادرات حرکت‌های خوبی انجام شد و در زمینه توجه به اقتصاد مقاومتی و تولید داروهای جدید گام‌های موثری برداشته شد.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در تمام ادوار پر حاشیه بوده است، ادامه داد: شاید کم حاشیه‌ ترین دوره در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در دولت یازدهم بوده است. در گذشته روسای سازمان‌ها و وزرا آسیب‌های زیادی را به دلیل حاشیه‌های این حوزه می‌دیدند، اما در این دوره با حضور آقای دکتر دیناروند کمتر دچار حاشیه بودیم هر چند که بی‌حاشیه هم نبودیم.

دکتر هاشمی ادامه داد: دلیل برخی حاشیه‌ها هم نقل و انتقالاتی است که در حوزه مالی، ‌سرمایه‌گذاری و صدور مجوزها صورت می‌گیرد و گروه‌ها و جریانات مختلفی در آن تاثیرگذارند. در عین حال خوشحالیم که این دوره به سلامت به سرانجام می‌رسد.

وزیر بهداشت گفت: هیچ گاه گفته نشده که نقصی وجود ندارد. آن افردی که معصوم بودند در دولت‌ شان مشکل وجود داشت، ما معصوم نیستیم و قطعا اشکالاتی در انجام کارها وجود دارد، اما انصاف حکم می‌کند، اگر عیبی وجود داشت از مسیر قانونی به آنها رسیدگی شود.

دکتر هاشمی بیان کرد: متاسفانه روال زشتی در کشورمان رایج شده که با دین، انصاف،اخلاق و حتی انسانیت سازگار نیست و آن روال این است که هر چه را با نظر شخصی می گوییم ، سریعا اعلام می‌ کنیم و در فضای مجازی نشر می دهیم. در دستگاه عدالت خانه ما هم برخوردی با این موضوع نمی شود.

وزیر بهداشت افزود: وقتی در مناسبت هایی مانند روز قدس در خیابان به فردی که مسئولیت دارد، بد و بیراه می‌گویند، آن مسئول باید به این فکر باشد که چگونه آن را ثابت کند. این موضوعات کار را برای مجریان کشور سخت می‌کند.

دکتر هاشمی گفت: این روزها صحبت از ماندن، رفتن یا آمدن است، اما وقتی مسئولی با خودش می‌گوید من در این مسئولیت از اعتبار و آبروی خودم می ‌گذرم، اما از آبروی خانواده‌ ام که نمی ‌توانم بگذرم و با خودش می‌ گوید برای چه مسئولیت قبول کنم. او می‌ تواند خودش را وقف کند، اما نمی‌تواند از خانواده‌ اش بگذرد. بنابراین این کارها روال خوبی نیست و باعث می‌شود که افراد کم توان کارهای کشور را به دست بگیرند و این موضوع به ضرر مردم است و متاسفانه این اتفاقات را چندین بار تجربه کردیم و فکر می‌کنم که دیگر کافی است.

وزیربهداشت با تاکیدبراینکه حوزه غذا و دارو در طرح تحول نظام سلامت کم حاشیه بوده است،‌ عنوان کرد: خوشحالیم که در این روزهای پایانی کمبود دارو و تجهیزات، مردم را آزار نداده است، هر چند برخی افراد شیطنت‌هایی انجام دادند و تلاش کردند که این اتفاق بیفتد و ما از چند لایه پشت پرده آن باخبریم، اما اقدامات آنها اثرگذار نبود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه با توجه به شناختی که در این حوزه پیدا شده، در دور دوم دولت آقای روحانی باید تصمیم‌های استراتژیک‌ تری در حوزه دارو گرفته شود،‌ افزود: باید در دولت دوازدهم به داروهای ژنریک، نوسازی صنعت دارو، تولید داخلی دارو، شرکت‌های دانش‌بنیان و غیره توجه بیشتری شود و تولیدکنندگان و سندیکای دارو بازارهای بیشتری را مورد هدف قرار دهند.

دکتر هاشمی ادامه داد: از طرف دیگر هم خریداران خدمت اعم از وزارت بهداشت و بیمه باید است
راتژی‌های مناسبی داشته باشند و علاوه بر کنترل قیمت‌ ها به موضوع کیفیت هم بپردازند و به مرغوبیت آنها توجه کنند.

وزیر بهداشت گفت: صنایع دارویی همکاری خوبی با ما داشته‌اند،‌ اگر در دولت بعد صنعت دارویی کشور مورد بی‌توجهی قرار گیرد، نمی‌شود آن را اداره کرد، در حالی که خریدار عمده خدمت به طور مستقیم و غیرمستقیم دولت است، اما برای پرداخت هزینه‌ ها تضمینی وجود ندارد و صنایع داروسازی نمی‌ دانند قرار است، پول‌شان را به چه شکلی و چه زمانی دریافت کنند،‌ بعد هم که بعد از یک سال که می‌خواهیم پولشان را پرداخت کنیم به آنها اوراق می‌دهیم و نهایتا دودش در چشم مردم می‌ رود که اگر این اوضاع ادامه یابد ممکن است در کیفیت هم اثر بگذارد و درمان مردم با داروهای مرغوب انجام نشود.

دکتر هاشمی گفت: کارکنان حوزه سلامت باید با چشم بازتر و سعه صدر بیشتر کار را ادامه دهند. البته بد و بیراه شنیدن هم پوست کلفت می‌خواهد، مهم این است که انسان به تکلیفش عمل کند. انسان باید در هنگام پذیرفتن مسئولیت فکر کند که دچار حاشیه نمی‌شود و حضورش اثرگذار و حلال مشکلات است.

وزیر بهداشت گفت: انتظارمان این است که همه در این حوزه کمک کنند و کمی مهربان باشند و اگر هم اشکالی وجود دارد آن را به ما بگویند تا آن را اصلاح کنیم و در عین حال اگر می‌خواهند کارمان را درست انجام دهیم، نباید ما را اذیت کرده و به ما بی‌احترامی کنند و اگر اشکالی وجود دارد از طریق قانونی عمل کنند.

دکتر هاشمی در پایان گفت: درست نیست که با سلامت مردم بازی کنیم؛ چرا که حوزه سلامت با جان، روح و روان مردم سر کار دارد و ایجاد یک شایعه یا یک جو نادرست برای آن می‌تواند اثرات جانی به همراه داشته باشد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢١ تير ١٣٩٦ - ١٦:٤٦ / شماره خبر: ١٦٣٢٧٢ / تعداد نمايش: 2407

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج