وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

احیاء اصل 29 قانون اساسی

بدون سلامتی نه تنها نقش آفرینی اجتماعی افراد تحت تأثیر قرار می گیرد بلکه انجام فرائض دینی برای مؤمنان با مشکلاتی مواجه می شود . لذا سلامت در مرکز مفهوم کیفیت زندگی قرار می گیرد .

بدون نیروی کار سالم ، بدون داشتن صاحبان اندیشه سالم حرف از توسعه و حرکت به سمت پیشرفت ، بیانی عبث است . براین اساس تأمین سلامتی مردم یک سرمایه گذاری عمده اجتماعی است .

زمانی که هنوز سال های اولیه دوره دانشجویی رشته پزشکی را سپری می کردم ، در درس بهداشت ، بیانیه آلماتی که توسط صاحب نظران و سیاست گذاران کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت در سال 1978 صادر گردیده بود برایمان توضیح داده می شد .

آن چه در بیانیه آلماتی سؤالاتی را در اذهان دانشجویان ایجاد می کرد حول شعار « بهداشت برای همه تا سال 2000 » بود . سؤالاتی از این قبیل که مفهوم این شعار چیست ؟ آیا این شعار تحقق پیدا خواهد کرد ؟

شاید در آن سال ها برای من دانشجوی جوان ، استراتژی های تعریف شده بیشتر به مباحث تئوریکی که ما باید فقط آن ها را به عنوان واحد درسی به آموخته هایمان اضافه می کردیم اهمیت دیگری نداشت .

هدف اصلی دولت ها و سازمان بهداشت جهانی در دهه های آینده پیش روی نشست آلماتی ؛ رساندن همه مردم به سطحی از سلامتی است که بتوانند یک زندگی اجتماعی و اقتصادی بارآور داشته باشند . قرار دادن بهداشت به عنوان بخش تلفیق یافته توسعه ی اقتصادی و اجتماعی ، سلامت و بهداشت به وسیله ای عمده برای پیشرفت اقتصادی اجتماعی و ایجاد نظم نوین اجتماعی تبدیل شده است .

تأمین سلامت روانی ، قسمت عمده تری از وظایف دولت هاست که ضمن توجه به محیط زندگی مردم به مسائل جامعه شناختی سلامت مستلزم پرداختن به این نکته مهم است که مردم نباید نگران تأمین هزینه های بیماری باشند . نگرانی از بیمار شدن ، نگرانی از تأمین هزینه های درمانی خود یک بیماری اجتماعی است که بازده کاری و موقعیت اجتماعی افراد را به مخاطره می اندازد .

نگاهی به اسناد بالادستی جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون اساسی نشان می دهد که سیاستگزاران و دست اندرکاران تدوین قوانین، جایی را برای توجیه عدم خدمت رسانی به مردم خالی نگذاشته اند . در اصل 29 قانون اساسی به صراحت تأمین هزینه های خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت های پزشکی را برعهده دولت گذاشته و باید از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم تأمین شوند .

برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی ، بیکاری ، پیری ، از کارافتادگی ، بی سرپرستی ، در راه ماندگی ، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت های پزشکی حقی است همگانی . دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم ، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند .

اگر چه در برهه ای از دوران پس از تأیید قانون اساسی با رأی قریب به اتفاق ملت ایران ، با اجرای طرح شبکه های بهداشتی در مناطق شهری و روستایی در جهت ارتقاء بعضی از شاخص های بهداشتی گام های ارزنده ای برداشته شد اما سایر قسمت های بخش سلامت نه تنها مغفول واقع گردید بلکه در بعضی اوقات دچار اشتباهات تاریخی شدیم که فشار ناشی از آن کمر مردم را در تأمین هزینه های درمانی خم کرد .

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی سالیان قبل فرمودند که باید کاری کنیم که بیمار جز رنج بیماری دغدغه دیگری نداشته باشد . این دستور حاکمیتی و این دلسوزی پدرانه سال ها شنیده نشد تا این که امروز حرکتی بس ارزشمند و جهادی برای تحقق آن صورت گرفته است .

اجرای طرح تحول سلامت که از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز گردیده است نه تنها لبیک به پیام رهبری و زعیم عالی قدر جمهوری اسلامی است بلکه احیای اصل 29 قانون اساسی است . رئیس جمهور در پیشگاه نمایندگان ملت به قرآن کریم سوگند یاد کرده است که حافظ و مجری قانون اساسی باشد . بنابراین بر همه ما فرض است تا دولت را برای اجرای این بند مهم قانون اساسی یاری نمائیم و او را برای اجرای کامل تر قانون برای رفع تمامی دغدغه های سلامتی که محور اصلی پویندگی هر جامعه ایست حمایت کنیم .

 

دکتر محسن عظیمی نژاد

سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٥ بهمن ١٣٩٣ - ١٤:١٠ / شماره خبر: ١٢٠٢١٢ / تعداد نمايش: 7484

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج