وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان توصیه کرد:

تغذيه ی صحيح به هنگام سحر و افطار

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان، به مناسبت ماه مبارك رمضان اصول تغذيه صحيح در هنگام سحر و افطار را تشریح کرد.

به گزارش وبدا ، دکتر محمد کاظم زاده با بيان اينكه روزه داران همانند زماني كه روزه نيستند، سه وعده غذا باید در برنامه خود داشته باشندگفت: اين وعده ها شامل افطار، شام و سحر است، و صرف غذا در دفعات كمتر از 2 بار، در سال هایی که ماه مبارک رمضان در فصل تابستان است، توصیه نمی شود.

وي افزود: بهتر است غذاي مصرفي در وعده ی سحري خصوصيات و ويژگي وعده ی ناهار را داشته باشد، تا از ايجاد گرسنگي در طول روز پيشگيري شود.

دکتر کاظم زاده اظهار كرد: با توجه به ساعت صرف افطار و فاصله آن  تا وعده ی سحري، مي توان ساعتی پس از افطار وعده ی غذايي مانند شام سبك صرف كرد؛ كه اين به وضع خود شخص و تمايل او به صرف غذا بستگي دارد.

وي، مصرف غذاهاي سبك و مختصر شامل گروه هاي غذايي شير و لبنيات ، ميوه  و سبزي، نان و غلات در هنگام افطار را توصيه كرد و گفت: علاوه براين گروه غذايي، مصرف شير گرم، فرني و شير برنج ، استفاده از مواد غذايي آبكي مثل سوپ کم چرب، آش کم حبوبات، حليم بدون روغن توصیه می شود.  

مدیر نظارت بر مواد غذايي دانشگاه علوم پزشکی همدان به استفاده از سبزي و ميوه در هنگام افطار و همچنين در فاصله ی بين افطار تا سحر، به دليل دارا بودن مقدار زيادي آب و فيبر،اشاره کرد و افزود:  مصرف اين مواد غذايي براي دستگاه گوارش بسيار مفيد و مانع بروز يبوست مي شود.

دکتر کاظم زاده اظهار كرد: سبزي ها با دارا بودن مواد مغذي مختلف و آب، علاوه بر تأمين ويتامين ها و مواد معدنی مورد نياز بدن، از تشنگي فرد در طول روز جلوگيري مي كند.

وي به نامناسب بودن مواد غذايي شيرين در وعده ی سحري اشاره كرد و افزود: مصرف مواد غذايي شيرين با تحريك انسولين، موجب ورود قند خون به داخل سلول ها و در پی آن كاهش قند خون مي شوند. به اين ترتيب، مصرف مواد غذايي شيرين و حاوي قندهاي ساده مثل شيرينی و شکلات در وعده ی سحري، موجب گرسنگي زود هنگام مي شود./302/225

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٦ خرداد ١٣٩٦ - ١٠:١٩ / شماره خبر: ١٦١٧٥٦ / تعداد نمايش: 4052

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج