وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در سمینار آموزشی مدیریت خون بیمار مطرح شد:

انتقال خون محافظه کارانه و مدیریت خون بیمار به نفع بیمار و نظام سلامت است

در سمینار آموزشی مدیریت خون بیمار ضمن طرح مباحث مختلف در این خصوص، انتقال خون محافظه کارانه و مدیریت خون بیمار به نفع بیمار و نظام سلامت، مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش وبدا، دکتر محمود هادی پور، مشاور مدیرعامل سازمان انتقال خون در سمینار آموزشی مدیریت خون بیمار گفت: انواع درمان از جمله انتقال خون باید حداکثر منافع را برای بیمار داشته باشد.

وی با اشاره به شاخص های یک درمان مناسب اظهار داشت: باید درمان برای بیمار حداکثر منافع و کمترین عارضه را داشته باشد، هزینه های آشکار و پنهان نظام سلامت را کاهش دهد و برای مصرف کنندگان مستمر، دسترسی مستمر امکان پذیر باشد و تعادل بین کیفیت و کمیت رعایت شود.

وی با اشاره به حذف اهدا اولی ها با هدف رسیدن به ریسک صفر سلامت خون، گفت: برای تحقق این هدف باید همه همکاری کنند و کنترل مصرف خون یک کار تیمی است.

دکتر هادی پور، آگاه سازی مصرف کنندگان را از حقوق بیمار خواند و بیان کرد: رضایت آگاهانه، اطلاعات کافی در مورد بیماری، آگاهی از جزییات درمان، داشتن یک نسخه از پرونده بیمار، جزییات معایب و مزایای درمان و استفاده از درمان جایگزین از جمله اطلاعاتی است که باید در اختیار بیماران قرار گیرد.

وی وضعیت ایران را در مورد اطلاع رسانی به بیماران نامناسب دانست و با مرور پژوهشی که در سازمان انتقال خون در این زمینه انجام شده است، تصریح کرد: از میان بیمارانی که مورد سوال قرار گرفتند، 30 درصد آنان عمل جراحی اورژانسی و بقیه انتخابی بودند.

دکتر هادی پور گفت: 97 درصد این آزمودنی ها معتقد بودند که اطلاع رسانی در مورد عوارض و فواید تزریق خون انجام نشده است.

وی افزود: 84 درصد آنها تنها حین عمل از نظر آنمی مورد بررسی قرار گرفته اند و این گروه پس از آموزش درخصوص دریافت خون و استفاده از خون اتولوگ نسبت به قبل از آن، تفاوت قابل توجهی نشان می دهند.

دکتر هادی پور در پایان تاکید کرد: بیمار آگاه، بازده درمان را افزایش می دهد.

دکتر نازلی ثروتیان، دانشجوی دکترای هماتولوژی نیز در این سمینار مهمترین گام های مدیریت خون بیمار را به حداقل رساندن هدررفت خون و خونریزی هنگام جراحی دانست و گفت: تا کنون روش های متعددی در این مورد به کار گرفته شده است که مهمترین آنها استفاده از روش های جراحی کمتر تهاجمی است که هدر رفت خون را به حداقل می رساند.

دکتر ثروتیان با اشاره به عوارض خونریزی حین عمل اظهار داشت: کاهش درجه حرارت مرکزی بدن که باعث خونریزی بیشتر می شود، کمبود پلاکت که سبب خونریزی بیشتر می شود و شوک هایپوولومیک که گاه خطرمرگ بیمار را در پی دارد از جمله مواردی محسوب می شوند که باید از بروز آنها جلوگیری شود زیرا علاوه بر خطرات جانی، این عوارض، پیامدهای اقتصادی برای بیمار و نظام سلامت دارد که پایش بیمار، مشاوره های اختصاصی، زمان بستری طولانی تر و مداخلات پزشکی بیشتر از آن جمله است.

وی تاکید کرد: این موضوع اهمیت محدود ساختن و کنترل خونریزی در جراحی را آشکار می کند و توصیه می شود که  تیم جراحی بهترین تکنیک جراحی را با پیش بینی میزان خونریزی در حین جراحی، پیش از عمل انتخاب کند.

در این سمینار دکترسهیلا ناسی زاده، عضو هیات‌ علمی موسسه عالی طب انتقال خون نیز درخصوص اندیکاسیون های مصرف فرآورده های خونی نکاتی را تشریح کرد. همچنین دکتر شهین شریفی سخنران دیگر این همایش در مورد عوارض مرتبط با مصرف خون و فرآورده های آن مطالبی ارائه داد و در مورد علائم عوارض و پیشگیری و درمان آن مباحثی را تشریح کرد.

همچنین دکتر آزیتا چگینی، عضو هیات‌ علمی این موسسه به تشریح مباحث مربوط به مدیریت و ارزیابی آنمی قبل و بعد از عمل جراحی، روش های استفاده از خون اتولوگ و بازگردان خون بیمار به بدن وی و استفاده از استراتژی و روش های بیهوشی و ثابت نگه داشتن درجه حرارت مرکزی بدن و تکنیک های صرفه جویی درخون حین جراحی پرداخت.

در پایان نیز دکتر احمدی نژاد مباحث مربوط به شناسایی و مدیریت ریسک خونریزی حین عمل را تشریح کرد و دکتر الهام خلف عادلی در مورد تست های انعقادی و بررسی داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت اثر گذار در خونریزی به ارائه مطالبی پرداخت.302/226

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٤ آبان ١٣٩٧ - ١١:٤٩ / شماره خبر: ١٨٣٢٤٤ / تعداد نمايش: 283

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج