وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

آغاز پروژه مشترک دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با منطقه آزاد چابهار در راستای حذف مالاریا

 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد: باتوجه به سند چشم انداز 1404 در خصوص ارتقای شاخصهای بهداشت و  سفر میهمانان خارجی از کشورهای مختلف به مناطق آزاد و حساسیت و پی گیری مسئولین مناطق آزاد جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری مالاریا ، پروژه مشترک دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با منطقه آزاد چابهار در راستای حذف و مبارزه با مالاریا آغاز شد.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی در نشستی با مسئولین منطقه آزاد با بیان این خبر اظهار داشت: تلاش های همگانی، آمار مالاریا را در ایران به 69 مورد بومی کاهش داده است و پیش از شروع برنامه ریشه کنی مالاریا ، این بیماری یکی از معضلات بهداشتی مهم در ایران به شمار می رفت و بیش از 60 درصد جمعیت کشور در معرض خطر آن قرار داشتند.
 
معاون بهداشتی دانشگاه : همسایگی  سیستان و بلوچستان با دو کشور افغانستان و پاکستان را یکی از معضلات موجود در مسیر کنترل بیماری مالاریا بیان کرد و خاطرنشان کرد: حاشیه نشینی در این استان نیز  بر ایجاد مشکلات بهداشتی می افزاید.
 
وی همچنین، تردد اتباع  و کارگران خارجی در شهرستان  چابهار و سایر شهرستان‌های سیستان و بلوچستان را در بروز بیماری مالاریا نگران کننده عنوان کرد وافزود : با ترددهای غیر قانونی اتباع بیگانه برخی از شهروندان ما در معرض بیماریهای نوپدید منتقله از پشه آئدس و تب دانگ ، چیکونگونیا و زیکا قرار می گیرند.
 
دکتر طباطبایی گفت: با توجه به اینکه مناطق آزاد چابهار، اروند، کیش و قشم مهمانان خارجی از کشورهای مختلف دارند باید مسئولان بهداشتی این مناطق حساسیت بیشتری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری مالاریا داشته باشند و عاری بودن مناطق آزاد از بیماری مالاریا و سایر بیماریهای منتقله از حشرات (پشه آئدس ) ، اهمیت بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در این مناطق خواهد داشت.302/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦ - ١٣:٣٩ / شماره خبر: ١٧٠٦٥٧ / تعداد نمايش: 2770

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج