وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوى وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبرى:

درصد قابل توجهی از مراجعات به پزشکان متخصص غیرضروری است/ پوشش 99.2 درصدی واکسیناسیون در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در بررسیها مشخص شده است که در کل کشور 48.5 درصد افراد در مراجعه اول، به پزشک متخصص مراجعه می کنند، گفت: درصد قابل توجهی از مراجعات به پزشکان غیرضروری بوده و هزینه زیادی به سیستم بهداشتی و درمانی وارد می کند.
به گزاش وبدا، دکتر ايرج حريرچى، سخنگوى وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبرى که صبح امروز برگزار شد، ضمن قدردانی از اقدامات اورژانس کشور و بیمارستان ها در امدادرسانی و درمان مجروحان حادثه تروریستی اخیر در تهران، درباره شاخص هاى ارزيابى نظام سلامت در جهان گفت: چهار نوع شاخص براى ارزيابى اقدامات وسيع در حوزه سلامت وجود دارد.


وی افزود: بخشی از شاخص ها مربوط به درونداد است. مانند اینکه چقدر از درآمد ناخالص ملی، صرف سلامت می شود؟ هزینه سرانه سلامت چقدر است؟ یا مقدار بودجه دولت در سلامت چقدر است؟ یا اینکه سهم بهداشت و پيشگيرى از كل هزينه هاى سلامت چه میزان است؟

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: شاخص هاى درون داد براى نيروهاى انسانى و زیرساخت ها نيز وجود دارد؛ مثلا چند پزشک، پرستار یا تخت وجود دارد. همچنين برخى شاخص ها مربوط به آمارها است؛ مانند، چند درصد جمعیت پرونده الکترونیک دارند و یا چند درصد بیمارستان ها مجهز به سیستم جی آی اس هستند .

دکتر حریرچی گفت: شاخص هاى درون داد، نتايج مستقيم و بی واسطه ای به اسم برونداد دارند كه آن هم چند شاخص از جمله دسترسى به پزشك، دارو و تخت بيمارستانى دارد. همچنین پوشش بیمه ها و واکسن ها ، بهره مندی از خدمات وکیفیت ارایه خدمات و نیز اعتباربخشی از دیگر شاخص های برونداد است.

وی با بیان اینکه ما با توجه به همه اين شاخص ها، وضعيت سلامت را بررسى مى كنيم و سپس، سراغ شاخص هاى پيامدی مى رويم، ادامه داد: مثلا بررسى شيوع اضافه وزن و قد و مصرف مواد دخانى از جمله شاخص هاى پيامدى است.


سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: شاخص بعدی، شاخص نهايى است كه اميد به زندگى و رضايت از سيستم از جمله آن محسوب مى شود.

دکتر حریرچی با بیان اینکه آمارها و شاخص های سال 94 به طور کامل بررسی شده است، به بیان برخی از آنها پرداخت و گفت: درسال 94 حدود 98.3 درصد افرادی که برای دریافت خدمات سرپایی مراجعه کردند، خدمت را دریافت کردند.

وی ادامه داد: در کل کشور 48.5 درصد افراد در مراجعه اول به پزشک متخصص مراجعه کردند. این آمار در روستاها 42.2 درصد و درشهر 50.6 درصد است که آمار خوبی نیست.

دکتر حریرچی گفت: برای دریافت هر خدمت سرپایی به طور متوسط مردم 10 هزار و 413 تومان هزینه پرداخت کرده اند که این مقدار هم طیف های گوناگون دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال 94 از کل افرادی که برای دریافت خدمت بستری مراجعه کردند، 99.2 درصد این خدمت را دریافت کردند..

دکتر حریرچی درخصوص میزان پرداخت هزینه های درمانی نیز گفت: در سال 94 متوسط هزینه بستری پرداخت شده در بیمارستان ها، به ازای هر بستری، 56515 تومان است . این آمار در شهر 115.380تومان و در روستا 59.720 تومان است که این ارقام نشاندهنده حفاظت مالی از بیمار در برابر هزینه های درمانی است.

وی با بیان این که پرداخت در بیمارستان های خصوصی نیز 288 هزارتومان است، گفت: چنانچه فردی بیمه تکمیلی نداشته باشد و در بیمارستان خصوصی بستری شود، این مقدار افزایش خواهد داشت.

دکتر حریرچی افزود: در سال 94متوسط روز بستری در بیمارستان ها، 3.4 روز بوده است. درصد زایمان های انجام شده نیز، 99.3 بوده که آمار مهمی است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر پوشش واکسیناسیون 99.2 درصد است که آمار درخشانی است به نحوی که پوشش واکسن پنتاوالان 98 درصد، واکسن سرخک 99.1 درصد و واکسن سه گانه 98.4 درصد می باشد.

دکتر حریرچی در ادامه گفت: سرانه بار مراجعه هر ایرانی برای دریافت خدمات سرپایی درسال 94 برای ویزیت پزشک عمومی، متخصص، خانواده و دندانپزشک، 4.1 بار مراجعه است که در روستا 3.9 و در شهر 4.3 بار است. همچنین است، زنان 4.8 و مردان 3.4 بار مراجعه داشته اند.

دکتر حریرچی گفت: سرانه بار مراجعه به پزشک عمومی 2 و پزشک خانواده 0.3 و پزشک متخصص 1.88 و دندانپزشک 0.22 بار مراجعه است. یعنی از هر 5 ایرانی، یک نفر به دندانپزشک مراجعه می کند. همچنین بار مراجعه به ماما، 2 در 1000 بوده و بار مراجعه به داروخانه ها برای دریافت نسخه تجویزی 3.11 است. بار مراجعه به آزمایشگاه ها نیز 1.1 می باشد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٦ - ١٣:٥٨ / شماره خبر: ١٦٢٢٣٧ / تعداد نمايش: 3386

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج