وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت:

تغییرات آب و هوا و عوامل محیطی یکی از مهمترین عوامل گسترش سالک است/ لزوم اقدامات یکپارچه و هماهنگ در استان فارس برای پیشگیری و کنترل سالک

 
رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تغییرات آب و هوا و عوامل محیطی یکی از مهمترین عوامل گسترش سالک است.
به گزارش وب دا؛ دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در همایش استانی پیشگیری و درمان بیماری سالک که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد، در زمینه پیشگیری از بیماری سالک گفت: اگر بخواهیم اقدام موثر و دراز مدتی برای پیشگیری و کنترل سالک در استان فارس انجام دهیم باید به صورت یکپارچه و هماهنگ اقدام کنیم و تمام دانشگاه های علوم پزشکی فارس به صورت هماهنگ کار کنند.
وی افزود: سالک یک بیماری عفونیست که کنترل آن بسیار پیچیده است که از غرب آسیا، آفریقا تا شرق اروپا گسترش دارد و تا کنون هیچ کشوری در جهان مدعی کنترل سالک نشده است و در حال حاضر نیز به صورت قطعی برای سالک درمانی ارایه نشده است .
رییس مرکز مدیریت مبارزه با بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: کاهش بیماران مبتلا به سالک به صورت مقطعی، کافی نیست  و  ما باید به این یقین برسیم که این روند کاهش به صورت پیوسته ادامه پیدا می کند.
دکتر گویا تغییرات آب و هوا و عوامل محیطی را یکی از مهمترین عوامل گسترش سالک دانست و گفت : اقداماتی مانند تغییرات الگوی کشت و ایجاد ساختاریهایی مانند سد بدون مطالعه می توانند باعث شیوع سالک در مناطق پاک شود.
وی همکاری درون بخشی بین دانشگاه های علوم پزشکی استان فارس و برون بخشی با سازمانهای دیگر را برای کنترل سالک ضروری دانست و بر آموزش به عامه مردم به خصوص دانش آموزان برای پیشگیری از سالک تاکید کرد.
گفتنی است این نشست با هدف استفاده از تجربیات موفق و نقاط قوت دانشگاه علوم پزشکی فسا در مبارزه با بیماری سالک و استفاده از آن به عنوان الگویی مناسب برای سایر دانشگاه های علوم پزشکی استان فارس و کشور با حضور دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و کارشناسان وزارت بهداشت، معاونین بهداشتی و مدیران گروه بیماریهای واگیر و کارشناسان بیماری سالک دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، جهرم، فسا، لارستان و گراش به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد./128/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦ - ١١:٤٩ / شماره خبر: ١٧٠٦٤١ / تعداد نمايش: 2485

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج