عنوان ها

دسترسی سریع

   

 

آخرین اخبار

 


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

اصفهان/برگزاری همایش بهداشت و سلامت برخورد با تشعشعات هسته‌ای و امواج الکترو مغناطیسی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

وهمایش بهداشت و سلامت برخورد با تشعشعات هسته‌ایاحد بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان به منظور اطلاع‌رسانی در خصوص اثرات و زیان‌های ناشی از منابع انرژی‌های هسته‌ای و امواج الکترومغناطیسی موجود در منازل، اماکن عمومی و محل‌های کار، اقدام به برگزاری همایش یکروزه‌ای تحت عنوان "بهداشت و سلامت برخورد با تشعشعات هسته‌ای و امواج الکترو مغناطیسی" نمود.

در این همایش که دوشنبه سوم مردادماه در تالار لقمان مرکز همایش‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار گردید، کارشناس ارشد بهداشت پرتوهای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعی از مسئولین دانشگاه و مرکز بهداشت استان اصفهان، مدیران دستگاه‌های دولتی استان، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم دکتر حیدری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استاناصفهان طی سخنانی با اشاره به توسعه و پیشرفت کشورهای دنیا از جمله کشور ایران اظهار نمود: در مسیر توسعه پایدار مسائل و مشکلاتی وجود دارد که بایستی متخصصین و کارشناسان با اتخاذ تصمیمات درست و بجا از عهده آنها برآیند.

وی وجود تشعشعات مختلف رادیویی در اطراف زندگی مردم را از جمله عوامل صنعتی شدن جوامع عنوان کرد و افزود: برای تضمین سلامت خود و جامعه، تمامی ارگان‌ها بایستی به علم روز مجهز شده و نحوه استفاده درست و بهینه از وسایل را به همگان آموزش دهند تا خطر ابتلا به امراض گوناگون ناشی این تشعشعات در زندگی کمتر گردد.

دکتر حیدری در پایان سخنان خود با تشکر از همکار‌ی‌ استانداری در تدوین سند جامع سلامت در استان گفت: در تلاش هستیم با تدوین سند جامع سلامت در استان از موازی‌کاری در دستگاه‌ها جلوگیری نموده و برای همه سؤالات مربوط به سلامت، پاسخ‌های ارزشمندی ارائه دهیم، همچنین در مقابل مخاطرات راه‌حل‌های درست و کاربردی داشته باشیم.

در ادامه مراسم مهندس شیشه‌فروش مدیر مرکز مدیریت بحران استان اصفهان، به پدیده گرمتر شدن جهان در طی یک دهه گذشته اشاره نمود و افزود:در ده سال گذشته، تمامی کشورهای جهان بیشترین دما را نسبت به سال‌های گذشته داشته‌اند، به گونه‌ای که  گرم شدن هوا در جهان به صورت ویژه مورد توجه همگان قرار گرفته است. وی دست‌درازی انسان به طبیعت را دلیل بر تغییرات اقلیمی قلمداد نمود و ادامه داد: تغییرات اقلیمی به ندرت و در طی یک دوره بسیار طولانی مدت اتفاق می‌افتد که تا 2000 سال نیز ممکن است به طول انجامد، ولی صنعتی شدن دنیا و تولید گازهای گلخانه‌ای در طی 50 سال اخیر در تغییرات جوی تاثیرات فراوانی برجای گذارده که سوراخ شدن لایه ازن و ورود اشعه‌ها و پرتوهای مضر با طول موج‌ بلند به زمین از جمله آنهاست.

وی ادامه داد: پرتوهایی با طول موج کوتاه مانند پرتوهای ماورای بنفش، نور مرئی، مادون قرمز، امواج ماکروویو، امواج رادیویی و ... در تولید و پیشرفت صنعت مؤثر می‌باشند ولی پرتوهایی با طول موج بلند و متوسط مانند پرتوهای ایکس، آلفا، گاما، بتا و ... باعث بروز خطرات فراوانی از جمله ضعف سیستم ایمنی بدن، آسیب‌های چشمی، پیری زودرس پوست و حتی سرطان پوست می‌گردند.

وی در پایان سخنان خود گفت: برای جلوگیری از خطرات پیش رو، معاهداتی به صورت ویژه در جهان تدوین گردید که در آن کشورهای دنیا از جمله ایران متعهد شدند منابع انتشار دهنده گازهای گلخانه‌ای که شامل نیتروژن، ازت و دی‌اکسیدکربن است را کاهش دهند تا از گرم‌تر شدن زمین و بروز مشکلات فراوان در سلامت انسان‌ها جلوگیری نمایند.

مهندس گورانی کارشناس ارشد بهداشت پرتوهای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دیگر سخنرانان این همایش بود که در خصوص مباحثی از جمله برخورد خردمندانه با خورشید، پرتوهای رادون به عنوان یکی از مشکلات در سلامت کشور و همچنین میدان‌های الکترومغناطیس به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی همچنین تشعشعات را به دو دسته یونساز و غیر یونساز تقسیم نمود و افزود: پرتوهای یونساز بسیار پرانرژی بوده و مانند بمب خوشه‌ای در بدن عمل می‌کنند، به گونه‌ای که اگر به صورت مستقیم به بدن برسند باند شیمیایی بافت بدن را می‌شکنند و عوارض وخیمی برای دستگاه‌های مختلف بدن بوجود می‌آورد و منجر به بیماری‌هایی چون سرطان، آب مروارید و حتی مرگ می‌شوند.

وی ادامه داد پرتوهای غیریونساز انرژی کافی برای یونیزاسیون ندارند ولی خاصیت تجمع‌پذیری دارند و اگر انسان به طور مداوم در برابر آنها قرار گیرد باعث عوارضی چون قرمزی و تیرگی پوست، سرطان پوست و حتی التهاب قرنیه چشم می‌گردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آمار جهانی مبتلایان به آسیب های پرتوی اشاره نمود و تصریح کرد: 82درصد از آسیب‌های مردم جهان از انرژی طبیعی است و از این میزان 52درصد حاصل از گاز رادون می‌باشد که در این خصوص مسئولین بایستی به صورت ویژه به آن توجه داشته باشند.

مهندس گورانی حفاظت بدن در مقابل تشعشعات را امری ضروری قلمداد کرد و گفت: دست نزدن به اشیاء مشکوک، دور شدن از میدان‌های الکترومغناطیسی، خارج نمودن دوشاخه سیم‌های وسایل برقی در هنگام استفاده نکردن، استفاده حداقل و در حد ضرورت از موبایل و منع کودکان از استفاده از موبایل، خارج نشدن از منزل در ساعات 3-12 بعدازظهر و قرار نگرفتن در معرض آفتاب، حفظ فاصله از وسایل برقی در هنگام کار با آنها در حد ممکن به خصوص دستگاه ماکروویو از جمله موارد حفظ بدن از آسیب‌های ناشی از وسایل پرتوزا می‌باشد.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: آموزش همگانی بهداشت مواجهه با تشعشعات پرتوی، ضامن حفظ و ارتقای سلامت جامعه خواهد بود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣ مرداد ١٣٩٠ - ١٤:٤٨ / شماره خبر: ٣٩٣٠٧ / تعداد نمايش: 3621

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج