وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

تغییر جدیدی در روند تامین دارو و تجهیزات پزشکی رخ نخواهد داد

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشور با شرایط تحریم روبرو است و نمی توان گفت که این تحریم ها بدون تاثیر بوده است.
 
به گزارش وبدا، دکتر حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این که تحریم ها شامل دو بخش خارجی و داخلی است، افزود: در یک تا دو ماه ابتدای امسال، مشکلات زیادی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی داشتیم و برخی از واردکنندگان و تولیدکنندگان این حوزه ها، همراهی لازم را نداشتند و انتظار داشتند که همانند تحریم های سال های گذشته، افزایش قیمت زیادی شامل محصولات آنها شود و از شرایط تحریم کشور، به سود خود استفاده کنند. این در حالی است که انتظار داشتیم که با اقتصاد ملی همراهی بیشتری داشته باشند. 
 
دکتر حریرچی در ادامه با اشاره به اینکه اکثریت قابل توجه فعالان دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی همکاری بسیار خوبی با وزارت بهداشت داشتند و در اکثر کالاها و محصولات حوزه سلامت به حد طبیعی رسیده ایم، افزود: کمبود یک تا یک و نیم درصد دارو ممکن است در همه کشورها وجود داشته باشد، اما مردم باید هوشیار باشند.
 
وی همچنین گفت: متاسفانه دشمنان کشور، این فضای روانی را تشدید می کنند که دارو و تجهیزات پزشکی تامین نخواهد شد و مردم نیز با توجه به این شرایط روانی، اقدام به خرید و نگهداری و ذخیره سازی دارو می کنند که این رفتار درستی نیست و باعث ایجاد کمبود کاذب در این حوزه ها می شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه متاسفانه برخی اقلام را برای مصرف ۳ ماه در کشور توزیع می کنیم، اما ظرف ۵ روز، موجودی آن به پایان می رسد چون تعدادی از افراد اقدام به ذخیره سازی دارو می کنند، افزود: به مردم اطمینان می دهیم که در این شرایط، تغییر جدیدی در روند تامین دارو و تجهیزات پزشکی رخ نخواهد داد چون آمریکا هر چه در توان داشته اعمال کرده و شرایط ما در کشور کاملا با ثبات است. 
 
وی همچنین گفت: وابستگی کشور به مواد اولیه و موثر دارو از ۴۶ درصد به ۳۳ درصد کاهش یافته است که این اقدام بزرگی در جهت خودکفایی و تقویت تولید داخلی است.
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه در ایام راهپیمایی اربعین حسینی، ۹۰۰ دستگاه آمبولانس، ۳۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۱۰ فروند بالگرد اورژانس، ۸۹ مرکز درمانی، ۹ بیمارستان سیار، ۵۶ کلینیک سیار، بیش از ۱۰ هزار نیروی درمانی داوطلب و ۱۷ هزار نیروی اورژانس برای ارائه خدمات به زائران، آمادگی کامل داشتند، افزود: آمبولانس های اورژانس در مرزهای شرقی به فاصله ۴۰ کیلومتری و در مرزهای غربی به فاصله ۱۰ کیلومتری مستقر بودند و هر ۱۶ کیلومتر نیز، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس استقرار داشت. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به دیگر اقدامات در ایام راهپیمایی اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: در حوزه بهداشت، ۱۷۳۰۸ بازدید بهداشتی از موکب ها، محل اسکان و تجمع زائران انجام شد، ۱۴۶۴ کارت بهداشت ویژه اربعین برای افراد فعال در موکب ها، صادر شد و ۲۴۱۷ بیمار عادی و ۶۱۷ مصدوم ترافیکی در بیمارستان ها درمان شده و ۴۹۲۰۰ زائر نیز در محل به صورت سرپایی درمان شدند. 
 
وی در ادامه گفت: اورژانس پیش بیمارستانی به ۵۲۳۰۸ نفر از زائران، خدمات فوریت های پزشکی ارائه کرده است و در این مدت ۵۰۳ عمل جراحی برای زائران انجام شد و ۲۸ دانشگاه برای ارائه خدمات مطلوب به زائران، آمادگی کامل داشتند. 
 
دکتر حریرچی از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ۷۱۰۰ نفر از اتباع بیگانه از جمله اتباع کشورهای افغانستان، پاکستان و هند اشاره کرد و گفت: آموزش های بهداشت فردی و خودمراقبتی به ۲۲۰ هزار نفر از زائران، قبل از سفر به عتبات عالیات از دیگر اقدامات درخصوص راهپیمایی اربعین حسینی می باشد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه عزیمت زائران رضوی برای ایام شهادت امام رضا (ع) از چند روز پیش آغاز شده و اوج آن روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه است، افزود: خیّرین و گروه های مردمی و نهادهای مختلف با کمک وزارت بهداشت، آمادگی لازم برای ارائه خدمات به زائران رضوی را دارند و زیرساخت های خوبی از سال های پیش ساخته شده است. 
 
وی در ادامه گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مسئولیت اصلی ارائه خدمات به زائران رضوی را بر عهده دارد، اما در محورهای غرب مشهد، دانشگاه های علوم پزشکی سبزوار و نیشابور، در شمال مشهد، دانشگاه علوم پزشکی بجنورد و در جنوب مشهد نیز دانشگاه های علوم پزشکی بیرجند و گناباد، آماده ارائه خدمات به زائران هستند.
 
انتظار داریم که این بیمه ها به بیمارستان های دولتی در بخش تخت های VIP، کمک بیشتری داشته باشند
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بیمه های تکمیلی از ابتدای تاسیس در حوزه درمان، زیان ده بوده است، افزود:  ضریب پرداخت خسارت در بیمه های تکمیلی نسبت به حق بیمه دریافتی در بیش از ۱۰ سال، بالاتر از یک بوده و این نشان می دهد که ضرر و زیان بیمه های تکمیلی، زیاده بوده است. 
 
وی در ادامه با بیان اینکه گله اصلی وزارت بهداشت این است که بعد از اجرای طرح تحول سلامت، بخش عمده ای از بیماران به دلیل افزایش خدمات به بخش دولتی، مراجعه کردند و بیمه های تکمیلی نیز با توجه به زیان ده بودن، قبل از طرح تحول سلامت، شرایط پرداخت را سختگیرانه کردند، افزود: بعد از اجرای طرح تحول سلامت، ضرر و زیان شرکت های بیمه های تجاری در بیمه تکمیلی، کمتر شده و انتظار داریم که این بیمه ها به بیمارستان های دولتی در بخش تخت های VIP، کمک بیشتری داشته باشند.
 
براساس قانون کشور ما و کشورهای دنیا، تبلیغ دارو، ممنوع است
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه براساس قانون کشور ما و کشورهای دنیا، تبلیغ دارو، ممنوع است، افزود: بعضا مشاهده می شود که برخی تولیدکنندگان دارو که محصولات آنها مانند داروهای گیاهی از داروهای اصلی نیست، از روش های رپرتاژ آگهی یا روش های دیگر استفاده می کنند که در این خصوص برخورد قانونی انجام خواهد شد. 
 
دکتر حریرچی در ادامه با بیان اینکه برخی مواد مکمل و شبه دارو در شبکه های تلویزیونی خارجی تبلیغ می شود که غیرقانونی است و اگرچه به تولیدکنندگان این محصولات دسترسی نداریم، اما با ذینفعان داخلی آنها برخورد می کنیم، افزود: به عنوان نمونه مشاهده می شود که مجوز یک مکمل یا فرآورده های گیاهی برای تقویت مو گرفته می شود و تولیدکننده ثابت می کند که این محصول بی ضرر است و به تقویت مو کمک می کند که در این صورت مجوز یا پروانه بهره برداری می گیرد و تولیدکننده ممکن است با زیرکی اعلام کند که این محصول، کچلی را از بین می برد چون دارای مجوز وزارت بهداشت است. 
 
وی همچنین گفت: مجوز وزارت بهداشت یا پروانه بهره برداری برای مکمل ها یا فرآورده های گیاهی، به منظور تبلیغات، صادر نمی شود
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه در مواردی که ثابت شود از مکمل ها و فرآورده های گیاهی، استفاده و یا تبلیغ نامناسبی می شود، با آنها برخورد می کنیم ، افزود: اکثر فرآورده ها تاثیراتی را دارند، برای مثال چای سبز در لاغری موثر است، اما برخی افراد عنوان می کنند که مصرف چای سبز بدون توجه به رژیم و تغذیه مناسب، می تواند وزن را تا ۱۰ کیلوگرم در ماه کاهش دهد.
 
به کار بردن اصطلاح احتکار در حوزه دارو، امکان پذیر و شدنی نیست
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به کار بردن اصطلاح احتکار در حوزه دارو، امکان پذیر و شدنی نیست، افزود: قاعده این است که اصل هزینه های یک دارو، توسط تولیدکننده دارو و مواد اولیه تامین می شود. 
 
وی با اشاره به این که وقتی دارویی به شرکت های پخش یا داروخانه ها تحویل می شود، باید هزینه خدمات مانند مشاوره و عرضه به قیمت دارو اضافه شود، گفت: اصل بر این است که دارو باید با قیمت درج شده، عرضه شود، اما عرف شده که اگر دارویی افزایش قیمت داشته باشد، قیمت جدید شامل محصولات توزیع شده قبل از آن نیز، شود. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت با  بیان اینکه براساس بخشنامه سازمان غذا و دارو، شرکت های تولیدی و پخش دارو، مجاز نیستند که چند برابر مصرف یک داروخانه، دارو را به آن داروخانه اختصاص دهند و مصرف داروخانه را به صورت غیرعادی بالا ببرند، گفت: داروهای خارجی، مهم و گرانقیمت توسط سامانه های مختلف وزارت بهداشت تا مرحله توزیع، رصد می شود. البته باید مصرف این داروها با تایید سازمان های بیمه گر باشد. 
 
وی همچنین اظهار داشت: اینکه ممکن است تخلفاتی در این حوزه وجود داشته باشد را رد نمی کنیم، اما فعالان حوزه دارو، همکاری های بسیار خوبی با وزارت بهداشت داشته اند.
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مطلبی تحت عنوان کمبود شدید پزشک جراح در استان سیستان و بلوچستان منتشر شده بود که واقعیت ندارد، افزود: در ابتدای طرح تحول سلامت، در مقطعی در شهر زاهدان فقط ۲ پزشک متخصص زنان حضور داشتند، اما در حال حاضر، به غیر از پزشکان شاغل در بخش خصوصی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح، ۱۳۲ پزشک جراح در استان سیستان و بلوچستان حضور دارند و در دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر، پزشکان جراح در رشته های مختلف به ارائه خدمات به مردم می پردازند که قابل تقدیر است.
 
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با بیان اینکه تعرفه خدمات در بخش های مختلف پزشکی، مشخص است، اما برخی از اقدامات ممکن است خارج از ویزیت باشند، گفت: اقدامات خارج از ویزیت دارای تعرفه هستند و یا تعرفه ای ندارند.
 
مردم، تخلفات تعرفه ای را به سامانه 190 اعلام کنند 
دکتر حریرچی در ادامه گفت: اگر فردی خارج از چارچوب تعرفه عمل کند و از اقدامی که جزو ویزیت بوده، تعرفه ای دریافت کند، تخلف کرده است و اگر موردی از تخلف در این مورد وجود دارد باید با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت تماس گرفته و گزارش شود. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با بیان اینکه بعضا مشاهده می شود که برخی دوستان ما در رسانه ها و یا مسئولان کشور، از تخلفاتی در این حوزه صحبت می کنند، اما زمانی که مدارک و مستندات از آنها می خواهیم عنوان می کنند که نمی خواهیم رابطه مان با پزشک مان خراب شود، افزود: اگر تخلفی موردی باشد با آن برخورد می شود، اما اگر فراوانی داشته باشد با بخشنامه های مختلف، برطرف می شود.
 
خشونت در محيط هاي درماني و بهداشتي كمتر است
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص تيراندازي و درگيري هاي فيزيكي اخير در برخي بيمارستان ها و مراكز درماني كشور نیز گفت: اخيرا سه مورد حادثه از قبيل تيراندازي و درگيري فيزيكي در بيمارستان ها و مراكز درماني كشور رخ داده است كه باید در اين مورد چند نكته ذكر شود. 
 
وی در ادامه گفت: اولا اينكه خشونت در محيط هاي درماني و بهداشتي، به دليل فهم مردم، نحوه خدمت، مديريت مناسب اطبا و پرستاران و احترامي كه مردم براي جامعه پزشكي قائل هستند نسبت به آنچه در سطح جامعه رخ مي دهد، به طور قابل توجهي كمتر است و در ادارات، تصادفات يا معاملات از اين قبيل خشونت ها و پيرو آن شكايات بيشتر از محيط هاي درماني وجود دارد، اما در محيط هاي درماني حتي يك مورد هم محكوم است. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه در برخي مناطق كشور دعواها و درگيري هاي قبيله اي، قوميتي و خانوادگي رخ مي دهد يا اينكه مشاجرات و كشمكش هاي كاري بين افراد اتفاق می افتد كه منجر به انتقال افراد مجروح به بيمارستان ها و تسری یافتن دعواها به محيط درمان مي شود، افزود: گاهي نيز بيمار را با مصدوميت شديد يا فوت شده به بيمارستان انتقال مي دهند و همراهان بيمار با وجود ارائه خدمات درماني مناسب از سوي كادر درمان، با آنها درگير مي شوند. اگرچه گاهي ممكن است در خدمات رساني خلل وجود داشته باشد، اما نبايد درگيري ايجاد شود.
 
وی ضمن اعلام این مورد که ما توان مراقبت فيزيكي و تامين نيروي انساني و همچنين ابزارآلات براي جلوگيري لحظه اي از خشونت ها را در مراكز درماني نداريم، چراكه توان مالي و اجازه قانوني نيز براي اين موضوع در دست ما نيست، تصریح کرد: از نيروي انتظامي كه تاكنون همكاري خوبي داشته درخواست می کنیم که در این زمینه همكاري بيشتري داشته باشند.
 
احترام و حفظ سلامت كادر درماني اولويت اصلي ما است
 
سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه احترام و حفظ سلامت كادر درماني اولويت اصلي ما است، افزود: در يكي از شهرستان ها كه يك درگيري لفظي و فيزيكي رخ داده بود، كادر درمان تا چند ساعت  قادر به ادامه ارائه خدمت نبودند و در اين ميان قطعا مردم متضرر مي شوند.
 
به گفته دکتر حریرچی برخي افراد مجرم را كه داراي جرائم سنگين هستند به بيمارستان هاي عمومي منتقل مي كنند و اين روند از سال ها قبل وجود داشته و سربازان كم تجربه به مراقبت از آنها مامور مي شوند اين افراد ضمن داشتن ظاهر نامناسب و ایجاد ناراحتی براي مردم و ساير بيماران، براي كادر درمان نيز، محدوديت ايجاد مي كنند. 
 
وی ادامه داد: اخيرا دو مورد از اين مسائل در مراكز درماني كشور رخ داده و افراد مجرم با هماهنگي قبلي و كمك افراد مسلح ديگر، قصد فرار از بيمارستان را داشتند. یکی از این موارد در يك بيمارستان شلوغ كه روزانه ٣٠ هزار مراجعه كننده داشته رخ داده و مورد ديگر در يكي از شهرستان ها روی داده كه منجر به مصدوميت دو نفر از جمله یک نیروی خدماتي بیمارستان و یک فرد ملاقات كننده شده است.
 
دکتر حریرچی در پایان گفت: بايد تاكيد كنم افرادي كه جرايم سنگين دارند فقط در بيمارستان هاي مربوط به زندان ها و بیمارستان های نظامي كه آمادگي لازم براي هرگونه درگيري را دارند، بستري  شوند./206/207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٤ آبان ١٣٩٧ - ١٤:٠٤ / شماره خبر: ١٨٣٢٤٩ / تعداد نمايش: 951

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج