وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ارتقای هتلینگ بیمارستانها، اقدامی فراتر از تزیینات/ جهت گیری پیشگیرانه وزارت بهداشت برای ایمن سازی بیمارستانهای پلاسکویی

تجربه تلخ ساختمان پلاسکو نشان می دهد که توجه به هتلینگ بیمارستانی، جدای از جلب رضایت بیمار و همراهانش، تأکید فراوانی بر استانداردسازی یا ایمن‌سازی همان بیمارستان‌هایی است که قدمت پلاسکویی دارند.
وبدا- نگاهی به وضعیت بیمارستان‌های کشور نشان می دهد متوسط عمر 570 بیمارستان دولتی کشور، بالای 35 سال است و این در شرایطی است که 87 بیمارستان کشور قدمتی برابر یا بیش از ساختمان فروریخته پلاسکو دارند. بیمارستان‌هایی با سازه‌هایی ضعیف که به لحاظ ایمنی به هیچ وجه در حد استانداردهای بین المللی نیستند.

پس از واقعه
اگر یکی از این بیمارستان‌ها دچار حریق شود، به دلیل وجود کپسول‌های گاز اکسیژن، تجهیزات پزشکی، الکل و منابع سوختی، آتش‌سوزی تشدید خواهد شد؛ و تصور کنید این آتش سوزی در یک بیمارستان 4 طبقه را با متوسط 200 تخت، حداقل 170 بیمار، 30 پزشک، 250 پرستار، 600 کادر درمانی و اداری، با 140 میلیارد تومان تجهیزات رخ دهد! بی تردید آین حادثه در عرض مدت کوتاهی تبدیل به یک فاجعه انسانی، اقتصادی و اجتماعی خواهد شد. و حتما آن روز بسیاری از صاحبنظران در مورد اهمیت نوسازی، استانداردسازی و ایمن‌سازی بیمارستان‌ها به اظهار نظر خواهند پرداخت.

پیش از وقوع
حقیقت این است که با شروع طرح تحول نظام سلامت، یکی از برنامه‌هایی که بیش از سایر بسته‌های خدمتی این طرح مورد انتقاد قرار گرفت بسته‌ ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت بود.
انتقاد از هزینه‌کرد میلیاردی اعتبارات حوزه سلامت در این راستا، سر و صدای زیاد ساخت و ساز در محیط بستری بیمارستان، جابجایی بخش‌ها و سردرگمی بیماران و خرج قوری شکسته کردن، حرف‌هایی بود که علیه این بسته خدمتی مطرح شد و هنوز هم می شود.
اکنون با توجه به حادثه اخیر پلاسکو، شاید اهمیت این نوسازی‌ها بیشتر آشکار شود. مسئولان وزارت بهداشت معتقدند که در چنین شرایطی بهترین کار برای جبران فرسودگی‌ها و پیشگیری از وقوع حوادث، استانداردسازی و بهسازی بیمارستان‌های موجود است که در این راستا با اجرای برنامه ارتقاء کیفیت خدمات هتلینگ، بدون تعطیلی بخش یا بیمارستان، بیش از 2 میلیون و 500هزار مترمربع از فضای اقامتی استاندارد، بهسازی و نوسازی شده است.
در واقع تجربه تلخ ساختمان پلاسکو نشان می دهد که توجه به هتلینگ بیمارستانی، جدای از جلب رضایت بیمار و همراهانش، تأکید فراوانی بر استانداردسازی یا ایمن‌سازی همان بیمارستان‌هایی است که قدمت پلاسکویی دارند.

اعتبار ناکافی؛ مشکل همیشگی
هرچند وزارت بهداشت در این سه سال تلاش خود برای احداث بیمارستان‌های ایمن را انجام داده، اما واقعیت این است که کمبود اعتبارات، اتمام این پروژه‌ها را به تأخیر انداخته است.
بنابر اعلام مسوولان وزارت بهداشت، 100 بیمارستان در کشور در حال ساخت است و می دانیم که ساخت هر بیمارستان به طور معمول به حدود سه سال زمان نیاز دارد. اما متاسفانه در کشور ما به دلیل کمبود اعتبارات، ساخت هر بیمارستان بیش از 9 سال زمان می‌برد. از طرف دیگر بر اساس استاندارهای جهانی، ایمنی بیمارستان‌ها پس از 10 سال رو به کاهش می‌رود.
در حال حاضر 570 بیمارستان در کشور در حال فعالیت هستند که 486 بیمارستان قدمتی بالای 10 سال و چند 10ساله دارند و در عین حال با کمبود 100 هزار تخت بیمارستانی و تقریبا 500 بیمارستان مواجهیم و کمبود اعتبار بسیار طبیعی است استفاده از منابع بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی می تواند بخش عمده این مشکلات را در کوتاه مدت حل کند.

 

* منبع ایسنا

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٥ - ١٠:٥٧ / شماره خبر: ١٥٧٠١١ / تعداد نمايش: 4266

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج