وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادن از آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت این دانشکده خبر داد.

به گزارش خبرنگار وب‌دا از آبادان، دکتر شکراله سلمان‌زاده در نشست خبری برگزار شده با مضمون بسیج ملی کنترل فشار خون در جمع اهالی رسانه با اشاره به این موضوع که در شرف اجرای بسیج بسیار مهمی هستیم اظهار داشت: در حال حاضر نزدیک به 80 درصد بیماری‌ها در کشور بیماری‌های غیرواگیر هستند و برخلاف 3دهه قبل که بیماری‌های واگیر یکی از علل اصلی مرگ و میر بودند، به خاطر اتفاقات بسیار خوب در حوزه سلامت بعضی از این بیماری‌ها حتی دیگر وجود ندارند.

وی اضافه کرد: در این سال‌ها با افزایش امید به زندگی مواجه هستیم و با بالا رفتن طول عمر افراد، با افزایش ابتلا به بیمار‌های غیرواگیر روبرو شدیم و تغییر در سیمای بیماری‌های ایجاد شده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان امروزه عللی همچون سکته‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و حوادث ترافیکی را از دلایل اصلی مرگ و میر اعلام کرد و گفت: ماموریت ما نیز عوض شده است و باید تمرکز بیشتری روی بیماری‌های غیرواگیر داشته باشیم. اگر فردی به این بیماری‌ها مبتلا شد نیاز به مراقبت مادام‌العمر دارد.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های اصلی تغییر سیمای بیماری‌ها تغییر سبک زندگی است، عنوان کرد: کاهش تحرک بدنی، تغذیه نادرست، افزایش مصرف نمک و مصرف سیگار و الکل 4عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر هستند که باید آنها را کنترل کنیم و در این مسیر بهترین راه افزایش دانش سلامت مردم و ترویج خودمراقبتی است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان ادامه داد: فشار خون نقش موثری را در ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر ایفا می‌کند، در این بین مصرف نمک زیاد یکی از علت‌های اصلی مبتلا شدن به فشار خون است. حد مصرف نمک 5گرم در روز است که این مصرف در کشور ما 12گرم در 24ساعت است و باید کاری کنیم که این میزان اضافه از سفره‌ها حذف شود.

وی فشار خون را قاتل خاموش تعریف کرد و افزود: بیش از 50درصد از افرادی که فشار خون دارند از بیماری خود باخبر نیستند و لازم است افراد 2تا3بار در سال فشار خون خود را اندازه بگیرند.

دکتر سلمان‌زاده خاطرنشان کرد: بنظر می‌رسد در محدوده فعالیت ما از هر 4نفر یک نفر مبتلا به فشار خون باشد که چیزی که کشف کردیم آمار کمتری را نشان می‌دهد. در این بسیج ملی فشار خون همه افراد بالای 30سال، بیماران کلیوی و مادران باردار گرفته می‌شود تا افراد مبتلا به این معضل شناسایی و درمان به موقع شوند.

وی تصریح کرد: از امروز تمام مرکز بهداشتی، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت موظف هستند تا فشار خون گروه هدف بسیج ملی یادشده را بگیرند و در سامانه کشوری ثبت کنند و از 17خرداد نیز در سطح شهر کیوسک‌های سلامت و اتوبوس سلامت این خدمت را به صورت رایگان ارائه می‌دهند و این طرح تا 15تیرماه ادامه خواهد داشت.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان یکی دیگر از راه‌های مشخص شدن فشار خون افراد قرارگرفته در طرح را خوداظهاری از طریق ثبت در سامانه اینترنتی http://salamat.gov.ir برشمرد و عنوان کرد: در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان حدود 260هزار نفر را برای این بسیج ملی پوشش می‌دهیم و امیدواریم که به یاری همکاران و همت اهالی محترم رسانه غول بیماری‌های غیرواگیر را نیز به زانو دربیاوریم.

 

 

 

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٢٤ / شماره خبر: ١٩٠٤٩٠ / تعداد نمايش: 61

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج