عنوان ها

دسترسی سریع

   

 

آخرین اخبار

 


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

اصفهان/دومین کارگاه بین‌المللی مدیریت کنترل و پیشگیری از بیماری لیشمانیوز (سالک)

سالکمرکز بهداشت استان با همکاری مرکز بهداشت شماره دو اصفهان، دومین کارگاه بین‌المللی مدیریت کنترل و پیشگیری از بیماری لیشمانیوز (سالک)، را یکشنبه 19 تیرماه در سالن اجتماعات هتل آسمان اصفهان برگزار نمود.

در این مراسم که با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت، رییس اداره زئونوز (بیماری‌های مشترک انسان و حیوان) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کارشناسان مسئول سالک 4 کشور یمن، پاکستان، افغانستان و عراق و همچنین کارشناسان مسئول سالک دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شیراز، مشهد، کرمان و گنبدکاووس برگزار گردید در خصوص نحوه‌ اجرای برنامه کنترل سالک در استان اصفهان و دوره اصلاح فرایندها بحث و بررسی شد.

در این مراسم دکتر محمدرضا شیرزادی رییس اداره زئونوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی سخنانی با اشاره به اینکه 60 درصد بیماری‌های عفونی از حیوان به انسان منتقل می‌گردد گفت: بیماری هاری، تب مالت، سیاه زخم، تب کریمه کنگو و سالک نمونه‌هایی از بیماری‌های منتقله از حیوان به انسان می‌باشد.

وی افزود: در حال حاضر 18 استان کشور از جمله استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، گلستان، سمنان، تهران، شیراز، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و ایلام از جمله استان هایی هستند که در معرض بیماری سالک بوده و انتقال بیماری در آنها بالقوه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در استان‌های شمال غربی کشور نیز نوعی انگل مشابه بیماری سالک با عنوان کالاآزار وجود دارد که مناطقی از بدن مانند کبد و طحال را درگیر می‌کند.

وی بیماری سالک را به دو نوع شهری و روستایی تقسیم نموده و تشریح کرد: ناقل بیماری نوع شهری این بیماری پشه خاکی بوده که انگل آن در بدن انسان وجود دارد و ناقل بیماری نوع روستایی، موش‌های صحرایی و پشه خاکی می‌باشد که از مناطق آلوده به بدن انسان وارد میشود و به طور کلی 80 درصد از مبتلایان به بیماری سالک، از نوع روستایی و 20 درصد آن از نوع شهری است.

دکتر شیرزادی روش کرایوتراپی یا سردکردن موضع بیماری را آخرین روش درمان این بیماری عنوان نمود و افزود: این روش بدون درد بوده و بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته و هم‌اکنون از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت رایگان در مراکز درمانی انجام می‌شود.

رییس اداره زئونوز با تاکید بر اینکه بیماری سالک به صورت صددرصد ریشه‌کن نخواهد شد تصریح کرد: به دلیل وجود موش‌های صحرایی، نمی‌توان ابتلا به این بیماری را به طور کامل به صفر رسانید ولی با آموزش‌های لازم می‌توان درصد مبتلایان به این بیماری را کاهش داد.

وی در پایان سخنان خود به موارد پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک اشاره نمود و گفت: قراردادن زباله‌ها در بیرون از منزل در ساعات در نظر گرفته شده، استفاده از لباس‌های آستین بلند در هنگام غروب و شب در بیرون از خانه، استفاده از پشه‌بند در بیرون از شهر و مراجعه به پزشک در زمان مشاهده‌ی دانه‌ها و زخم‌های مشکوک که بیش از دوهفته به طول می‌انجامد می‌تواند از بروز بیماری سالک جلوگیری نماید.

دکتر فدایی رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان نیز بیماری سالک را یک زخم پوستی عنوان نمود و گفت: در قدیم استان اصفهان به عنوان یکی از پایگاه‌های مهم این بیماری از نوع مرطوب یا روستایی معروف بود و بیماری سالک در چندین نقطه از شهرستان‌های استان اصفهان به صورت بومی وجود داشت.

وی افزود: تا قبل از برنامه‌ پنج ساله کنترل سالک، سالانه حدود 4000 مورد بیماری سالک ثبت می‌شد و فعالیت‌هایی که قبل از برنامه‌ پنج‌ساله در راستای کنترل سالک انجام می‌گردید اگرچه در زمان خود قابل تقدیر بود ولی به جهت محدود بودن عرصه اجرا نتایج قابل قبولی به بار نیاورد. وی آغاز اجرای برنامه کنترل سالک را دور اول سفرهای استانی ریاست جمهوری بیان و تشریح کرد: در اواخر سال 1386 و در دور اول سفرهای استانی ریاست محترم جمهوری فرصتی برای مطرح نمودن برنامه پنج‌ساله کنترل سالک، با حمایت‌های استانداری و تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوجود آمد که از ابتدای سال 87 آغاز و تا سال 91 ادامه خواهد داشت و اکنون در سال چهارم اجرای این برنامه قرار داریم.

دکتر فدایی در خصوص نحوه اجرای برنامه مذکور در طول سه سال گذشته گفت: در طی هرسال از عملیات مذکور حداقل 5000 هکتار از اراضی آلوده به مخزل بیماری که نوع خاصی از موش می‌باشد توسط نیروهای عملیاتی، طعمه‌گذاری و پاکسازی شد، همچنین در این عملیات سعی بر آن شد تا با طعمه‌گذاری در شعاع 500 متری مناطق آلوده، مخزن و ناقل بیماری را از منازل مسکونی دور نماییم تا موارد ابتلا به زخم سالک کاهش یابد.

وی عملیات مذکور را مورد تایید اداره کشاورزی محیط زیست و منابع طبیعی استان عنوان نمود و ادامه داد: در طی این عملیات با وجود عرصه وسیع مورد مداخله، تلاش گردید تا از هرگونه آسیبی به محیط زیست و همچنین پوشش گیاهی و جانوری جلوگیری شود.

دکتر فدایی میزان موفقیت عملیات در کاهش بروز سالک در نقاط مختلف را متغیر و بین 30 تا 70 درصد عنوان نمود و اظهار امیدواری کرد تا پایان سال پنجم عملیات در سال 91 به طور متوسط بروز این بیماری 70درصد نسبت به سال 86 کاهش یابد.

وی افزایش آگاهی مردم مناطق سالک‌خیز را از شیوه‌های حفاظت فردی در مقابل گزش، بسیار مهم قلمداد کرد و ادامه داد: دانشگاه علوم‌پزشکی در تلاش است تا ابزارهای مختلف حفاظت فردی از قبیل پشه‌بند بهداشتی، پمادها و کرم‌های دافع حشرات، قرص‌های دورکننده حشره‌کش و ... را در بین مردم ترویج نماید. دکتر فدایی هزینه‌ی در برداشته برای اجرای این عملیات را سالانه حدود پنج میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: حفظ دستاوردهای این برنامه مستلزم همکاری و همیاری بین ادارات ذیربط در هر شهرستان، تحت نظر اداره فرمانداری همان شهرستان می‌باشد و تنها از همین طریق می‌توان به تداوم کاهش سالک در سطح منطقه امیدوار نمود. وی همچنین همکاری‌های علمی مرکز تحقیقات پوست و سالک اصفهان و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران را در این زمینه شایسته‌ی تقدیر خواند.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان در بخش دیگری از سخنان خود به رایگان بودن خدمات تشخیصی و درمانی سالک در تمام مناطق تحت پوشش دانشگاه اشاره نمود و افزود: نمونه‌گیری زخم و بررسی آن و همچنین تزریق داروی ویژه سالک در داخل زخم و استفاده از ازت مایع برای تسریع بهبودی زخم به صورت رایگان انجام می پذیرد.

دکتر فدایی نتایج درمان بیماری سالک را در مراحل اولیه، بسیار مؤثرتر از مراحل پیشرفته زخم قلمداد نمود و ادامه داد توصیه ما به شهروندان مناطق سالک‌خیز این است که در صورت مشاهده هر نوع جوش یا زخمی که طی دو هفته بطور خودبه خود بهبود نیابد به مراکز تشخیصی سالک که هر شهرستان وجود دارد مراجعه نمایند.

دکتر فدایی در پایان سخنان خود گفت: کنترل سالک در هر منطقه را مستلزم بهسازی محیط دانست و گفت: از شهرداری ها، بخشداری ها و دهیاری‌های مناطق آلوده به سالک انتظار می رود از تجمع زباله ها و ضایعات نخاله ساختمانی جلوگیری نمایند؛ همچنین از مجریان پروژه های انبوه سازی مانند ساخت شهر جدید، مسکن مهر ، پروژه های رفاهی تفریحی، کمپهای توریستی احداث ورزش و توسعه مجتمع های مسکونی انتظار می رود قبل از تصویب نهایی و آغاز به کار اجرایی عمرانی با معاونت بهداشتی دانشگاه در مورد خطرات بالقوه سالک در آن گونه مناطق مشاوره نمایند.

شایان ذکر است بازدید از مرکز درمانی سالک در خانه اصفهان، تداوم آموزش در ایستگاه تحقیقاتی دانشگاه تهران در خیابان زینبیه و همچنین آموزش عملیاتی کنترل سالک در صحرای سجزی از دیگر برنامه های این کارگاه آموزشی می باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ تير ١٣٩٠ - ١٣:٥٤ / شماره خبر: ٣٨٠٤٨ / تعداد نمايش: 2506

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج