وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٣  -  
 » 
عنوان ها
دسترسی سریع
آخرین اخبار
آموزش همگانی سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

آمادگي‌هاي لازم قبل از باردار شدن

روش زندگي شما بر سلامت جنين و شما در طول بارداري تأثير مي‌گذارد
با برنامه‌ريزي پيش از بارداري مي‌توان اتفاقات را پيش‌بيني و حاملگي خوبي را در پيش داشت. معمولاً خانم‌ها پس از سپري شدن 4-8 هفته از بارداري متوجه حاملگي مي‌شوند در حاليكه هفته‌هاي اول بارداري از اهميت بالايي برخوردار است. در گذشته بيشتر به بهداشت ومراقبت در طول بارداري توجه مي‌شد و در حال حاضر پزشكان معتقدند بهتر است پدر و مادر قبل از اقدام به بارداري خود را آماده نقش جديد كرده و اطلاعات لازم در اين زمينه را كسب نمايند.
 
سلامت عمومي بدن و آمادگي جسماني براي باردار شدن از اهميت زيادي برخوردار است كساني كه از بيماري مزمن رنج مي‌برند ميبايستي قبل از بارداري اين موضوع را با پزشك و يا ماما در ميان بگذارند زيرا بارداي گاه سبب تشديد بعضي بيماري‌ها شده و شرايط را براي مادر و يا جنين خطرساز مي‌كند. بيماريهايي مانند بيماري قلبي، صرع، ديابت، مشكلات كليوي و ... از اين دسته بيماري‌ها مي‌باشند. در بسياري از موارد لازم است ميزان مصرف يا نوع داروهاي مصرفي فرد تغيير كند تا از عوارض بيماري يا دارو در طي بارداري پيشگيري شود.
 
استفاده از روش‌هاي تعيين زمان تخمك‌گذاري با هدف استفاده بهينه از زمان مناسب براي بارداري نيز حائز اهميت است، اين روش با استفاده از دماي بدن كه در روز تخمك‌گذاري حدود نيم درجه افزايش را نشان مي‌دهد و يا افزايش ترشحات واژن كه بيانگر تخمك‌گذاري است و يا ساير روش‌ها امكان‌پذير است.
 
مصرف مكمل‌هاي دارويي مانند اسيدفوليك در خانم‌هايي كه قصد باردار شدن دارند و يا مادران باردار در ماه‌هاي اول و دوم بارداري بسيار ضروري است. كمبود اسيد فوليك موجب ايجاد نقص‌هاي مادرزادي در دستگاه عصبي كودك مي‌شود. خانم‌هايي كه قصد بارداري دارند بهتر است از مواد غذايي غني از اسيدفوليك يا مكمل اسيد فوليك طبق تجويز پزشك استفاده كنند.
 
ميزان اسيدفوليك مورد نياز در يك فرد بزرگسال 400 ميكروگرم در روز است. در سال‌هاي اخير به دليل تحقيقاتي كه انجام شده استاندارد نياز روزانه افراد را افزايش داده‌اند كه نشان از اهميت دريافت اين ويتامين دارد. نياز به اسيدفوليك در بارداري و شيردهي دوبرابر مي‌شود.
 
افرادي كه سوخت و ساز بدن آنها بالاست و يا مبتلا به بيماري خاصي چون سلولهاي خوني داسي شكل يا سرطان خون هستند، نيازمند اسيدفوليك بيشتري مي‌باشند.
 
اسيدفوليك در اثر نگهداري مواد غذايي در دماي اتاق و پختن به ميزان زيادي از بين مي‌رود.
 
 
مواد غذايي غني از اسيد فوليك در جگر،
-          در جگر، قلوه و گوشت بدون چربي بيشترين ميزان آن موجود است.
-          در حبوباتي چون لوبيا قرمز، لوبيا سفيد و سويا و در سبوس گندم موجود است.
-          در سبزيجاتي چون اسفناج، كلم، كاهو، مارچوبه و آرتيشو و در ميوه‌هايي مثل آب پرتقال تازه و موز موجود است.
-          ميزان كمي در زرده تخم‌مرغ و شير موجود است.
 
در صورتي كه شما يك غذاي حاوي حبوبات به همراه نان سبوسدار مصرف كنيد مثل خوردن يك كاسه آبگوشت پر حبوبات با نان سنگك را به همراه ماست و اسفناجي كه حداقل 1 فنجان اسفناج پخته دارد ميل نماييد و در بين روز ماءالشعير بنوشيد، ميزان مورد نياز اسيد فوليك بدن شما تأمين خواهد شد.
 
اگر با كم‌خوني روبرو هستيد با پزشك و يا ماما در ميان بگذاريد و با انجام آزمايش خون ميزان آن را مشخص و درمان مناسب پيش از اقدام به بارداري انجام گيرد زيرا كم‌خوني باعث احساس خستگي زودرس شده و ضمناً در بارداري بايستي ذخيره مناسب از آهن براي جنين و خوني كه حين زايمان از دست مي‌رود، وجود داشته باشد.
 
وزن ايده‌آل:
حداقل سه ماه قبل از باردار شدن بايستي به وزن مناسب برسيد در زمان بارداري سلامت جنين تا حد زيادي به تعادل وزن مادر بستگي دارد. چاقي با افزايش ميزان عوارض بارداري همراه است. ميزان ابتلا به فشار خون، مسموميت حاملگي، ديابت بارداري و نياز به سزارين با چاقي افزايش مي‌يابد.
 
از قرار گرفتن در تماس با مواد شيميايي مضر در خانه و محل كار و همين طور عفونت‌ها، ارتباط نزديك با افراد بيمار پرهيز نماييد. بهتر است، از گروه خون خود و همسرتان مطلع باشيد.
 
واكسن‌هاي مورد نياز مي‌بايست قبل از اقدام به بارداري حداقل به فاصله يكماه تزريق شوند.
 
در صورتيكه فردي نسبت به بيماري سرخجه ايمني ندارد يعني واكسن نزده و يا قبلاً مبتلا نشده است، بايد واكسن سرخجه را 3 ماه قبل از اقدام به بارداري تزريق نمايد.


١٢:١٢ - دوشنبه ١٩ اسفند ١٣٨٧    /    شماره : ١٧٤٠    /    تعداد نمایش : ١٦٤١٨


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1389/12/22 12:51
7
28
سلام بهترین کتابی برام معروفی کنید که موضوعات مفیدی قبل از بارداری داشته باشد.
کاربر مهمان
1390/03/31 11:54
2
11
مطالب اموزنده بود ولی کم بود. ملیحه
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج