عنوان ها

دسترسی سریع

   

 

آخرین اخبار

 


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برنامه های هفته سلامت در استان قزوین برگزار شد

 
 
زنگ سلامت
 
 هفته سلامت که محور فعالیت های مشترک دستگاههاو سازمان های مختلف در کشور است، در بخش همکاریهای مشترک دانشگاه علوم پزشکی و سازمان آموزش و پرورش با نواختن زنگ سلامت آغاز شد.
در مراسم نمادین نواختن زنگ سلامت که در مدرسه ابتدایی کابل البرز قزوین و با حضور صابری معاون امنیتی و سیاسی استاندار، دکتر زینالو رییس دانشگاه، شهاب زاده رییس سازمان آموزش و پرورش استان ، دکتر مهرام معاون بهداشتی دانشگاه و جمعی از مسئولان برگزار شد، زنگ سلامت توسط معاون امنیتی و سیاسی استاندار نواخته شد.
در این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم و طنین سرود ملی جمهوری اسلامی که بصورت زنده توسط دانش آموزان اجرا شد، شهاب زاده و سپس دکتر مهرام سخنرانی نمودند و گروههای سرود دانش آموزی به اجرای سرود پرداختند.
گفتنی است زنگ سلامت در اولین روز هفته سلامت در یکی از مدارس ناحیه دو آموزش و پرورش نیز به صدا در آمد.
 
همایش پیاده روی و ورزش صبحگاهی
  
همایش پیاده روی و ورزش صبحگاهی ، صبح روز چهارشنبه 18 فروردین ماه در محل پیست دو و میدانی دانشگاه برگزار شد.
در این همایش که به همت اداره تربیت بدنی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و با حضور جمعی از بانوان شاغل در پردیس دانشـــگاه برگزار گردید ، پس از اجـــرای ورزش همگانی و پیاده روی یک ساعته ، به سه نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه به نام های خانم ها ؛ رجبی ، یعقوبی و قدیمی جوایزی اهداء گردید.
  
 
همایش پیاده روی بانوان
 
به منظور ارتقاء سطح سلامت چامعه و فرهنگ انجام تحرک بدنی، همایش پیاده روی بانوان شاغل در سطح دانشگاه، در محل پارک بانوان در دومین روز از هفته سلامت برگزار گردید.
این برنامه در کمیته برگزاری برنامه های بزرگداشت هفته سلامت در ستاد دانشگاه به تصویب رسید و به کلیه مجموعه ها و معاونتهای تحت پوشش دانشگاه، مرکز بهداشت شهیدبلندیان و مراکز بهداشتی درمانی شهرستان قزوین ابلاغ گردید . استقبال پرشور همکاران شاغل در سطح دانشگاه نزذیک به 300 نفر، حاکی از رضایت همکاران از برنامه ریزی و اجرای این برنامه و اشتیاق برای تداوم آن داشت.
انجام پیاده روی جمعی در محوطه پارک، نرمش و انجام حرکات ورزشی تحت آموزش و نظارت کارشناس تربیت بدنی، نصب بنرهای اطلاع رسانی پیامهای بهداشتی، توزیع پمفلتهای بهداشتی با موضوعات متنوع، انجام مشاوره رایگان پزشکی و در پایان پذیرایی با یک میان وعده سیب سرخ از جمله فعالیتهای صورت گرفته در این برنامه بود. همچنین در پایان برنامه از زحمات مربیان تربیت بدنی با اهداء جایزه ای از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه تقدیر بعمل آمد.
 
 
 
 
                                                          اجرای طرح جامع سلامت در هفته سلامت
 
 در پنجمین روز از هفته سلامت، اولین گام اجرای طرح جامع سلامت در استان قزوین با تبادل دوازده تفاهم نامه بین دانشگاه علوم پزشکی و دستگاههای اجرایی استان در سالن اجتماعات استانداری آغاز شد.
براساس این تفاهم نامه ها، دستگاههای اجرایی موظف خواهند بود در برنامه ها و پروژه های خود، مقوله سلامت را لحاظ کرده و در سیاستگذاری ها سلامت محور باشند.
در آیین ویژه ای که به همین منظور و با حضور دکتر محمد علی محققی معاون آموزشی وزارت بهداشت، مهندس عجم استاندار قزوین، دکتر زینالو رییس دانشگاه، مهندس حمزه ای معاون برنامه ریزی استانداری، دکتر مهرام معاون بهداشتی دانشگاه و جمعی از مدیران کل و روسای سازمان ها و همچنین دبیران کارگروهها، صبح روز یکشنبه بیست و دوم فروردین سال جاری برگزار شد، ضمن تقدیر و تشکر از دبیران کارگروهها، تفاهم نامه های منعقده بین دانشگاه علوم پزشکی و دستگاههای اجرایی استان تبادل شد.
دکتر زینالو رییس دانشگاه در این مراسم که آغازگر آن تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید و نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی بود، در سخنان کوتاهی ضمن خوش آمد گویی به مدعوین و تقدیر و تشکر از همه مسئولان و دست اندر کاران تدوین طرح، گزارشی از مراحل تدوین طرح از ابتدای سال 1386 تاکنون ارائه داد و افزود: طرح جامع سلامت استان قزوین برای اولین بار در کشور با بررسی همه عوامل موثر بر سلامت ارایه گردید و تمام دستگاههای اجرایی را در استان سلامت محور می سازد.
رییس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بهره مندی و نیاز همه آحاد مردم به سلامت گفت: عدالت در سلامت می گوید؛ تمامی انسانها باید و حق دارند از حداقل های استانداردهای سلامت در اجتماع برخوردار باشندو دولت مکلف به تامین این حداقل ها در زندگی است.
دکتر محمد علی محققی معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخنران اصلی این مراسم نیز در سخــنانی ضمن اعلام رضایت و ابراز خــرسندی از توجه استان به مقوله سلامت گفت: سلامت نعمت مجهول الهی است و ودیعه ای است اعطایی از طرف خداوند که بشر از قبل از تولد تا پایان عمر به آن نیازمند است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به ضعف نظریه های جهانی در مورد سلامت گفت: با اینکه جامع ترین دیدگاه در مورد سلامت دیدگاه سازمان بهداشت جهانی است ولی باز می بینیم این سازمان گاه نظر خود را تغییر می دهدولی در دیدگاهی
که حضرت امام سجاد (ع) معرفی می کند، چنین نیست. در دیدگاه امام سجاد (ع) سلامت نیاز همه ساحات وجودی انسان بر شمرده شده است.

 
 
 
دکتر محققی افزود: علم ناظر بر سلامت، علم طب است و طب از اسماء الهی است، یا طبیب من لا طبیب له، طبابت شغل نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه معصومین علیهم السلام است که مردم به آن بزرگواران پناه می برند.

دکتر محققی در پایان سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر مجدد از طرحان و دست اندر کاران طرح جامع سلامت توصیه کرد؛ از نظر علمی عوامل تهدید کننده و تامین کننده سلامت بطور عمده در شیوه زندگی مردم ریشه دارد و شما باید شیوه زندگی مردم را تغییر دهید تا آنان سالم زندگی کنند.
این مراسم با برگزاری نشست جمعی معاون برنامه ریزی استانداری، معاون بهداشتی دانشگاه، مدیر کل برنامه ریزی استانـــداری و مشاور طــرح ادامه یافت و گزارش نیمه نهایی طرح و اقدامات انجام شده و همچنین انتظارات بعدی برای شرکت کنندگان بازگو شد.
مهندس عجم استاندار قزوین آخرین سخنران این مراسم بود که در سخنان خود با تمجید از تمام دست اندر کاران گفت: طرح جامع سلامت زیر نظر مستقیم استانداری تدوین شده است و مجموعه استان متعهد شده اند تا برای اولین بار در کشور گامی را بردارند که مهمترین و اصلی ترین نیاز مردم را تامین می کند.
استاندار قزوین همچنین از مهندس نصری و مهندس طاهایی استانداران پیشین استان در تدوین طرح و انجام مطالعات اولیه تشکر و قدر دانی نمود و افزود: سیاست استانداری اجرای طرح و نظارت مستقیم برآن است و به عنوان هماهنگ کننده دستگاههای اجرایی سعی خواهد کرد که طرح به نحو احسن اجرا و نتایج آن حاصل شود.
در پایان این مراسم دبیران کارگروههای مختلف لوح تقدیر خود را از دست معاون آموزشی وزارت بهداشت و استاندار دریافت کردند و همچنین دوازده تفاهم نامه نیز بین دانشگاه علوم پزشکی و دستگاههای اجرایی تبادل شد.
   
 
همایش سیمای سلامت استان
  
همایش سیمای سلامت استان قزوین با حضور سرهنگ توکلی معاون بسیج سازندگی سپاه صاحب الامر (عج) ، سرهنگ مهاجر معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان، سرهنگ زارع رئیس دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر،مدعوین از جها دکشاورزی ، مسئولین بسیج سازندگی نواحی و پایگاهها، مسئولین بهداری سپاه استان ، رابطین بهداشتی وجمعی از بسیجیان در آخرین روز از هفته سلامت در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار گردید . این همایش با مشارکت معاونت بهداشتی دانشگاه و سپاه صاحب الامر(عج) استان ، بمنظور ارتقاء سطح آگاهی و نگرش مدعوین درخصوص سیمای سلامت استان صورت گرفت.
مهندس عزیزخانی کارشناس مسئول تغذیه استان در این همایش در خصوص افزایش بیماریهای غیرواگیر ابراز نگرانی کرده و بیان داشت، بیماریهای غیرواگیر مانند بیماریهای قلبی عروقی، فشارخون، دیابت، انواع سرطانها و...   به میزان نگران کننده ای افزایش دارد که که عادات غذایی یکی از ارکان مهم برنامه های پیشگیری از این بیماریها تلقی می شود.

 
 
 
ایشان در ادامه افزود: یکی از مواد غذایی که برای پیشگیری از بیماریهای قلبی توصیه می کنند ماهی می باشد که سرانه مصرف ماهی در استان 3.8 کیلوگرم، در کشور 7.2 کیلوگرم، در دنیا 16 کیلوگرم و در کشور ژاپن 73 کیلوگرم می باشد.مصرف ماهی بدلیل داشتن چربی امگا 3، نقش بسیار مهم در پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و فشارخون داردومتخصصین توصیه می کنند هفته ای دو بار ماهی مصرف شود.

مهندس عزیزخانی مصرف ماهی، کاهش مصرف چربی، کاهش مصرف سوسیس و کالباس ، مصرف میوه وسبزی و داشتن تحرک بدنی را برای پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر توصیه نمودند.
در ادامه دکتر رجبی معاون فنی مرکز بهداشت استان، داشتن یک بازنگری کلی در روش زندگی را مستلزم زندگی های جدید و شهری اعلام نموده و اهمیت پیشگیری های سه سطح را در مقابله با بیماریها توضیح داد.
در پایان سرهنگ مهاجر ، معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان ، نیروی انتظامی را مسئول برگزاری نظم و امنیت معرفی کرده که در دو بعد عرضه و تقاضا فعالیت می نماید.
در این همایش تیزرهای تولیدی مرکز بهداشت استان در خصوص پیشگیری از اعتیاد و مهارتهای زندگی نظیر کنترل استرس و مهارت نه گفتن به معرض نمایش گذاشته شد.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٣٨٩ - ٠٧:٢٦ / شماره خبر: ١١٦٣٠ / تعداد نمايش: 1900

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج