وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به گزارش پایگاه خبری وب دا آذربایجان غربی

ارومیه/جلسه هم اندیشی و هماهنگی نظام داروئی استان آذربایجان غربی برگزار شد
 با هدف تامین بهینه دارو و پیشگیری از بروز کمبودهای احتمالی دارو، ملزومات پزشکی و شیر خشک در استان با حضور بیش از 150 نفر مسئولین ذیربط استانی از ارومیه و شهرستان‌های استان و نیز معاونت‌های درمان، بهداشتی، توسعه و مدیریت منابع، مدیران امور مالی، بودجه و پایش عملکرد، روسای مراکز آموزشی و درمانی و روسای بیمارستان‌های خصوصی و دولتی، مدیران شرکت‌های پخش داروئی، انجمن داروسازان، رئیس دانشکده داروسازی، مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های استان، مدیران سازمان‌های بیمه‌گر، کارشناسان دارو و ملزومات پزشکی و.... در محل سالن آمفی‌تئاتر معاونت غذا و دارو و همزمان در شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های استان بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

موضوع خدمات داروئی یکی از اولویت‌های جدی کشور است.

دکتر غفارزاده در این جلسه به سخنان اخیر دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان کشور اشاره کرد و تصریح کرد: موضوع خدمات داروئی یکی از اولویت‌های جدی کشور است. بدین معنی که شرایط برای تضمین صد درد صد نیازهای داروئی، ملزومات پزشکی و شیرخشک نسبت به قبل به دلیل شرایط اقتصادی فعلی، سیاست دولت در حمایت از تولید داخل، محدودیت‌های ارزی و واردات، متفاوت شده است و در راستای حمایت از تولید داخل اقلام وارداتی نسبت به گذشته محدودتر شده است و باید تجویز پزشکان نیز متناسب با شرایط فعلی جامعه صورت گیرد.

پزشکان نسخه‌های دارویی خارج از فهرست مصوب تجویز نکنند

معاون غذا و داروی آذربایجان غربی با اشاره به دلایل متعدد کمبود احتمالی دارو در کشور از جمله شرایط اقتصادی و محدودیت‌های ارز و واردات، به دیگر موارد کمبود احتمالی دارو نیز گریزی زد و گفت: یکی دیگر از این علت‌های کمبودهای احتمالی دارویی، تجویز دارو خارج از فهرست داروئی کشور است. که باید به فهرست دارویی کشور (فارماکوپه) توجه ویژه شود. وی اضافه کرد: شرکت‌های دارویی و داروخانه‌های کشور طبق قانون، مجاز به توزیع و عرضه داروهای خارج از این فهرست نیستند و تجویز داروهای خارج از فهرست توسط بعضی از همکاران پزشک علاوه بر سرگردانی بیماران موجب بروز کمبودهای غیرواقعی در بازار دارویی کشور می‌شود.که با ایجاد گرانی، افزایش تقاضا بر مشکلات شرایط فعلی دامن می‌زند.

باید با تلاش، جهاد، گذشت، تفاهم و ایثار شرایط ارائه خدمات داروئی و ملزومات پزشکی و شیر خشک را مدیریت کنیم.

دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان آذربایجان غربی گفت: بطور یقین مانند همه سالهایی که در تنگناهای تحریم بودیم؛ این دوران را نیز با سرافرازی پشت سر خواهیم گذاشت. گرچه این دوران سخت و پیچیده است اما باید مراقب باشیم که نباید فرد بیماری در این روزها، دغدغه نبود دارو داشته باشد. اوضاع اقتصادی کشور ایجاب می‌کند، با تلاش، جهاد، گذشت، تفاهم و ایثار شرایط ارائه خدمات داروئی و ملزومات پزشکی و شیر خشک را مدیریت کنیم.

کمبودهای داروئی به طور مستمر رصد و تامین گردد

معاون غذا و داروی آذربایجان غربی خطاب به کلیه متولیان زنجیره تامین دارو، ملزومات پزشکی و شیرخشک استان تاکید کرد: به منظور مدیریت شرایط فعلی برخی اقدامات در حوزه متولیان سلامت باید انجام شود؛ از جمله: اطلاعات در حوزه خدمات دارویی استخراج شود تا مشکلات و موانع در اسرع وقت شناسایی و مرتفع گردد. علت کمبودها رصد و آمار واحدها به روز و واقعی در سامانه‌های بیماران خاص وارد گردد تا سهمیه متناسب با نیاز به استان اختصاص یابد.

وی گفت: تامین اعتبار مورد نیاز جهت خرید دارو، متکی به نقدینگی است. لذا چه در بخش خصوصی و یا دولتی و دانشگاهی باید پیگیر مطالبات از بیمه‌ها بود تا توان پاسخگویی، خرید و ارائه خدمات داشته باشند.


همچنین شرکت‌های پخش دارویی و تجهیزات پزشکی باید با معاونت غذا و دارو در ارتباط تنگاتنگ برای رفع کمبودهای احتمالی باشند و با نظر ستاد توزیع دارو، تبادلات دارو و... در چرخه توزیع به سهولت انجام گیرد. که انجام خریدهای متمرکز در بحث کمبودهای داروئی در بخش‌های بستری تجربه موفقی در جهت مدیریت و ساماندهی شرایط بود و این مستلزم پشتیبانی توسط شرکت‌های پخش در زمینه دپو دارو بود که مشارکت خوبی داشتند

نظارت‌های دارو، ملزومات پزشکی و شیر خشک در آذربایجان غربی تشدید می‌شود

معاون غذا و داروی آذربایجان غربی گفت: در شرایط فعلی به منظور ارائه خدمات مطلوب، نظارت‌های دارو، ملزومات پزشکی و شیر خشک در آذربایجان غربی تشدید می‌شود؛ لذا همه کسانی که در ارتباط با بیمار هستند باید با سعه صدر در برخورد با بیمار، ارائه مشاوره‌های داروئی و تامین دارو همکاری‌های لازم را با مردم داشته باشند. همچنین در عرصه نظارتی نیز از ظرفیت انجمن داروسازان نیز استفاده خواهد شد.

تعامل و سعه صدر با ارباب رجوع به معنی عدم برخورد با متخلف نیست

وی گفت: تعامل و سعه صدر به معنی عدم برخورد با متخلف نیست و با متعرضین حریم سلامت، خاطیان و احتکار کنندگان دارو، گرانفروشان و اخلالگران نظام دارویی کشور و کسانی که از ارائه خدمات داروئی استنکاف نمایند شناسایی و با مراکز متخلف اعم از داروخانه و شرکت‌های توزیع، بخش خصوصی، بیمارستان‌ها برخورد جدی خواهد شد.

جلسات ستاد توزیع دارو به صورت هفتگی برنامه ریزی و برگزار گردد.

دکتر غفارزاده در ادامه به تامین و توزیع اصولی دارو و حل مشکلات دارویی و اهمیت شرکت‌های توزیع در زنجیره تامین دارو اشاره کرد و گفت: در استان 40 شرکت پخش دارو، فعال هستند که در مواقع بروز کمبود در اقلام داروئی نقش و عملکرد این شرکت‌ها مهم و حساس است و عدم فروش و یا احتکار، توزیع نامناسب احتمالی و... می‌تواند بر مشکلات موجود دامن بزند که ستاد توزیع با افزایش نظارت از بروز مشکلات پیشگیری می‌کند.

دکتر غفارزاده در ادامه تصریح کرد: چرخه دارو متکی به نقدینگی است ولی باید از طریق راهکارهای ویژه، دارو در حاشیه امنیت باشد تا مردم داروی مورد نیاز خود را به سهولت تامین کنند.

وی خطاب به داروخانه‌ها گفت: داروخانه‌ها باید موجودی داروئی خود را به مرکز اطلاع‌رسانی داروئی معاونت اعلام کنند تا در صورت گزارش کمبود داروئی، مرکز اطاع‌رسانی دارو و سموم در اسرع وقت محل عرضه دارو را به بیمار اطلاع‌رسانی و اعلام نماید تا بیمار داروی مورد نیاز خود را در اسرع وقت تامین نماید.

گفتنی است در پایان این جلسه پانل پرسش و پاسخ با حضور معاون غذا ودارو، مدیران دارو و تجهیزات معاونت، دبیر انجمن داروسازان استان، مدیر انجمن شرکت‌های پخش داروی استان و .... برگزار شد.


در ادامه مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان استان از اقدام ارزنده معاونت و غذا و دارو در زمینه ساماندهی دارو و ملزومات مصرفی پزشکی در استان ابراز خرسندی و تشکر نمودند و به سوالاتی در زمینه فروش نقدی شرکت‌ها، قیمت گذاری ملزومات مصرفی بر اساس سایت، قیمت فروش داروها و.... مواردی اشاره نمودند که موضوعات مطرح شده از سوی مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان، بیمه‌ها، شرکت‌های پخش دارو، مراکز درمانی و... بحث و هم اندیشی شد.

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٨ - ١٤:٢٧ / شماره خبر: ١٩٠٩٠٣ / تعداد نمايش: 31

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج