وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در دومین همایش و جشنواره طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی:

طب سنتی، یکی از میراث های گرانبهای ایران است / رشد 230 درصدی تعداد داروهای گیاهی در کشور در دولت یازدهم،/ 8 هزار گونه گیاهی در ایران قابل کشت و برداشت است که 1200 نوع از آنها، دارویی است/ به رغم تمام مقاومت های موجود در حوزه طب سنتی، صادرات داروهای گیاهی در دولت یازدهم دو برابر شد / برای توسعه و شکوفایی طب سنتی در کشور باید حصارها و جزم اندیشی ها شکسته شود


وزیر بهداشت با بیان این که در ایران میراث های گرانبهای زیادی وجود دارد که قدر آن را کمتر می دانیم، گفت: طب سنتی یکی از ذخایر و میراث های ارزشمند است که قدمت بسیار طولانی دارد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در آیین اختتامیه دومین همایش و جشنواره طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی در نطنز ضمن بیان این مطلب افزود: گفته می شود 8 هزار جلد کتاب در حوزه طب سنتی وجود دارد که البته دو هزار جلد از آن، احیا شده است.
دکتر هاشمی اظهار داشت: طب سنتی ایرانی در زندگی روزمره ما، کمتر بروز و ظهور داشته است البته مردم به آن معتقد هستند و آن را باور دارند اما برخی از نخبگان کشور، آن را باور ندارند و مشکلات ما در وزارت بهداشت در این حوزه کم نبوده و نیست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برخی افراد به طب سنتی هیچ اعتقادی ندارند و طرفدار طب مدرن هستند، افزود: در مقابل آنها، افرادی هستند که به طب مدرن هیچ اعتقادی ندارند و به نظر من هر دو گروه به بیراهه می روند چراکه اگر فردی نیاز به کشیدن یا پر کردن دندان یا اعمال جراحی دارد، با طب سنتی نمی توان شاهد درمان و بهبودی وی بود.
دکتر هاشمی در عین حال تصریح کرد: مردم از طب سنتی و محلی، نتیجه گرفته اند و مخالفت با آن، مخالفت با اعتقاد و باورهای آنها است.
وزیر بهداشت ضمن قدردانی از نقش مهم صنعتگران حوزه گیاهان دارویی، گفت: تلاش صنعتگران در این حوزه به گروههای دیگر نشان می دهد که باید به میراث طب ایرانی و آموزه های دینی، روایات، سنت و رفتارهای ائمه باز گردیم.
دکتر هاشمی از طب سنتی ایرانی به عنوان یکی از ذخایر کشور یاد کرد و گفت: باید به سرزمین چهار فصل ایران، افتخار کنیم چرا که به دلیل این شرایط اقلیمی، 8 هزار گونه گیاهی در ایران، قابل کشت و برداشت است و در کشورهای عربی در مقایسه با ایران، یک هزارم گونه های گیاهی کشورمان ، قابل کشت نیست.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یک هزار و 200 نوع از 8 هزار گونه گیاهی قابل کشت و برداشت در ایران، خواص دارویی دارند و حدود 600 نوع گیاه دارویی در نطنز قابل کشت و برداشت است چرا که در این منطقه، همزمان شاهد 3 فصل از سال هستیم.
دکتر هاشمی ضمن تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در حوزه طب سنتی و رونق صنعت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، یادآور شد: در دولت یازدهم اقدامات بسیار زیادی در حوزه سلامت انجام شد اما ایجاد وحدت بین ذینفعان ارائه دهنده خدمت ضروری است.
وزیر بهداشت از رشد 230 درصدی تعداد داروهای گیاهی کشور در دولت یازدهم خبر داد و گفت: از سال 92 تا کنون تعداد فرآورده های سنتی از 245 به 806 فرآورده افزایش یافته است و در حال حاضر 1800 فرآورده طبیعی داریم. همچنین 120 شرکت در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی ثبت شده اند و به صنعتگران این حوزه اطمینان می دهیم درست است که سهم شما از بازار، 600 میلیارد تومان در سال است اما همانند رونق در حوزه های دیگر، این حوزه نیز در دولت یازدهم رشد 90 درصدی داشته است.
دکتر هاشمی ادامه داد: علیرغم تمام مقاومت هایی که در حوزه طب سنتی وجود دارد اما صادرات داروهای گیاهی در دولت یازدهم دو برابر شد و در دولت دوازدهم نیز شاهد شکوفایی این صنعت و افزایش اشتغال خواهیم بود و اعتقاد داریم که ایجاد اشتغال در این حوزه، اعجاب انگیز است چراکه دانش، منابع و فرهنگ آن به خوبی در کشور وجود دارد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: برای توسعه و شکوفایی طب سنتی در کشور باید حصارها و جزم اندیشی ها در کشور شکسته شود.
دکتر هاشمی نطنز را یکی از مناطق بسیار زیبا و از نگین های استان اصفهان دانست و گفت: نطنز سابقه تاریخی بسیار طولانی دارد و تاریخ آن به دوره ساسانیان باز می گردد اما به تازگی آثاری از صنعت و ذوب فلزات از 6 هزار سال پیش در این منطقه کشف شده است.
دکتر هاشمی افزود: این منطقه یکی از زیستگاه های بی نظیر بشر بوده و 400 قنات در این منطقه وجود داشته است که بخشی از تمدن ایران را تشکیل می داده است اما متاسفانه شاهد مهاجرت مردم نطنز و بادرود به شهرهای آلوده مانند تهران هستیم .
وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که نطنز با توجه به توسعه گردشگری، بتواند در باز تعریف رونق گیاهان دارویی، نقش ویژه ای داشته باشد.

 دکتر هاشمی در ادامه گفت: از تمام همکارانم در وزارت بهداشت می خواهم که برای توسعه و رونق طب سنتی و گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، نهایت تلاش خود را بکار گیرند تا بتوانیم با دقت، درایت و روش های عملی، عملکرد مناسبی در این حوزه داشته باشیم.
وزیر بهداشت با اشاره به لزوم راه اندازی رشته های بین رشته ای در حوزه طب سنتی در کشور، گفت: در حال حاضر، یک متخصص طب سنتی باید ابتدا پزشک باشد و سپس یک دوره تحصیلی 3 ساله را بگذراند تا متخصص این رشته شود که این دوره طولانی است .
دکتر هاشمی گفت: برای احیای طب سنتی لازم است که دوره های دو، 3، و 4 ساله آموزشی را برای عطاری ها برگزار کرده و آنها را توانمند کنیم.
وزیر بهداشت از شرایط موجود برخی از عطاری ها در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه عده ای سود جو در این حوزه از باورهای مردم سوء استفاده کرده و به سلامت جامعه آسیب می زنند و و همه باید با همکاری هم بتوانیم، برای محصولات صنعتی و داروهای گیاهی، بازار ایجاد کنیم تا در دراز مدت از طریق ارزآوری، منافع مردم و کشور فراهم شود.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به نوسازی و بازسازی بیمارستان بادرود در دولت یازدهم در قالب طرح تحول سلامت، گفت: علاوه بر این، مرکز جامع خدمات سلامت در این شهر برای مردم ایجاد شد و تعداد متخصصان در نطنز و بادرود افزایش یافت.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: خوشبختانه بخش هایی از بیمارستان خاتم الانبیاء نطنز بازسازی شده و طرح توسعه آن در حال ساخت است که تا پایان امسال، ساخت آن به پایان رسیده و ظرفیت آن به 90 تخت بیمارستانی افزایش می یابد و متخصص و تجهیزات مورد نیاز آن نیز تامین می شود اما لازم است که مردم نیز به موضوع پیشگیری و بهداشت اهمیت دهند تا کمتر بیمار شوند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٩ تير ١٣٩٦ - ١٤:٠١ / شماره خبر: ١٦٢٧٤٥ / تعداد نمايش: 2681

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج