وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

جشنی برای شنیدن 1400 ناشنوا در شیراز؛

گرامیداشت سیزدهمین سالروز تاسیس مرکز کاشت حلزون شنوایی شیراز با رکوردداری بیشترین آمار سالانه کاشت حلزون کشور

سیزدهمین سالروز تاسیس مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس، همزمان با دهه مبارک فجر و با حضور خانواده های کودکانی که در این سال ها از نعمت شنوایی برخوردار شده اند، گرامی داشته شد.

به گزارش وب دا، مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس، 13 سال است که به عنوان یک مرکز قطب کاشت حلزون شنوایی در کشور، فعالیت دارد و تاکنون، هزار و 400 کودک و بزرگسال، به کمک تیم این مرکز، از نعمت شنوایی برخوردار شده اند و در جشن امروز، خانواده های آنان گرد هم آمده اند تا شنیدن فرزندانشان را جشن بگیرند.

مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس، که از کودک یک ساله تا فرد 65 ساله تاکنون به کمک آن از نعمت شنوایی بهره مند شده اند، با کاشت 150 تا 160 مورد در سال، هم اکنون رکورددار بیشترین تعداد کاشت سالانه حلزون شنوایی در کشور است و به دلیل مهارت و همت تیم این مرکز، همواره با استقبال فراوان خانواده هایی که کودک یا عضو ناشنوا دارند، مواجه بوده است.

دکتر "سید بصیر هاشمی"، رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس، در این جشن که با حضور پرشور خانواده ها و کودکان همراه بود، جشن امروز را نوعی تریبون برای همفکری خانواده هایی دانست که همه روزی با مشکل ناشنوایی کودکانشان مواجه شده اند و امروز، کودکان آن ها از نعمت شنیدن و گفتار بهره مند شده اند تا تجارب و مسایل خود را با یکدیگر در میان بگذارند.

وی با اشاره به اجرای سرود کودکان کاشت حلزون شنوایی در این جشن، این اجرا را بهترین گزارش کار تلاش های این سال ها عنوان کرد و افزود: بخشی از کار، عمل جراحی است و مابقی، تلاش و همت خانواده ها برای ثمربخشی هرچه بهتر این عمل جراحی است.

دکتر هاشمی ابراز امیدواری کرد: این کودکان که خود تجربه چنین عملی را داشته اند، در آینده تحصیل را در رشته گوش و حلق و بینی ادامه دهند و وارد این عرصه شوند تا بتوانند کودکان بسیاری را از این توانمندی برخوردار سازند و لیست انتظار، به کمترین میزان کاهش یابد.

رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس، این عمل جراحی و فرآیندهای تکمیلی آن را یک کار جمعی، متشکل از جراح، اودیولوژیست و گفتاردرمان، در کنار خانواده ها به عنوان رکن اصلی معرفی کرد که در شیراز، با همکاری مصممی در حال انجام است.

از هر هزار کودک، یکی ناشنوا متولد می شود

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، میزان شیوع ناشنوایی را یک کودک از هر هزار تولد عنوان کرد و افزود: در نوزادانی که به هر دلیل در بخش مراقبت های ویژه نوزادان(NICU) بستری می شوند این میزان به یک از پنجاه می رسد و بیماری هایی مانند یرقان و مننژیت نیز خطر ناشنوایی را افزایش می دهد و این مشکل، ممکن است به دلایلی مانند سانحه نیز در بزرگسالی رخ دهد، همچنین باید آگاه باشیم که ازدواج های فامیلی، خطر ناشنوایی در کودکان را افزایش می دهد و در مناطقی که اینگونه ازدواج ها رایج ست، آمار بالاتری از ناشنوایی و مراجعه به مرکز وجود دارد.

وی با بیان اینکه مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس، در طی این سال ها، با استقبال خانواده ها از دیگر استان ها نیز مواجه بوده است،گفت: بر اساس آمار، 60درصد افراد این مرکز، از استان فارس و دیگر افراد، از استان های دیگر مراجعه کرده و مورد عمل جراحی قرار گرفته اند.

دکتر هاشمی افزود: اگرچه هزینه دستگاه کاشت حلزون شنوایی، بالا است، اما هزینه زندگی یک فرد ناشنوا بدون این عمل جراحی، تا بزرگسالی، برای کشور و خود فرد بسیار بالاتر است و امروز با حمایت هیات امنای ارزی و دولت، همچنین گسترش سازمان های حمایتی و کمک مجمع خیرین تامین سلامت کشور و استان فارس، شاهد افزایش امید به گسترش این عمل جراحی و بهره مندی عده بیشتری از ناشنوایان، از نعمت شنیدن و گفتار هستیم.

رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس، خطاب به خانواده های حاضر در این جشن، گفت: نتیجه کار را شما منعکس کردید و امیدواریم آگاهی در کشور افزایش یابد، چرا که نباید زمان مناسب برای جراحی کودکان ناشنوا، از یک سال سه سالگی را از دست بدهیم و امروز، این مرکز هزار و 400 عضو واقعی و در واقع، هزار و چهارصد سفیر برای انتقال این دستاورد دارد.

"شاپور حقجو"، مدیر مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس هم در این آیین، دستاوردهای 13ساله این مرکز را از مراکزی در کشور که پیشینه بیشتری دارند، بهتر عنوان کرد.

وی کاشت حلزون شنوایی را یکی از بهترین تکنولوژی های دانش پزشکی برای بشر امروز دانست و گفت: مقایسه کودکانی که امروز در این جشن می بینیم و مانند کودکان عادی هستند، با سال ها پیش که این دانش را نداشتیم، اهمیت این موضوع را آشکار می سازد.

حقجو با اشاره به تلاش های این مرکز برای توسعه خدمات و فعالیت های آن، ابراز امیدواری کرد که به زودی بتوانیم شاهد جشن هزار و پانصدمین کاشت حلزون شنوایی، در شیراز باشیم./126/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٥ - ٠٨:٣٢ / شماره خبر: ١٥٧٤٨٦ / تعداد نمايش: 4325

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج