وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تاکید رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در هفته سلامت:

حلاوت طرح تحول سلامت را با ندادن اعتبار مورد نیاز به کام مردم تلخ نکنید


رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به موضوع هفته سلامت امسال که پوشش همگانی سلامت اعلام شده است، تاکید کرد: از سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم مصوبات مجلس در مورد تخصیص منابع به طرح تحول سلامت را اجرایی کند و از مجلس نیز می خواهیم در مصوبات و تعیین بودجه ها، تغییرات لازم را ایجاد کند تا حلاوت و شیرینی طرح تحول سلامت که رضایتمندی مردم را در پی داشته است، خدشه دار نشود و مدیران با طیب خاطر بیشتری، خدمات ارائه کنند.

دکتر ابوالفضل ایرانی خواه در گفتگو با وبدا با اشاره به شعار «منابع پایدار، جامعه سالم» که عنوان آخرین روز از هفته سلامت نامگذاری شده است، بر لزوم تخصیص اعتبارات مالی کامل به نظام سلامت تاکید کرد و افزود: مهمترین چالش طرح تحول سلامت به اذعان مسئولان و در راس آن، دکتر لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، ضرورت تعریف، تبیین و تثبیت منابع پایدار و از سوی دیگر ضرورت تداوم این طرح است که وزیر بهداشت، نمایندگان مجلس، مسئولان و مردم به کرات در مورد اهمیت آن صحبت کرده اند.

وی گفت در حالی که نمایندگان مجلس همراه طرح تحول سلامت هستند، اما منابعی که تاکنون تخصیص داده شده، ناقص است و انتظار داریم این منابع به طور کامل محقق شود، در غیر این صورت، بر اساس منابع موجود، برنامه ریزی خواهیم کرد و شرمنده مردمی خواهیم شد که به دستاوردهای طرح تحول سلامت دل بسته اند.

حمایت از فقرا در دسترسی به خدمات سلامت
دکتر ایرانی خواه در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم توجه به قشر آسیب پذیر افزود: در قم پایگاه و مراکز بهداشتی ایجاد کردیم و در حال تشکیل پرونده سلامت در قم برای بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر هستیم که دو سوم آن تشکیل شده است.

وی افزود: پرونده سلامت مقدمه کار است و زمانی عملیاتی می شود که اجرا شود تا اقشار محروم بتوانند از خدمات بهداشتی بهره مند شوند. چنانچه منابعی اختصاص پیدا نکند، قشرهای محروم اصلی ترین گروهی خواهند بود که دچار مشکل می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در خصوص سازمان های بیمه گر نیز بیان داشت: در حوزه درمان بحث بیمه ها باید حل شود. درست است که در مورد مصرف منابع و چگونگی هزینه کردها باید با بیمه ها همراه باشیم و بیمه ها نیز باید با ما همرا باشند، ولی نظام بیمه هم باید اصلاح شود. نظام بیمه کشور، نظام سازمان یافته ای نیست و مهم است یکپارچه شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به ساخت یک بیمارستان جدیدالاحداث در یکی از نقاط محروم قم اظهار کرد: این منطقه محروم 450 هزار نفر جمعیت دارد و این بیمارستان چندی پیش با حضور رییس مجلس و وزیر بهداشت افتتاح شد، اما بیمه ها گفتند حاضر به عقد قرارداد با بیمارستان جدید نیستند و اینها چالش هایی است که پاشنه آشیل‌اش در گرو تامین و تثبیت منابع پایدار است.

دکتر ایرانی خواه با انتقاد از برخی اظهارنظرها گفت: به وزیر بهداشت می گویند با همین اعتباری که داده ایم، نظام سلامت را مدیریت کنید. مشخص است که ایشان به اندازه بودجه ای که در اختیارش قرار داده شده است، می تواند امور حوزه سلامت را ساماندهی کند. طرح تحول سلامت در بین مردم توقع ایجاد کرده است، حال چطور می توانیم از اجابت این توقعات عقب نشینی کنیم؟ اگر می توانند، خودشان بیایند و پاسخ مردم را بدهند. دکتر هاشمی گفت: این برنامه من است، این حق و حقوق مردم است و این قدر هم بودجه نیاز دارد. بسم الله کار کنید.

وی با تاکید بر این که با مقطعی کردن نمی توان امور حوزه سلامت را ساماندهی کرد، افزود: با مقطعی کار کردن مشکل حل نمی شود. من تندی نمی کنم، اما غصه می خورم عده ای در حوزه سلامت دور هم جمع شدند تا خدمت ارائه کنند، اما با انواع و اقسام مشکلات روبرو هستند. مقام معظم رهبری سیاستهای کلی را تایید و ابلاغ کردند و ما هم به عنوان مجری اجرا کردیم. رییس مجلس، که بارها گفته اند طرح تحول سلامت منابع پایدار می خواهد، تامین اعتبار که در اختیار دکتر هاشمی نیست، دست مجلس و دولت است. از دولت هم انتظار داریم به این مساله توجه کند. منصفانه نیست در بدنه دولت، چند وزیر در تقابل با دکتر هاشمی قرار گیرند، دولت باید از حوزه سلامت حمایت کند.

 

sh.a

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:١٩ / شماره خبر: ١٧٥٩٦٥ / تعداد نمايش: 1103

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج