وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دل نوشته ای در سوگ استاد محمد مهدی اصفهانی (ره) به قلم دکتر نیکنام

بسم الله الرحمن الرحیم


عزیز دیگری رخ در نقاب خاک کشید، و از هیچکس در تغییر این مشیت الهی کاری ساخته نبود.
"
إِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لاَیستَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلاَ یسْتَقْدِمُونَ"(1 )

 "هنگامی که اجل آنها فرارسد نه ساعتی تاخیر می کنند و نه پیشی می گیرند."
مرگ دیر و زود ندارد.
سخن از عزیز سفر کرده ای است که با کمند ایمان و عمل صالح، دل هر آن کس که با او حشر و نشری داشت را ربوده بود. و این از سنن الهی است که قرآن در باره آن می فرماید:
"
إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا"(2)
"
مسلما کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، خداوند رحمان محبتی برای آنان در دلها قرار می دهد."
رضای حق بطلب تا خدای آدمیان
مکان عشق تو سازد قلوب آدمیان
تلخی خبر درگذشت استاد مرحوم دکتر اصفهانی، از ذائقه و یاد دوستان او هرگززدوده نخواهد شد. با شنیدن این خبر غمبار شعر رودکی که در رثای شهید بلخی سروده است به خاطرم آمد که:
از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

مرحوم دکتر محمد مهدی اصفهانی (ره) خردمندی مومن بود. او برخوردار از ایمان اسلامی بود که در وجودش ریشه دوانده و به ثمر نشسته بود. ثمره ایمان تقوی است؛ و در گفتار و کردار او ویژگیهای یک انسان متقی متجلی بود. تواضع مثال زدنی و حیای زائدالوصف ایشان از آبشخور تقوای متکی برایمان وی بهره می گرفت. او در بین خوبان، گوی سبقت را در بسیاری از جهات از دیگران پیشتر برده بود. او برای جامعه متعهد پزشکی زینت بود. آنگونه زینتی که امام صادق علیه السلام از شیعیان خود انتظار دارد، آنجا که می فرماید:
"
کُونوا لَنا زَیْنا وَلا تَکونوا عَلَیْنا شَیْنا..."(3)
"
زینت ما باشید نه باعث ملامت و سرزنش ما..."
از ویژگیهای یک انسان متقی، کسب آمادگی برای سفر آخرت است. مرحوم دکتر اصفهانی (ره) هم خود اینگونه بود و هم دیدار، سخنان و رفتارش انسان را به این مهم توجه می داد. یکی از همین دست انسان های دغدغه مند نسبت به سفر آخرت می گفت من دائما با خود می خوانم که:
بار سفر چه بسته ای مرگ خبر نمی کند !
هرکه نبسته بار خود در این سفر چه می کند ؟
تقوی توشه این دنیا و آخرت است. امیرالمومنین امام علی علیه السلام هنگام بازگشت از صفین و در حین نزدیک شدن به گورستان کوفه سخنان حکیمانه ای خطاب به مردگان درباره مرگ و زندگی فرمودند که ناظر به اتفاقاتی است که پس از مرگ انسان ها در مورد امور دنیایی آنها رخ می دهد. سپس ادامه دادند:
"
هذا خَبَرُ ما عِندَنا فَما خَبَرُ ما عِندَكُم ؟ ـ ثُمَّ التَفَتَ إلى أصحابِهِ ـ فقال : أما لَو اُذِنَ لَهُم في الكَلامِ لأَخبَرُوكُم أنَّ خَيرَ الزّادِ التَّقوى ".
"
اين خبرى است كه ما داريم؛ حال شما چه خبر داريد؟ امام سپس رو به ياران خود كرد و فرمود : بدانيد كه اينان (مردگان) اگر اجازه سخن گفتن داشتند، به شما خبر مى‏ دادند كه : بهترين ره توشه، تقوا است".(4)
دکتر محمد مهدی اصفهانی (ره)، اندیشمندی تلاشگر در این دنیا بود، اما هوشمندانه و عاقبت اندیشانه از برگرفتن توشه آخرت از رهگذر دنیا، هرگز غافل نبود. رحمه الله علیه.

1-
سوره یونس، آیه49
2-
سوره مریم، آیه 96
3-
امالی صدوق، ص 327، ح17
4-
نهج البلاغه حکمت 130

 

* دکتر محمد حسین نیک نام

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦ - ٠٨:٢٨ / شماره خبر: ١٥٩٨٩٨ / تعداد نمايش: 2073

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج