وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد:

مشارکت نهادها و سازمان های مختلف با حوزه سلامت برای کنترل و ریشه کنی هپاتیت

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: برای مبارزه با هر نوع بیماری باید جامعه نگر بود و برای کنترل و ریشه کنی هپاتیت، باید زباله گردها، کودکان کار و افراد آسیب پذیر جامعه را مورد توجه قرار دهیم که لازمه این حرکت، مشارکت نهادها و سازمان های مختلف با حوزه سلامت است.

به گزارش وبدا، دکتر سیدمهدی طباطبائی با بیان اینکه هپاتیت عفونی نوعی بیماری واگیردار است و تاکنون 8 نوع هپاتیت شناسایی شده است، گفت: مهمترین عوامل عفونی بیماری هپاتیت که از راه آب و غذا منتقل می شوند، ویروس های نوع A و  E و مهمترین ویروس هایی که از طریق خون، ترشحات خونی، بزاق، نزدیکی جنسی، اعتیاد تزریقی، مواجهه پرسنل بهداشتی درمانی با بیماران و انتقال مادر به نوزاد و امثال آن انتقال داده می شوند، شامل ویروس های نوع B و C می باشند.

وی خاطر نشان کرد: ابتلاء به هپاتیت های ویروسی یکی از معضلات مطرح شده از سوی سازمان جهانی بهداشت است که آموزش و اطلاع رسانی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از این بیماری است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: برنامه مراقبت مادران باردار با مشارکت فعال داوطلبان سلامت با محوریت حذف انتقال بیماری هپاتیت از مادر به کودک از جمله اقدامات موفق پیشگیری از این چرخه انتقال در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بوده که در عین حال با اجرای کمپین اطلاع رسانی، بیماریابی و غربالگری هپاتیت در بیمارستان های استان و اجرای برنامه های آموزشی، گام های موثری در راستای آگاه سازی و اطلاع رسانی اقشار مردم برداشته است. 

دکتر طباطبایی تصریح کرد: برای مبارزه با هر نوع بیماری باید جامعه نگر بود و براساس این رویکرد، برای کنترل و ریشه کنی هپاتیت، باید زباله گردها، کودکان کار و افراد آسیب پذیر جامعه را مورد توجه قرار دهیم که لازمه این حرکت مشارکت نهادها و سازمان های مختلف با حوزه سلامت است.

به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، گفت: تزریق واکسن هپاتیت برای گروه هدفی که بیشتر از سایر گروه ها با خطر انتقال این بیماری مواجه هستند، شامل آرایشگران، پرستاران و زندانیان با برنامه و به صورت دوره ای اجرا می شود که اهم آن، نظارت های ویژه بازرسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر رعایت اصول بهداشتی در آرایشگاه های (مردانه و زنانه ) در استان است. 

گفتنی است، برنامه های آموزشی با اجرای فعالیت های مشترک با سازمان های استان (انتقال خون، آموزش وپرورش، زندان، شهرداری) و سایر نهادها به منظور پیشگیری از هپاتیت در حال اجراست.302/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٧ - ١٣:١٩ / شماره خبر: ١٧٩٦٠٧ / تعداد نمايش: 256

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج