وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بيانات مقام معظم رهبري در ديدار جمعي از پرستاران، به مناسبت«ولادت حضرت زينب(س)»-1/2/1389

به نقل از پايگاه اطلاع­رساني دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، حضرت آيت­الله خامنه­اي در ديدار جمع زيادي از پرستاران سراسر كشور، با تجليل از نقش پرستاران در سلامت جسمي و روحي بيماران، حضرت زينب سلام الله عليها را الگوي بشريت در طول تاريخ و الگوي ملت ايران در مقاطع مختلف انقلاب اسلامي دانستند و تأكيد كردند: عامل اصلي قدرت و الهام بخشي ملت ايران، جوهر ايماني او است و اين ملت، به لطف خداوند در همه عرصه‌ها پيش خواهد رفت و با ايمان و بصيرت روزافزون خود، بر تهديدها و ترفندها نيز فائق خواهد آمد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تبريك ايام ولادت حضرت زينب سلام الله عليها، به تأثيرپذيري انقلاب اسلامي از حركت تاريخي آن حضرت و نقش ايمان و معنويت در قدرت و عظمت اين انقلاب اشاره كردند و افزودند: آنچه كه باعث شده است ملت ايران در 30 سال گذشته، همواره يك چهره الهام بخش در دنياي اسلام باشد، تأثيرپذيري از شخصيت هاي برجسته ديني از جمله حضرت زينب سلام الله عليها است و قدرت ملت ايران در واقع ناشي از اين تأثيرپذيري معنوي است.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به تبيين شخصيت والا و كم نظير حضرت زينب سلام الله عليها و نقش برجسته آن حضرت در زنده ماندن حادثه عاشورا و پيام تاريخي آن پرداختند و خاطرنشان كردند: عامل اصلي پيروزي خون بر شمشير در حادثه عاشورا، حضرت زينب سلام الله عليها بودند كه با نقش برجسته خود نشان دادند كه زن در متن حوادث مهم تاريخي قرار دارد.

آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه حضرت زينب سلام الله عليها، حجاب و عفاف زنانه را به عزت مجاهدانه و يك جهاد بزرگ تبديل كردند، افزودند: نمونه بارز اين واقعيت، خطبه فراموش نشدني آن حضرت در بازار كوفه و در شرايط بسيار سخت آن زمان است، كه ايشان با فصاحت و بلاغت، تحليل دقيق و عظيمي از وضعيت آن روز جامعه اسلامي ارائه و انقلاب نبوي و علوي را آسيب شناسي كردند.

ايشان ضمن بيان بخشهايي از خطبه حضرت زينب سلام الله عليها، خاطرنشان كردند: آن حضرت تصريح مي كنند كه مشكل اصلي جامعه اسلامي در آن زمان بي بصيرتي مردم در شناخت فتنه و در مقابل مدعيان انقلابي گري، و تشخيص ندادن حق و باطل بود كه نتيجه آن هم بر نيزه رفتن سر فرزند پيامبر (ص) شد.

رهبر انقلاب اسلامي نقش و عملكرد حضرت زينب سلام الله عليها در حادثه عاشورا و پس از آن را، الگويي براي همه بشريت، به ويژه زنان مسلمان دانستند و افزودند: آن حضرت با درآميختن حجب و حيا و عفاف زنانه با عزت مسلمانانه و مومنانه در واقع جايگاه و عظمت واقعي زنان را نشان دادند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، با اشاره به روشهاي غلط و انحرافي دنياي فاسد غرب براي معرفي شخصيت زن تأكيد كردند: دنياي غرب تلاش دارد، اينگونه القاء كند كه عظمت زن در كنار گذاشتن عفاف و حجاب، و جلوه گري در مقابل مردان و هوسرانان است، در حالي­كه اين روش، تحقير زن است. ايشان، خاطرنشان كردند: حركت زنان در انقلاب اسلامي، حركتي زينب گونه بوده است و زنان همواره برجسته ترين نقش ها در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس ايفا كرده اند. رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به وظيفه سنگين پرستاران در موضوع حفظ سلامت، افزودند: در كنار اين وظيفه سنگين، تكاليف پرستاران از جمله رعايت اخلاق پرستاري نيز بسيار مهم و سنگين است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به حساسيت و سختي كار پرستاران در تسكين آلام جسمي و روحي بيماران، خاطرنشان كردند: با توجه به اهميت وظيفه پرستاران، مناسب است تا منشور اخلاقي پرستاران تهيه و ميثاق پرستاري به پرستاران تعليم داده شود.

در ابتداي اين ديدار خانم دكتر وحيد دستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به وظيفه سنگين و سخت پرستاران در حوزه سلامت گفت: دولت و مجلس گامهاي خوبي براي بهبود وضعيت شغلي پرستاران برداشته اند كه تصويب قانون ارتقاي بهره وري پرستاران از جمله آنها است.

وي به برگزاري بيش از 300 دوره بازآموزي براي پرستاران در 3 سال گذشته اشاره كرد و افزود: در چند سال اخير، راه­اندازي دوره­هاي كارشناسي ارشد حرفه اي و تدوين استانداردهاي حرفه پرستاري اجرايي شده است.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١ ارديبهشت ١٣٨٩ - ١٢:٢٩ / شماره خبر: ١٢٤٤٦ / تعداد نمايش: 6221

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج