وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت:

وظیفه داریم طب سنتی را به همه سطوح دست‌اندرکار نظام سلامت آموزش دهیم

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، از دانشکده طب سنتی و سلامتکده دانشگاه علوم پزشکی کرمان بازدید کرد.

به گزارش وبدا، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، در حاشیه این بازدید گفت: ما وظیفه داریم طب سنتی را به همه سطوح دستاندرکار نظام سلامت آموزش دهیم تا آن‌ها بتوانند از این ظرفیت در کنار طب رایج استفاده کنند.

وی رسالت متخصصان، دانشکده‌ها و انجمن‌های طب سنتی را در این زمینه سنگین دانست و افزود: امیدوارم متخصصان، دانشکده‌ها و انجمن‌های طب سنتی بیشتر از قبل پا به عرصه گذاشته و پاسخگوی این نیاز باشند.

مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه اقبال مردم به استفاده از آموزه‌ها و خدمات طب سنتی در سال‌های اخیر افزایش یافته است، گفت: طبیعتا نظام سلامت بایستی برای این اقبال روزافزون مردم و پاسخگویی به نیاز مردم در حوزه طب سنتی، پاسخ منطقی و مناسبی داشته باشد.

خدادوست با اشاره به تعداد کم متخصصان طب سنتی در کشور، گفت: بخشی از نیازهای مردم در حوزه طب سنتی، توسط متخصصان طب سنتی و یا دستیارانی که در سلامتکده‌‌های آموزشی 17 دانشگاه کشور فعالیت دارند، تامین می‌‌‌‌‌شود و تعداد کم متخصصان طب سنتی در کشور، پاسخگوی همه نیازهای مردم در این حوزه نیست.

وی افزود: مردم برای برطرف کردن این نیاز خود، به سایر پزشکان مراجعه می‌کنند و نیاز است همه پزشکان آموزش ببینند و اطلاعات خود را در حوزه طب سنتی به روز کنند تا بتوانند به صورت ضابطه‌مند و صحیح، خدمات طب سنتی را به مردم ارائه دهند.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در ادامه تاکید کرد: نیاز است دانشکده‌‌های طب سنتی بیشتر وارد عرصه عمل شوند و با برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و بازآموزی، به این نیاز منطقی پزشکان پاسخ دهند تا آن‌ها این قابلیت را پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی کرمان یکی از دانشگاه‌های منتخب کشور در بحث ادغام خدمات تایید شده طب سنتی در نظام شبکه بهداشت و درمان است، گفت: متخصصان دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، آموزه‌‌‌‌‌‌‌های طب سنتی برای حفظ سلامت و تندرستی را به بهورزان آموزش می‌دهند.

مشاور وزیر بهداشت سپس فواید ارائه این آموزش‌ها به بهورزان را برشمرد و افزود: فراگیری طب سنتی توسط بهورزان این حسن را دارد که می‌توانند از ظرفیت و دانش بومی برای سلامت مردم استفاده کنند و به این ترتیب، دست سودجویانی که در عرصه طب سنتی فعالیت دارند، کوتاه می‌شود./229/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٥ - ٠٨:٠١ / شماره خبر: ١٥٧٠٩٥ / تعداد نمايش: 4144

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج