وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور عنوان کرد:

لزوم فرهنگ سازی برای تغییر در سبک زندگی ایرانیان/ در اکثر تصادفات، عامل مرگ و میر، بی توجهی رانندگان است


رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور، در نشست مجمع خیرین سلامت بانوان از لزوم اهمیت مشارکت در فرهنگ سازی در زمینه تغییر سبک زندگی در حوزه سلامت خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر محسن عظیمی نژاد در این جلسه ضمن اظهار خرسندی از حضور بانوان دانشگاهی، تحصیل کرده و متنفذ در حیطه سلامت و بهداشت خاطر نشان کرد: امروز در جامعه ایران چهار عامل خطر چاقی، فشار خون، دیابت و کم تحرکی از عواملی اند که زمینه ساز چهار گروه از بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری های دستگاه تنفس و بیماری های مزمن هستند.

وی افزود: آمارها در کشور های اروپایی، آمریکایی و شرق آسیا گویای این است که مردان بیشتر از زنان به دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند در حالی که در کشور ایران عکس این موضوع صادق است.

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور، ضمن اشاره به مطالعه ای که در منطقه خراسان (رضوی، شمالی و جنوبی) در سال 2008 انجام داده بود تصریح کرد: افزایش شیوع چاقی و کم تحرکی در زنان در منطقه خراسان بیش از مردان بود و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته میزان چربی اطراف شکم و چاقی در مردان بیشتر از زنان است لذا در این مطالعه میزان ابتلاء زنان به سندروم متابولیک (مجموعه عوامل خطر بیماری های قلب و عروق) و مرگ و میر ناشی از آن بیشتر از مردان بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور اضافه کرد: بررسی های انجام شده در این مطالعه نشان داد که در زنان کم سواد و نیز در جمعیت شهری به دلیل کم تحرکی نسبت به جمعیت روستایی، میزان خطر ابتلا به این بیماری ها بیشتر بود و این موضوع گویای نحوه طبخ غذا، مقدار کالری مصرفی و میزان نمک و شکر دریافتی بود.

دکتر محسن عظیمی نژاد یاد آور شد: مساله دوم این است که بعد از بیماری ها ی قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از آن، حوادث رانندگی و ترافیکی بیشترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داده است در اکثر تصادفات عامل مرگ و میر بی توجهی راننده گزارش شده است.

وی افزود: هدف از طرح این دو مساله اساسی، این است که امروز ما باید بیش از پیش در زمینه تغییر سبک زندگی(نحوه غذا خوردن و طبخ غذا، میزان تحرک و رانندگی ایمن و ...) فرهنگ سازی کنیم و با راه اندازی کمپین بانوان که با نفوذ ترین فرد در هر خانواده ایی محسوب می شوند، می توان این فرهنگ سازی را پیش برد.

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه خاطر نشان کرد: از سال 92 تا کنون شاهد افزاش شاخص تخت های بیمارستانی، ارتقاء تجهیزات و بخش های بیمارستانی و ساخت مرکز ناباروری سلامت مادر و جنین شمس شرق و افزایش بلوک های زایمان و... هستیم و درکل در زمینه بخش سلامت به پیشرفت های مطلوبی دست یافتیم لذا امروز بایستی همسو با این پیشرفت های فیزیکی و زیر ساختی، مشارکت در فرهنگ سازی تغییر سبک زندگی را در اولویت کارها قرار دهیم و هنر ما غنی سازی این فرهنگ است.

دکتر محسن عظیمی نژاد افزود: امروز برای توسعه و ارتقاء بخش ICU وکمک به بیماران مرگ مغزی نیازمند مساعدت های مردمی هستیم.

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور، در پایان اظهار کرد: امیدواریم با مشارکت، همکاری و تعاملات بیشتر بتوانیم برای شهرمان در حوزه بهداشت و درمان و اجتماعی شدن سلامت گام های بزرگی برداریم./147/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦ - ١٢:١٦ / شماره خبر: ١٦٨٥٠٣ / تعداد نمايش: 1383

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج