وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت عنوان کرد:

تشکیل کمیته پدافند سایبری در نظام سلامت، یکی از اقدامات وزارت بهداشت در حوزه پدافند غیر عامل

رییس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت، گفت: حوزه سلامت در خطر نفوذ و کنترل سایبری است، بنابراین باید با بومی سازی تجهیزات و شناخت دقیق تهدیدات با آن مقابله کرد.

به گزارش وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند، رییس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در نشست روسای کمیته های پدافند غیر عامل دستگاه های اجرایی ملی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در حوزه پدافند غیر عامل کشور گفت: با امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان پدافند غیر عامل کشور به سمت کاهش آسیب ها در حوزه بهداشت و درمان رفته ایم.

وی ادامه داد: در این راستا با شناخت دقیق تهدیدات، آسیب ها و بررسی توانمندی ها و ظرفیت ها اقدامات پدافندی را برنامه ریزی و در جهت مدیریت تهدیدات پیش رفتیم و با ایجاد گروه ها و تیم های واکنش سریع آماده مقابله با تهدیدات هوشمند دشمنان هستیم.

دکتر کولیوند در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات درمانی وزارت بهداشت در حوزه پدافند غیر عامل اشاره کرد و گفت: چند منظوره کردن اورژانس بیمارستان ها و ساماندهی و مجهز کردن بیمارستان های سیار از جمله اقدامات ما در این زمینه بوده است.

وی افزود: در بحث بازتوانی جسمی و روحی و روانی نیز اقدامات ویژه ای را انجام دادیم و در زلزله کرمانشاه مشخص شد که واکنش سریع به بلایا مانند سیل و زلزله به چه میزان ضروری است. در حوزه غذا و دارو که یکی از بخش های مهم تهدیدات دشمن است وزارت بهداشت به صورت جدی وارد عمل شده است.

دکتر کولیوند تشکیل کمیته پدافند سایبری در نظام سلامت را یکی دیگر از اقدامات وزارت بهداشت در حوزه پدافند غیر عامل دانست و گفت: وزارت بهداشت در حوزه پدافند غیر عامل بسیار جدی است و در همین راستا دانشجویانی در مقطع کارشناسی ارشد در حال آموزش هستند تا مباحث پدافند غیر عامل را به صورت علمی و جدی پیش ببریم و بتوانیم آموزش های لازم را برای افزایش علم و آگاهی بالا ببریم. تجربه نشان داده هر جا که آماده بودیم آسیب ها کاهش یافته بنابراین هرچه روی آموزش و رزمایش برنامه ریزی کنیم کم است‌.

رییس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ساخت مواد اولیه غذایی و دارویی را رویکرد جدید وزارت بهداشت در کاهش وابستگی به خارج کشور دانست و گفت: در ساخت تجهیرات پزشکی بومی مانند مانیتورینگ اقدامات بسیاری خوبی انجام شده است. 

وی درباره اقدامات وزارت بهداشت در حوزه های تاب آوری در بخش سلامت گفت: افزایش توان تاب آوری آسیب دیدگان در بلایا بسیار مهم است تا بتوان آسیب های روحی و روانی بعد از بلایا مانند سیل و زلزله را کاهش داد البته باید در این خصوص هماهنگ عمل کنیم.

وی مقابله با نفوذ در بخش سایبر و سلامت را بسیار اساسی دانست و گفت: حوزه سلامت در خطر نفوذ و کنترل سایبری است پس باید با بومی سازی و شناخت دقیق تهدیدات با آن مقابله کرد.

دکتر کولیوند افزایش همکاری ها و تعاملات بین نظام سلامت، دستگاه های اجرایی و نیروهای مسلح را بسیار مهم دانست و افزود: رصد و پایش تهدیدات و افزایش رزمایش های مشترک برای ارتقای سطح آمادگی های پدافندی امری ضروری است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٤ آبان ١٣٩٧ - ٠٩:٣٠ / شماره خبر: ١٨٣٢٢٦ / تعداد نمايش: 866

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج