وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بیماران سکته مغزی درمان می شوند/ اجرای طرح کشوری سما در بیمارستانهای استان یزد

به منظور درمان عوارض ناشی از سکته ی مغزی و پیشگیری از وقوع مجدد، طرح سما( سکته مغزی اورژانسی) در اکثر شهرهای کشور اجرایی شده است.

به گزارش وبدا، الهه تقوایی زحمتکش با اعلام این خبر افزود: دوران طلایی استفاده از داروی ضد لخته  با نام علمی R.T.P.A  ، چهار ساعت و نیم پس از وقوع سکته می باشد و چنانچه اقدامات اولیه پس از وقوع سکته ی مغزی توسط اورژانس  برای بیمار انجام شود،این دارو در اکثر افراد قابلیت استفاده دارد.

این متخصص داخلی اعصاب افزود: در حال حاضر استفاده از این دارو برای بیمار و با نظر پزشک معالج در صورت دارا بودن شرایط بیمار و با پوشش بیمه ای دربیمارستانهای دولتی یزد  و با کد 724 ( هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز) انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه با وقوع سکته ی مغزی، تعداد دو میلیون و 500 هزار سلول مغزی در هر دقیقه از بین می رود گفت: با انتقال بموقع بیمار به بیمارستان، لوله های مغزی کمتر آسیب دیده و احتمال درمان بیمار قوت می گیرد.

دکتر زحمتکش علائم سکته مغزی را افتادگی صورت، ضعف دست و پا و لکنت زبان برشمرد و تاکید کرد: چنانچه فردی دچار این علائم شود باید هر چه سریعتر به اورژانس 115 اطلاع داد و از درمانهای خانگی و خوددرمانی پرهیز کرد./143/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٥ - ١٢:٤٣ / شماره خبر: ١٥٧٥٠٩ / تعداد نمايش: 1964

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج